Marius Şumudică, în stare de şoc după meciul cu Malta: ”Era să ne bată, nu am văzut aşa ocazii în viaţa mea”

9 sep 2019 5049 afişări Nationala

Marius Şumudică a vorbit despre meciul României cu Malta, câştigat de tricolori chinuit, cu 1-0. George Puşcaş (23 de ani) a înscris unicul gol al partidei, în debutul reprizei secunde.

Tricolorii au fost foarte aproape de o surpriză neplăcută, Malta bifând o ocazie monumentală în prima repriză şi un gol anulat pe motiv de ofsaid în partea secundă: "O mare problemă este această generaţie de U21, pentru că pun o anumită presiune pe alţi jucători, iar toată lumea vrea o infuzie de la lotul U21 la echipa naţională. Nu se poate face aşa ceva. Trebuie să aşteptăm, trebuie crescuţi. A jucat cu şapte de la tineret şi ne-a dominat Malta. Era să ne bată Malta, nu am văzut aşa ocazii în viaţa mea", a spus Marius Şumudică, la Pro X.

• Adrian Rus, Florin Ştefan şi Mihai Bordeianu au debutat pentru naţionala României la Ploieşti, în meciul cu Malta.
  • Ianis Hagi, Adrian Rus, Alexandru Cicâldău, George Puşcaş şi Florin Ştefan sunt jucătorii de la naţionala de tineret care au evoluat în această partidă.

După şase runde disputate din campania de calificare, Spania se află pe primul loc, cu 18 puncte obţinute din tot atâtea posibile. Bătălia pentru locul secund se va da între Suedia, România şi Norvegia. Tricolorii pot obţine calificarea de pe locul secund dacă se impun contra ambelor formaţii nordice, iar acestea nu vor obţine puncte cu Spania.