Mai bine nu se putea! România spulberă Croaţia în primul meci de la Euro U21. Cronica partidei din San Marino

18 iun 2019 6890 afişări Nationala

După 20 de ani de aşteptare, România U21 s-a întors pe prima scenă a fotbalului din Europa şi îşi măsoară forţele cu cele mai bune echipe de pe continet. După ce au învins Portugalia, tricolorii mici se duelează cu Franţa şi Anglia, dar şi cu reprezentativa de tineret a vicecampioanei mondiale, Croaţia.

La San Marino, pe o căldură greu de suportat, Ionuţ Radu&Co. încearcă să aducă primele trei puncte în grupa C, înainte de meciurile cu jucătorii de zeci de milioane de euro ai Angliei şi Franţei. Croaţii au lovitura de start, tricolorii recuperează repede şi bifează o primă mare ocazie în minutul 3. Puşcaş este lansat spre poartă, trage puternic pe jos, mingea trece puţin printre picioarele goalkeeper-ului croat, Josip Posavec, dar acesta reţine înainte ca balonul să depăşească linia porţii. Asediul a continuat, iar în minutul 10 centralul partidei a dictat lovitură de la 11 metri după consultarea arbitrajului video, în urma unui henţ în careu comis de Benkovic. Acelaşi Puşcaş a aşezat balonul la punctul cu var şi a punctat fără emoţii.

Debutul partidei a fost ”de vis”. Dar asta nu era tot! Brekalo, unul dintre cei mai talentaţi jucători croaţi a părăsit terenul accidentat, în urma unui duel cu Cristi Manea, iar croaţii mai primeau încă o lovitură. Puşcaş profită de o ieşire greşită a lui Posavec, trimite spre poartă, fundaşii croaţi resping de pe linia porţii, dar Ianis Hagi ajunge la timp şi înscrie pentru 2-0 în minutul 14, iar românii aveau, din nou, motive să viseze frumos. Un turneu final aşteptat de o ţară întreagă începea cum nu se poate mai bine.

Ne-am trezit repede!

O naţională a lui Rădoi parcă luată de val de începutul perfect de meci a fost trezită repede, odată cu golul lui Nikola Vlasic, unul dintre cei mai bine cotaţi jucători croaţi şi starul lui ŢSKA Moscova. Era minutul 18, iar elevii lui Gracan reveneau în joc mai repede decât ne-am fi aşteptat. Asediul la poarta lui Ionuţ Radu nu s-a terminat, croaţii încercând să-l ”încerce” pe proaspătul portar al lui Inter Milano cu şuturi de la distanţă, dar fără succes. Soarele zâmbea în San Marino, iar tricolorii mici se adăposteau la umbra fragilului rezultat de 2-1, încercând să dea lovitura pe contraatac. Cicâldău, Dennis Man şi Andrei Ivan s-au întrecut în ratări până la pauză.

Rădoi a preferat să nu mute la pauză şi a păstrat toate cele trei schimbări. Puşcaş a bifat prima ocazie a părţii secunde, cu un şut slab dintre doi adversari. Asediul la poarta lui Posavec a continuat. Ianis şterge bara transversală din lovitură liberă. Câteva minute mai târziu, Băluţă şutează de la distanţă, puţin peste poartă. Au trecut 12 minute din partea secundă, iar croaţii nu au contat la poarta noastră. Jakolis a ”spart gheaţa” cu un şut slab, din prima, în minutul 63, fără probleme pentru Radu. S-a aşternut oboseala în ambele echipe. Tricolorii nu mai au forţa cu care au început partida, iar croaţii greşesc din ce în ce mai multe pase, iar Tudor Băluţă a ”taxat” o greşeală a lui Suso şi a dus scorul la 3-1 din poziţie ideală, chiar la debutul pentru reprezentativa de tineret.

Mirel Rădoi joacă ultima carte. Îl introduce pe Adrian Petre în locul lui Puşcaş, iar atacantul lui Esbjerg punctează în prelungiri, asta după ce arbitrul a aşteptat decizia VAR, deoarece atacantul român se afla în poziţie suspectă de offside.

Concluzia? Avem viitor, cu V mare, şi avem motive să sperăm la calificări, la turnee finale şi la meciuri cu mari cu naţionalele de top ale fotbalului mondial. Naţionala lui Rădoi ne mai dă un motiv să zâmbim, iar cu o prestaţie asemănătoare pe 21 iunie, putem învinge ”balaurul” britanic!