LIVE BLOG | Serbia - România 2-2. 97 de minute de luptă la Belgrad şi un rezultat bun! Ţucudean şi Stanciu au anulat "dubla" lui Mitrovic, Mitriţă putea da lovitura pe final

10 sep 2018 28559 afişări Comentează şi tu Nationala
  • Serbia - România 2-2. Naţionala lui Cosmin Contra se întoarce cu un punct muncit de la Belgrad, după ce a revenit de la 0-1 şi 1-2 şi a egalat, prin Ţucudean, în minutul 69.
  • Serbia şi Muntenegru au câte patru puncte, România are două, iar Lituania e ultima în grupă, fără punct şi fără gol marcat.

Serbia - România 2-2 (Mitrovic 26, 63 / Stanciu pen. 48, Ţucudean 69) /// Muntenegru - Lituania 2-0 (Savic pen. 34, Jankovic 35)

• Serbia: Dmitrovic -  Rukavina, Spahic, Veljkovic,   Kolarov - Maksimovic, Lukic (Matic 72) - Ljajic (Prijovic 77), Milinkovic-Savic (Kostic 64), Tadic - Mitrovic
    Rezerve: Rajkovic, Vasiljevic - Rodic, Milenkovic, Zivkovic, Vukovic, Krsticic, Radonjic,
    Antrenor: Mladen Krstajic
  • România:   Tătăruşanu - Manea, Săpunaru, Bălaşa, Bancu - R. Marin, Anton, Stanciu -   Chipciu (Rotariu 90+3), Ţucudean (Keşeru 82), Drăguş (Mitriţă 61)
    Rezerve: Pantilimon, Niţă - R. Benzar, Toşca, T. Băluţă, Stoian, Rotariu, Maxim, Budescu
    Antrenor: Cosmin Contra

Arbitru: Vladislav Bezborodov. Asistenţi: Valeri Danchenko, Maksim Gavrilin,  Adiţionali: Aleksei Eskov şi Kirill Levnikov

Minutul 90+7: E GATA! Serbia - România se termină 2-2, după 90 de minute în care jucătorii lui Cosmin Contra au luptat exemplar şi au fost răsplătiţi, în cele din urmă, cu un punct care poate cântări mult. Muntenegru şi Serbia au câte patru puncte, noi avem două, iar Lituania rămâne fără punct şi fără gol marcat după 0-2 cu naţionala care ne-a încurcat la Ploieşti.

Minutul 90+5: Ultimele emoţii!? Matic trage tare de la 30 de metri, cu stângul, din drop, dar Tătăruşanu e atent şi, din două mişcări, pune mingea la pământ. Încă un minut şi plecăm cu un punct muncit enorm de la Belgrad.

Minutul 90+3: BRAVO, ALEX! Probabil cel mai bun om al României, Alex Chipciu iese de pe terenul lui Partizan Belgrad cu capul sus. Dupp 93 de minute în care a nimerit bara, a scos penalty-ul, a alergat ca nebunul şi a creat marea ocazie a lui Mitriţă, bate palma cu Dorin Rotariu.

Minutul 90: rusul Bezborodov nu prea ne place. Şase minute de prelungiri, 240 de secunde în care scopul ar trebui să fie păstrarea rezultatului.

Minutul 89: Mitriţă ratează ocazia carierei! Chipciu recuperează în jumătatea adversă, Keşeru se demarcă şi trage fundaşi după el, iar mingea ajunge la Mitriţă aflat într-o poziţie excelentă. Olteanul preia, pune mingea pe stângul şi şutează tare, pe jos, la colţul lung, dar nimereşte doar piciorul lui Dmitrovic! Ce şansă am putut rata!

Minutul 85: Mare ocazie a lui Prijovic! Mitrovic coboară în rolul lui Mesut Ozil, pasează pe un culoar strâmt, Prijovic apare perfect la finalizare, scos din ofsaid de Manea, dar atacantul lui PAOK ratează complet execuţia din postura de unu vs. unu cu Tătăruşanu. Dă în tribune şi asta ne mulţumeşte, pentru că ne aflăm la cinci minute plus prelungiri de un rezultat bun.

Minutul 82: Noi schimbăm atacanţii, al lor mai şi ratează. La câteva zeci de secunde după ce Keşeru îşi face apariţia în locul lui Ţucudean, Prijovic îl ameţeşte pe Bălaşa şi centrează perfect pentru Mitrovic, dar golgheterul sârbilor dă prost cu capul, în pământ, şi iroseşte o mare ocazie. Sperăm să fie ultima!

Minutul 78: Speedy Tătăruşanu! Săpunaru face o mare eroare, Kostic dă drumul mingii pe culoar, dar portarul lui Napoli citeşte perfect şi iese la timp pentru a-l bloca pe Ljajic, aflat la ultima acţiune pe teren. Intră Prijovic, iar Serbia joacă, acum, cu doi pivoţi, unul mai periculos decât altul.

Minutul 76: Îl mai şi blocăm pe Mitrovic. "Muntele" din atacul sârbilor încearcă să repete mişcarea de la golul al doilea, se răsuceşte şi vrea şutul, dar Săpunaru şi Bălaşa nu mai cad în capcană. Prijovic, vârful lui PAOK, a apărut la margine şi va intra în curând.

Minutul 72: Intră şi un jucător de la...Man. United. După ce Kostic l-a înlocuit pe Milinkovic-Savic, Krstajic a schimbat din nou. Tot la mijlocul terenului, cu "diavolul" Matic în locul lui Lukic.

Iar noi contăm din nou în atac. Fază rapidă, cu Mitriţă şi Stanciu la butoane, dar terminată cu un şut dezamăgitor al lui Răzvan Marin.

Minutul 69: GOOOOOOOOL ROMÂNIA! Facem rost de un corner după un şut bun al lui Stanciu deviat de Spahic, apoi se văd roadele muncii lui Contra şi dăm gol dintr-o fază vizibil lucrată la antrenament. Stanciu bate cornerul, Ţucudean apare la prima bară şi deviază superb, la colţul scurt, iar Dmitrovic nu mai are ce face. Aşa da!

Minutul 63: GOL SERBIA! Ce mare e Mitrovic şi ce simplu e fotbalul! Kolarov pasează simplu, vârful lui Fulham îl ţine la distanţă pe Manea ca pe un fluture care-l deranjează sporadic, ridică mingea, şutează din vole şi în secunda următoare Tătăruşanu o scoate cu graţie din plasa porţii. Multe nu sunt de zis, doar că e greu să te pui cu fotbaliştii de top, mai ales dacă stai în sala de forţă mai puţin decât stau ei la micul dejun.

Minutul 61: Ne revedem curând, Denis!
După o ultimă încercare terminată cu un şut pe lângă poartă, Denis Drăguş iese de pe teren şi-l lasă pe Mitriţă în banda stângă a atacului. O idee bună, pentru că olteanul e odihnit, îi ştie minusurile lui Bancu şi are inteligenţa necesară pentru a-l pune în pericol pe Rukavina, fundaş de 34 de ani care, cel puţin teoretic, ar cam trebui să rămână fără benzină pe finalul meciului.

Mitrovic mai încearcă ceva, dă cu interiorul piciorului drept de la 25 de metri, dar trimite mingea în braţele unui fan din grupul Uniţi sub Tricolor. Să fie primit!

Minutul 58: Când Manea pleacă la atac. Fundaşul dreapta al CFR-ului capătă o viteză în plus, câştigă două dueluri unu vs. unu şi ajunge în poziţie de centrare, dar Veljkovic se poziţionează exact cum trebuie şi respinge de lângă Ţucudean. Nu-l judecaţi pe George pentru meciul de astăzi, nu a avut decât o minge utilă într-o oră.

Minutul 53: Bălaşa! Rukavina mai dă o centrare bună, a opta, probabil, dar Bălaşa stă perfect în teren, îl anticipează pe Mitrovic şi respinge de lângă atacantul sârbilor. Vin iar peste noi, din nou din flancuri.

Minutul 48: GOOOOOL ROMÂNIA! Ţucudean deviază perfect pentru Chipciu, Alex îl păcăleşte pe experimentatul Kolarov, cade la timp şi arbitrul Vladislav Bezborodov îi acordă un penalty 50-50.

Stanciu se prezintă la punctul cu var, trage inteligent, tare şi pe jos, Dmitrovic ghiceşte colţul, dar execuţia e prea bună şi ne readuce în meci!

Minutul 46: O luăm de la capăt.
Fără schimbări, dar, sperăm, cu alte idei de joc.

Minutul 45: Pauză! Intrăm la duşuri cu 0-1 pe tabelă, scor care putea fi şi 3-0, dar şi 1-1. Sârbii au cifrele şi ocaziile de partea lor, noi avem entuziasmul lui Drăguş şi...cam atât. O recomandare pentru Contra: Toşca în locul lui Bancu până nu primeşte KO tehnic de la Tadic.

Minutul 45: BARĂ CHIPCIU! Stanciu creează faza, Chipciu trage cu stângul, mingea e deviată de Kolarov şi prinde o traiectorie ciudată, dar avem ghinion şi se opreşte în transversala porţii lui Dmitrovic.

Minutul 43: Există şi Chipciu în statistici. Neah, nu cu vreo mare ocazie, vreun dribling strălucit sau o pasă sclipitoare, ci cu un fault la Kolarov care-i aduce primul cartonaş galben al meciului.

Pe stânga e prăpăd, Tadic pare Mike Tyson pe lângă Steluţa Duţă în comparaţie cu Nicuşor Bancu.

Minutul 40: La mila lui Maksimovic. Deşi nu depune foarte multe eforturi, Tadic îl face pe Bancu să pară un junior, îl pune în fund dintr-un dribling şi centrează perfect, dar Maksimovic ratează un gol ca şi făcut. De la câţiva metri, dă cu capul pe lângă minge şi doar luftul face să nu fim conduşi cu 2-0. Dar vom fi, dacă nu ne vom trezi repede.

Minutul 38: Tragem şi noi pe poartă. Dar nu vă închipuiţi că am fost şi aproape de gol. A bătut Stanciu o lovitură liberă de la distanţă, dar mai degrabă a lovit mingea greşit şi a trimis-o în braţele lui Dmitrovic.

Dacă mai vreţi o veste destul de proastă, Muntenegru are deja 2-0 cu Lituania şi se îndreaptă spre patru puncte în grupă.

Ne îndreptăm şi noi spre 40% posesie, dar, momentan, avem doar 37%. Mai adăugăm cinci încercări spre poartă, dar sârbii răspund cu 63 de procente, patru cornere şi trei şuturi pe poartă.

Minutul 34: Replica nu vine. Sârbii ne lasă să construim, dar ştiu al naibii de bine să stea în teren, nu lasă spaţii şi pun în scenă un presing destul de agresiv, care nu ne oferă prea multe posibilităţi. Bancu rezolvă, în sfârşit, un duel complicat cu Rukavina, dar Stanciu nu-şi găseşte locul în teren, Chipciu se ascunde de minge, Ţucudean intră greu în combinaţii şi asta înseamnă zero pericol pentru Dmitrovic.

Minutul 26: GOL SERBIA! Kolarov trage la colţul lung, Tătăruşanu respinge în lateral, Bancu ratează intervenţia, Săpunaru nu e nici el decis, iar Mitrovic, de jos, înconjurat de trei tricolori, găseşte spaţiul pentru a trimite mingea în poartă. Un gol ciudat, norocos, dar care arată cât de puternic e vârful lui Fulham, ce păţeşti dacă-i dai spaţiu unui atacant de top şi, ca fundaş, nu eşti în stare să rezolvi din prima o situaţie care se poate complica.

Acum calculele devin grele pentru noi, pentru că trebuie să ieşim la joc, să încercăm să atacăm poziţional şi vom lăsa spaţii pe faza de apărare.

Minutul 25: Nici Sergej nu are ţintă. Kolarov centrează din stânga, Milinkovic-Savic trimite cu capul, dar nu nimereşte poarta, din poziţie bună.

Minutul 23: Drăguş Curajosul. Intrăm din nou în careu graţie lui Denis Drăguş, care încearcă un dribling de efect pe lângă Spahic, şi ne alegem cu un corner din care nu scoatem mare lucru. Dar măcar împingem jocul spre poarta lui Dmitrovic.

Minutul 18: Probleme şi în dreapta. O pasă cu călcâiul a lui Milinkovic-Savic pentru Mitrovic e de ajuns pentru a-l lăsa pe vârf într-o poziţie foarte bună, cu Manea şi Săpunaru scoşi din joc de o singură atingere, dar vârful lui Fulham e un goleador pur-sânge şi...nu prea ştie să paseze. Din poziţie foarte bună centrează modest, pe jos, iar Tătăruşanu reţine fără probleme.

Minutul 16: Mitro ne mai iartă o dată. Drăguş face o prostie în momentul în care pierde mingea fix când Bancu învăluie, spaţiul din banda noastră stângă e exploatat de Lukic, care-i pasează lui Tadic, iar pericolul apare imediat. Lăncierul aruncă mingea în faţa porţii, Bălaşa ezită, dar norocul nostru e că Mitrovic ajunge prea târziu şi ratează un gol ca şi făcut. S-au încălzit sârbii şi nu e de bine...

Minutul 13: La dreapta, birjar! Deşi ne aşteptam ca banda stângă să fie zona preferată a sârbilor, cu Kolarov şi Ljajic în prim-plan, planul lui Krstajic pare să fie altul. Presiunea e mare pe Bancu, în stânga, unde tehnicul Tadic intră mult în centru şi îi face loc ofensivului Rukavina. De acolo au venit multe centrări, iar olteanul trebuie să fie ajutat de Drăguş, altfel ar putea avea mari probleme.

Minutul 9: Mitro vs. Tătă şi prima mare ocazie! Rukavina centrează cam cum o făcea Benzar în zilele bune de la Viitorul, Mitrovic arată de ce e un atacant de top, se caţără pe apărarea noastră şi reia cu capul, dar Tătăruşanu respinge, cumva, cu piciorul şi mingea se duce în bara transversală.

Minutul 7: Forţă, dar nu şi precizie. Stanciu găseşte culoarul perfect pentru Ţucudean, atacantul CFR-ului pleacă bine din blockstarturi, ajunge în poziţie bună şi încearcă la colţul scurt, dar ratează ţinta. Momente bune, venite graţie recuperărilor de la mijlocul terenului.

Minutul 6: Glonţul orb al lui Chipciu. Răzvan Marin recuperează sus, pasează la Ţucudean, vârful îl lansează pe Chipciu, dar meciurile multe jucate ca fundaş dreapta se văd şi Alex nu-i pasează lui Drăguş, demarcat perfect, ci şutează lamentabil.

Minutul 3: Noi cu Marin, ei cu cornerele. Primul şut vine de la Răzvan Marin, mult peste, iar răspunsul sârbilor înseamnă două cornere obţinute de fundaşii laterali, ambele fără emoţii la poarta lui Ciprian Tătăruşanu.

Prima impresie e că Stanciu joacă mai sus decât Marin şi Anton, urmând să fie omul care face legătura între linii şi îşi asumă responsabilitatea verticalizărilor.

21:45 START JOC în "Oraşul Alb". Din fericire pentru noi, fanii sârbi nu prea sunt pe aceeaşi lungime de undă cu selecţionerul Mladen Krstajic, îi reproşează multe decizii şi, prin urmare, nu s-au înghesuit pe stadionul lui Partizan, populat de aproximativ 15.000 de oameni.

Imnurile s-au cântat, mingea s-a pus la centru, am început ceea ce definim drept cel mai greu meci din Liga Naţiunilor.

21:25 OUTSIDERI! Cota pe victoria sârbilor a scăzut mult în ultima vreme, a ajuns în jurul valorii de 1,50, iar o victorie a României îi poate îmbogăţi pe curajoşii care merg pe cota de 8 oferită de casele de pariuri.

21:10 Să nu fie "ON FIRE"! Aleksandar Mitrovic are 23 de ani, joacă la Fulham, iar golul e pentru el ca mersul pe stradă pentru alergătorii de maraton. Împrumutat anul trecut de Fulham de la Newcastle, a jucat atât de bine încât nou-promovata din Premier League a plătit 20 de milioane de euro, vara aceasta, în schimbul său. Şi credeţi că diferenţa dintre Championship şi Premier League l-a deranjat? Nu prea, din moment ce are patru goluri în primele patru etape, a marcat pe terenul lui Tottenham, a dat o dublă cu Burnley, acasă, şi i-a penalizat şi pe cei de la Brighton.

A marcat şi la Cupa Mondială din Rusia, iar "Mitro's on fire", o adaptare dup "Will Griggs' on fire", cântecul făcut celebru de nord-irlandezi la EURO 2016, a devenit hitul de pe Craven Crottage. Nu ştim cum se spune "în formă" în limba sârbă, dar sperăm să nu fie cazul. Altfel, e deranj...

21:00 Ilie rezolvă problema! 4-3-3 cu Stanciu mijlocaş central sau 4-2-3-1 cu Nicuşor pe post de playmaker? Din punctul de vedere al lui Ilie Dumitrescu, prima variantă e cea corectă: "Este 4-3-3, mi se pare un sistem care acoperă toate zonele, în care câştigi un inter în linia de mijloc. Pe mine nu mă surprinde titularizarea lui Drăguş, dar am o singură rezervă legată de cum va trata el faza defensivă, pentru că la Hagi el a fost folosit număr nouă", a punctat fostul antrenor.

De aflat vom afla odată cu startul jocului, dar bănuiala noastră e că "Mister" are dreptate.

20:53 Gabi Balint, surprins. Fostul mare atacant a oferit o posibilă explicaţie pentru alegerea lui Contra: "Mă surprinde Drăguş. Sigur că e mult curaj, pentru că e un meci important, cu presiunea publicului. Cred că a contat cum l-a văzut Contra integrându-se în echipa naţională în aceste zile. Sincer, aş fi vrut să-l văd pe teren mâine, la naţionala U21. Acum probabil că l-a băgat titular să spună că are nevoie de el, ca o justificare", a spus Balint, la Digi Sport.

20:30 Avem şi echipa Serbiei, iar ex-iugoslavii trimit în teren tot ce au mai bun. Milinkovic-Savic va fi şeful de la mijlocul terenului, Kolarov e centrul de greutate din banda stângă, iar Mitrovic, golgheterul lui Fulham aflat într-o formă foarte bună, va reprezenta ameninţarea permanentă.

20:19 Drăguş, titular! Contra are curaj, în infernul de la Belgrad. Denis Drăguş (19 de ani) e titular, după ce la meciul cu Muntenegru (0-0), de la Ploieşti, nu a prins niciun minut! "Guriţă" a renunţat la Benzar, Mitriţă şi Keşeru, introducându-i pe Ţucudean şi Drăguş.

19:30 Vin copiii! Pentru ca stadionul lui Partizan să se umple, sârbii au acordat nu mai puţin de 10.000 de invitaţii copiilor din 219 şcoli din Belgrad.

17:15 Pregăteşte Contra o surpriză? Andrei Vochin, consilierul preşedintelui Răzvan Burleanu, a anunţat că "Guriţă" intenţionează să-l folosească pe Denis Drăguş (19 ani) în meciul contra Serbiei, de la Belgrad. Cel mai probabil, acesta va intra după pauză.

"Contra a fost impresionat de cum a arătat Drăguş la antrenamente. E posibil să-l vedem debutând la echipa naţională. Poate vom beneficia de o nebunie a unui tânăr care să vină de nicăieri şi să facă diferenţa", a spus Andrei Vochin, la Telekom Sport.

12:00 Tricolorii şi-au ales numerele! Maxim va fi din nou decar, Rotariu poartă numărul 9, de atacant pur, iar tânărul Tudor Băluţă i-a luat tricoul cu numărul şase lui Chiricheş, căpitanul naţionalei. Fundaşul lui Napoli s-a accidentat şi nu va mai juca în acest an, după ce a suferit o ruptură de ligament încrucişat.

După partida cu Muntenegru, selecţionerul nu se poate baza pe Vlad Chiricheş, care a suferit o entorsă de genunchi cu afectarea ligamentelor şi nu va mai juca în acest an, şi Pintilii, cel care are o leziune la coapsa dreaptă. În locul lui Chiricheş va apărea Bălaşa, în centrul defensivei, iar Răzvan Marin, care a fost suspendat cu Muntenegru, va juca în linia de mijloc lângă Nicolae Stanciu.

"S-a vorbit foarte mult de absenţele din echipa Muntenegrului, vă zic şi eu absenţele noastre? Au fost Deac, Grozav, Răzvan Marin, Dragoş Grigore, Andone. Sunt cinci jucători care în orice moment pot fi titulari la echipa naţională. Şi au lipsit la meciul cu Muntenegru, dar nu s-a vorbit de lucrul ăsta. Acum avem încă trei absenţe, trei jucători care s-au accidentat, din păcate Vlad Chiricheş pentru o perioadă mult mai lungă", a declarat Contra.

"Există respect pentru naţionala Serbiei, o naţională foarte puternică din toate punctele de de vedere, dar nu mi-e frică de acest meci. Atât timp cât am încredere maximă în jucătorii mei, sper să ne ridicăm la înălţimea unui adversar aşa de puternic, să încercăm să facem jocul nostru şi să încercăm să obţinem un rezultat cât mai bun. Mă aştept ca Serbia să pună o presiune constantă asupra echipei noastre, o să încerce să atace din primul minut, o să încerce să marcheze cât mai repede, fiind o echipă de la mijloc în sus foarte ofensivă.

De aceea ne-am pregătit foarte bine după meciul cu Muntenegru. Avem un meci în care întâlnim favorita acestei grupe şi trebuie să avem puterea necesară să ne concentrăm bine şi să analizăm bine fiecare acţiune din timpul jocului. Sperăm ca valoarea adversarilor să fie un factor motivator pentru noi. Sunt sigur că vor face tot ce le stă în putere să nu joace cotele"
, a mai spus omul de pe banca "tricolorilor".

• În octombrie 2009, acum nouă ani, naţionala a înregistrat prima înfrângere din mandatul lui Răzvan Lucescu, fiind umilită la Belgrad. Serbia a câştigat cu 5-0, într-un meci în care Chivu a fost eliminat pe final, iar sârbii au obţinut calificarea la CM 2010.