La 44 de ani, Adrian Ilie face o afirmaţie îndrăzneaţă: ”Aş putea să joc cinci minute. Sigur aş fi bun” + jucătorul remarcat de ”Cobră”: ”Îmi place de băiatul ăla”

18 mar 2019 7461 afişări Nationala

La 22 de ani, George Puşcaş a debutat deja pentru echipa naţională a României, unde a şi marcat un gol, în cadrul UEFA Nations League, cu Lituania, partidă încheiată cu victoria tricolorilor, scor 3-0. Atacantul lui Palermo a fost remarcat chiar şi de fostul atacant al naţionalei, Adrian Ilie (44 de ani).

”Cobra” a glumit spunând că ar putea să joace cinci minute dacă ar intra într-un meci oficial, dar a vorbit şi despre atacanţii pe care Cosmin Contra îi are la dispoziţie pentru ”dubla” cu Suedia şi Insulele Feroe:

"Vreo cinci minute, nu 90, aş putea să joc. Cinci minute sigur aş fi bun. Sigur o să găsească Contra soluţii, dar, noi ăştia care ne-am lăsat de mult timp, este greu să mai intrăm şi să jucăm. Îmi place de băiatul care joacă în Italia şi la naţionala de tineret, Puşcaş. Mi se pare un talent şi sperăm să joace din ce în ce mai bine. Ţucudean, la fel, dar acum, din păcate, nu este", a spus Adrian Ilie.

13 goluri în 55 de partide sunt cifrele lui Adrian Ilie pentru echipa naţională a României. În cariera sa, fostul atacant a evoluat pentru Electroputere Craiova, Steaua, Galatasaray, Valencia, Alaves, Beşiktaş, FC Zurich şi Akhmat Grozny.

3,3 milioane de euro a plătit Palermo pentru a-l aduce pe George Puşcaş de la Inter Milano. Contractul său cu gruparea siciliană este valabil până în 2022.

• Adi Ilie a cucerit şi titlul de campion al Spaniei, pe vremea când evolua pentru Valencia.