Acasa » Fotbal Intern » Naționala » Incidentele din meciul România – Danemarca nu au rămas fără urmări. Decizia luată de FIFA

Incidentele din meciul România – Danemarca nu au rămas fără urmări. Decizia luată de FIFA

27 apr. 2017, 16:58, Fotbal Intern
Incidentele din meciul România - Danemarca nu au rămas fără urmări.  Decizia luată de FIFA

FIFA  a sancționat Federația Română de Fotbal cu suma de 7.000 de euro pentru incidentele provocate de fani la meciul România – Danemarca, de pe Cluj Arena, din preliminariile Campionatului Mondial de fotbal din 2018.

Federația condusă de Răzvan Burleanu va fi nevoită să scoată din conturi 7.000 de euro din cauza fanilor din tribune, care au folosit, în mod repetat, fluiere și lasere în timpul meciului de pe Cluj Arena, scrie Dolce Sport.

Vestea vine după ce România a terminat la egalitate cu Danemarca, scor 0-0, rezultat care ne dă și mai puține speranțe pentru turneul final din Rusia. În urma acestui rezultat, tricolorii conduși de Daum ocupă locul 4, cu 6 puncte.

  • 10 iunie 2017: Kazahstan – Danemarca (ora 19:00), Muntenegru – Armenia, Polonia – România (ora 21:45)
  • 1 septembrie 2017: Kazahstan – Danemarca (ora 19:00), Danemarca – Polonia, România – Armenia (ora 21:45)
  • 4 septembrie 2017: Armenia – Danemarca (ora 19:00), Muntenegru – România, Polonia – Kazahstan (ora 21:45)
  • 5 octombrie 2017: Armenia – Polonia (ora 19:00), Muntenegru – Danemarca, România – Kazahstan (ora 21:45)
  • 8 octombrie 2017: Danemarca – România, Kazahstan – Armenia, Polonia – Muntenegru (ora 19:00)