Acasa » Fotbal Intern » Naționala » George Simion, nemilos cu jucătorii care au refuzat naționala României: „N-am auzit de aceste nume”. Nu a scăpat nici Mario Camora: „Care e legătura?”

George Simion, nemilos cu jucătorii care au refuzat naționala României: „N-am auzit de aceste nume”. Nu a scăpat nici Mario Camora: „Care e legătura?”

George Simion, nemilos cu jucătorii care au refuzat naționala României: „N-am auzit de aceste nume”. Nu a scăpat nici Mario Camora: „Care e legătura?”
Presedintele AUR, George Simion, reactioneaza in timpul sedintei in plen a Parlamentului, sedinta in care partidul Alianta pentru Unirea Romanilor (AUR), a adus cutiile cu cele peste 2 milioane de semnaturi stranse in favoarea suspendarii presedintelui Klaus Iohannis, marti, 28 iunie 2022, la Palatul Parlamentului. EDUARD VINATORU / MEDIAFAX FOTO

George Simion, președintele partidului „Alianța pentru Unirea Românilor” și fost ultras naționalist, i-a ironizat pe Daniel Boloca și Andrei Coubiș, jucători care au refuzat recent naționalele României în încercarea de a reprezenta Italia la nivel internațional.

George Simion: „Cum ați spus? Coubiș? Boloca? Nu am auzit de ei”

Deputatul român a susținut că nu a auzit de acești jucători și a subliniat că el îi cunoaște doar pe fotbaliștii care au realizat ceva pentru naționala României de-a lungul timpului.

„N-am auzit de aceste nume. Cum ați spus? Cobuiș sau…? Boloca? N-am auzit de ei. Eu am auzit de Gheorghe Hagi, de Florin Radu Valeriu Răducioiu, de Ilie Dumitrescu, de Dan Petrescu, Gică Popescu, de Prunea, Stelea, numele pe care mi le-ați menționat nu-mi spun nimic. Joacă fotbal? A, nu știu pentru cine…”, a spus George Simion, potrivit gsp.ro.

De asemenea, politicianul român a ținut să facă unele considerații și în legătură cu naturalizarea lui Mario Camora, pe care nu o consideră oportună și pe care a comentat-o în aceeași notă.

Mă iertați, nu sunt foarte familiarizat cu ultimele știri, nu știam că Mario Camora e jucător al echipei naționale. S-a născut în România? A copilărit? A făcut școala, liceul? Atunci care e legătura? Și echipele naționale devin echipe de club? Jucătorul trebuie să fie legat de țara pe care o reprezintă.

 

Așa aducem atleți din țările africane, îi punem să concureze pentru noi și ne mințim că vom câștiga medalii la Jocurile Olimpice. Se întâmplă și asta? E pragul de jos în care am ajuns cu sportul românesc”, a mai spus Simion, conform sursei citate anterior.

Declarație aparent surprinzătoare despre investițiile făcute de Ungaria în sportul din România

Nu în ultimul rând, lui George Simion i s-a solicitat să comenteze și în legătură cu investițiile făcute de Guvernul Ungariei în sportul românesc.

El a spus că susține o colaborare între cele două state, la orice nivel, câtă vreme nu se escaladează anumite tensiuni istorice, cu referire, probabil, la scandalul izbucnit recent, după anunțul făcut de Federația Maghiară de Fotbal cu privire la afișarea hărții Ungariei Mari la meciurile echipei naționale de fotbal din această țară.

„Părerea mea e că trebuie să înteținem relațiile de cooperare între România și Ungaria. Ne dorim același lucru, o Europă creștină, care să apere valorile adevărate. Fără a vorbi de schimburi de teritorii, modificări de granițe și tot așa. Nu cred că trebuie escaladate tensiuni”, a mai spus George Simion.

Parteneri
Mii de elevi și profesori intră într-o minivacanță înainte de finalul anului școlar
Mediafax
GESTUL făcut de soția polițistului Ciprian Verdeș, după ce fiul lor l-a înjunghiat mortal. Ți se rupe sufletul! 😢 💔
Cancan.ro
Presa maghiară anunță un posibil blackout în România. Cât de real este pericolul și ce capcană ascunde iarna viitoare
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Vedetele care au slăbit după ce și-au făcut operație de micșorare a stomacului. Au topit rapid kilogramele în plus și acum arată bombă
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Râzi cu lacrimi
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Descopera.ro
ULTIMELE cuvinte rostite de polițistul Ciprian Verdeș, înainte să fie ucis de propriul său fiu 😲
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
România tocmai a inaugurat o bucată de autostradă care se termină în câmp
Promotor.ro