Acasa » Fotbal Intern » Naționala » FOTO | Gică Hagi a acceptat invitația lui Victor Ponta și a înmânat un tricou unui președinte acuzat că ar fi șeful mitei și corupției

FOTO | Gică Hagi a acceptat invitația lui Victor Ponta și a înmânat un tricou unui președinte acuzat că ar fi șeful mitei și corupției

FOTO | Gică Hagi a acceptat invitația lui Victor Ponta și a înmânat un tricou unui președinte acuzat că ar fi șeful mitei și corupției

Gheorghe Hagi a fost prezent miercuri la Palatul Victoria, spunând prezent invitației înaintate de premierul Victor Ponta. „Regele” l-a surprins pe președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, aflat în vizită în țară, oferindu-i un tricou cu autograf. Victor Ponta a marcat momentul cu o postare pe Twitter: „Președintele Erdogan – un bun partener al României. Sunt foarte încântat de cadoul pe care am reușit să i-l facem ieri”, a scris prim-ministrul.

Președintele Turciei a afirmat miercuri după-amiază că, având în vedere evenimentele petrecute la Istanbul, a luat decizia de a-și scurta vizita în țară, anunțând că va pleca imediat după participarea sa la Forumul de Afaceri România – Turcia spre casă. Pe agenda vizitei oficiale a președintelui turc figura pentru seara de miercuri un dineu oferit de Klaus Iohannis, președintele României. După vizita lui Hagi, Recep Tayyip Erdogan a decolat spre Turcia.

În timpul vizitei lui Erdogan în România, un bărbat înarmat a fost reținut de poliție după ce a pătruns în sediul Partidului Justiției și Dezvoltare din Istanbul. A fost cel de-al doilea atentat terorist în descurs de numai două zile, după ce luni un procuror a fost ucis: „Au intrat cu forța în biroul lui și, după ce l-au luat ostatic, l-au ucis mișelește. El este un erou. Cei care l-au ucis au plătit și ei greu acest act. Mulțumesc președintelui Iohannis pentru amabilitatea de a-mi ura condoleanțe. Trebuie să continuăm lupta împotriva terorismului în plan mondial. Această acțiune teroristă a fost întreprinsă împotriva partidului nostru și democrației”, a declarat președintele Turciei, care a plecat din România cu un tricou de la Hagi, cel care a evoluat la Galatasaray și unde este văzut în continuare drept un idol.

Recep Tayyip Erdogan a fost caracterizat la finalul lui 2014 drept „șeful mitei, furtului și corupției” de către un elev de 16 ani, încarcerat imediat de autorități pentru postarea de pe Facebook.

Parteneri
Bucureștenii, triștii planetei? Motivul pentru care Capitala e la coada unui top global
Mediafax
Meteorologii Accuweather anunță 9 zile consecutive de furtuni electrice in România. Care sunt orașele afectate
Cancan.ro
Paradisurile turistice ieftine și sigure pe care mulți români încă nu le-au descoperit. "Femeile spun că se simt mai în siguranță aici decât la Roma sau Paris"
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cu ce se ocupă Iuliana Luciu la 39 de ani, după ce a renunțat la televiziune. „Nu vreau să fiu doar omul care iubește muzica”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Râzi cu lacrimi
Misterul dispariției mayașilor! De ce au fost abandonate marile orașe ale civilizației antice?
Descopera.ro
Ce calități și ce defecte ai, în funcție de ora exactă la care te-ai născut. Expertiza numerologului Mihai Voropchievici
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Cum puteți juca turneul final al Campionatului Mondial de fotbal în EA SPORTS FC 26. România nu lipsește
Go4Games
Un model legendar ar putea fi readus la viață de Ford. Un sedan cu patru uși, foarte probabil cu motor electric
Promotor.ro