Jucătorul care l-a impresionat pe Florin Răducioiu în România – Slovenia: „O atitudine bună, italiană! Mi-a plăcut foarte mult”

Jucătorul care l-a impresionat pe Florin Răducioiu în România - Slovenia: „O atitudine bună, italiană! Mi-a plăcut foarte mult”
Noul team-manager al echipei de fotbal Dinamo, Florin Raducioiu, participa la o conferinta de presa, joi, 20 ianuarie 2022, in Bucuresti. EDUARD VINATORU / MEDIAFAX FOTO

Florin Răducioiu a analizat meciul pierdut cu 2-1 de România în fața Sloveniei, în care l-a remarcat pe Olimpiu Moruțan.

Olimpiu Moruțan nu a confirmat la Galatasaray, astfel că turcii l-au trimis împrumut în Serie B, la Pisa. Internaționalul român a început să își arate calitățile în tricoul italienilor și a confirmat forma bună pe care o traversează în meciul amical al echipei naționale a României împotriva Sloveniei.

Fostul mare internațional Florin Răducioiu l-a lăudat pe fostul fotbalist de la FCSB, dar a rămas dezamăgit de cum au arătat „tricolorii”, și mai ales de rezultatul de pe tabela de marcaj.

Jucătorul care l-a impresionat pe Florin Răducioiu în România – Slovenia: „O atitudine bună, italiană! Mi-a plăcut foarte mult”

Florin Răducioiu l-a remarcat pe Olimpiu Moruțan în România – Slovenia, meci câștigat de oaspeții de pe Cluj Arena cu 2-1.

Fotbalistul de la Pisa a intrat pe teren în repriza secundă, când i-a luat locul lui Andrei Cordea.

„Ne-au depăşit la toate capitolele în prima repriză, a fost o echipă a Sloveniei care a dominat, care a fost prima la minge, care recupera şi intra imediat în posesia mingii, datorită acestui pressing avansat colectiv.

O echipă modernă, îmi plac mult echipele care pasează foarte bine, terenul nu era cel mai bun. Într-adevăr, în repriza a doua echipa României intră cu altă atitudine, inspirat Iordănescu, nevoit să schimbe ceva.

E clar că rămâne rezultatul, pierdem din nou un meci, ceea ce e foarte important, rezultatul e fundamental. Poate nu meritam (n.r. să pierdem), dar nu avem această capacitate de a fi eficienţi.

Trebuie să înţelegem că, la nivel european, vom avea aceste meciuri când vom crea trei-patru ocazii şi trebuie să le băgăm în poartă. Nu ştiu cum, e vorba de atacanţi.

Am cuvinte de laudă pentru Moruţan, care mi-a plăcut foarte mult, a intrat cu o atitudine foarte bună, italiană, mi-a plăcut foarte mult. Au fost lucruri bune”, a declarat Florin Răducioiu, potrivit Orange Sport.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]