Florin Andone vede plusurile după eșecul cu Spania: „Am scăpat bine după prima repriză”

Florin Andone vede plusurile după eșecul cu Spania:
  • Publicat:
  • Actualizat:

România a pierdut meciul cu Spania, de joi seară, scor 1-2. Tricolorii au fost dominați clar în prima repriză, însă puteau da lovitura pe finalul partidei de pe Arena Națională. La finalul jocului, Florin Andone a recunoscut superioritatea ibericilor.

Andone, cel care a înscris unicul gol al tricolorilor, în minutul 59, la scurt timp după ce a intrat în locul lui Keșeru, este de părere că România ar fi meritat egalul, însă nu a scos din calcul nici faptul că Tătărușanu a fost eroul partidei, având șapte intervenții salvatoare numai în prima repriză.

„Am marcat, dar din păcate nu am reușit să egalăm. În ultimele minute am încercat să egalăm, am avut ocazii. Au un lot foarte valoros, jucători foarte buni, au știut să țină de minge în ultimele minute. Sunt mândru de ceea ce am făcut pe teren, de toți băieții care au luptat până la sfârșit. Cred că am fi meritat egalul.

Tătărușanu a fost omul meciului, a fost cel mai bun de pe teren, dar în a doua repriză cred că meritam mult mai mult. El ne-a ajutat în prima repriză, noi am încercat să-l ajutăm în a doua, dar așa a fost să fie. Știam ceea ce neașteptă. O echipă foarte puternică a lor, cu jucători valoroși. Au fost puternici în prima repriză, dar partea bună e că am scăpat bine în prima repriză. Păcat că am luat golul repede în a doua repriză, dar după golul dat de noi, cred că am stat puțin peste ei și am avut șansa să egalăm”, a declarat Florin Andone, la ProTV.

După cinci runde din grupa F, la mijlocul preliminariilor, România ocupă locul 4, cu șapte puncte acumulate. Tricolorii sunt depășiți de Spania, Suedia și Norvegia. La Campionatul European din 2020 vor obține calificarea doar primele două clasate.