Favoriți la calificare. Cum arată clasamentul grupei României după trei runde disputate din preliminariile Euro 2016

România a făcut un pas important spre calificarea la Euro 2016, după victoria obținută marți seară în Finlanda. Tricolorii s-au impus cu 2-0, după dubla reușită de Bogdan Stancu, în minutele 54 și 84.
Favoriți la calificare. Cum arată clasamentul grupei României după trei runde disputate din preliminariile Euro 2016
  • România a făcut un pas important spre calificarea la Euro 2016, după victoria obținută marți seară în Finlanda. Tricolorii s-au impus cu 2-0, după dubla reușită de Bogdan Stancu, în minutele 54 și 84.

Cu 7 puncte adunate după 3 etape (două victorii în deplasare, în Grecia și Finlanda), prima reprezentativă are un avans important în fața favoritei grupei, Grecia, care a adunat un singur punct (elenii au pierdut pe teren propriu, contra surprizei grupei, Irlanda de Nord).

Partida din runda următoare, contra nord-irlandezilor, capătă în acest context o importanță aparte, o eventuală victorie transformându-ne în favorita certă a grupei F.

La Campionatul European din Franța se califică ocupantele primelor două poziții din fiecare grupă plus naționala cu cel mai bun punctaj de pe locul al treilea. Celelalte formații de pe treapta a treia (opt) vor juca în play-off pentru a-și asigura prezența la compețtiția din țara lui Michel Platini.

 CLASAMENT GRUPA F

  •     1. Irlanda de Nord 3 3 0 0 6-1 9 puncte
  •     2. ROMÂNIA            3 2 1 0 4-1 7 puncte
  •     3. Finlanda             3 1 1 1 4-4 4 puncte
  •     4. Ungaria               3 1 1 1 3-3 4 puncte
  •     5. Grecia                 3 0 1 2 1-4 1 punct
  •     6. Insulele Feroe  3 0 0 3 1-6 0 puncte

REZULTATE

  •     Prima etapă (7 septembrie): Ungaria – Irlanda de Nord 1-2, Grecia – România 0-1, Feroe – Finlanda 1-3
  •     Etapa a doua (11 octombrie): România – Ungaria 1-1, Finlanda – Grecia 1-1, Irlanda de Nord – Feroe 2-0
  •     Etapa a treia (marți): Finlanda – România 0-2, Grecia – Irlanda de Nord 0-2, Feroe – Ungaria 0-1
  •     Următoarea etapă – 14 noiembrie: Ungaria – Finlanda, România – Irlanda de Nord
     
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]