Ei leşi, noi laţi: România - Polonia 1-4! DEZASTRU în prima repriză: polonezii ne-au dat goluri inclusiv cu călcâiul

2 feb 2013 38262 afişări Comentează şi tu Nationala
Ei leşi, noi laţi: România - Polonia 1-4! DEZASTRU în prima repriză: polonezii ne-au dat goluri inclusiv cu călcâiul 30 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7952/10538744/5/bif1877.jpg

Primul test din 2013 al naţionalei României a fost un fiasco. Selecţionata divizionară convocată de Piţurcă pentru stagiul de pregătire de la Estepona s-a făcut de râs în amicalul cu Polonia, care, din fericire, nu va figura în palmaresul "tricolorilor".

Meciul de la Malaga a început în huiduielile fanilor polonezi, care au dominat fondul sonor încă dinaintea fluierului de start. Iar ai noştri au părut neafectaţi de manifestările din tribune, deoarece jucătorii îmbrăcaţi în galbenau fost văzuţi destul de des în preajma careului polonez în primele minute de joc. Situaţia din teren nu a avut însă corespondenţă şi pe tabelă, deoarece leşii au deschis scorul în minutul 14, după o execuţie la care Silviu Lung jr nu a avut nicio şansă. Elevii lui Piţurcă au rămas parcă uluiţi de execuţia polonezului Pawlowski şi Chiţu, cel mai bun om al nostru în prima repriză, a fost nevoit să ia o acţiune pe cont propriu pentru a ameninţa poarta polonezilor.

Nu au punctat tricolorii, ci au majorat diferenţa tot leşii, care s-au distrat în careu cu fundaşii aerieni ai lui Piţurcă şi i-au permis lui Teodorczyk să majoreze scorul. Acelaşi atacant polonez a făcut dubla trei minute mai târziu, când a beneficiat şi de noroc, mingea căzându-i din transversală direct la picioare, în câţiva metri. Bomboana de pe coliva tricolorilor a fost pusă de reuşita cu câlcâiul a lui Lukasik, dintre Nistor şi Dragoş Grigore.

Umilinţa neaşteptat de mare la care au fost supuşi tricolorii a părut că l-a înduioşat inclusiv pe portarul polonezilor, Slowik, care s-a făcut că greşeşte o pasă simplă în faţa porţii şi l-a lăsat singur pe Grozav, cu poarta goală. Şi astfel s-a intrat cu 4-1 la pauză, un scor mult prea decent, în comparaţie cu prestaţia din teren a "divizionarilor".

La reluare, Piţurcă a operat mai multe schimbări în echipă şi diferenţa s-a văzut. Jucători ca Maxim sau Nica au reuşit să aducă un plus pe faza ofensivă sau, pur şi simplu, să realizeze mai multe decât cei pe care i-au înlocuit. Noul mijlocaş al lui Stuttgart a fost la un pas de a marca în minutul 69, însă polonezii au scos mult prea multe picioare în calea şutului şi astfel nimic nu s-a schimbat pe tabelă. Au urmat schimbări peste schimbări, de o parte şi de alta, iar între ele nu a mai existat suficient timp şi pentru alte modificări pe tabelă. S-a terminat 1-4, iar pentru Piţurcă este clar că Liga I oferă puţine soluţii în acest moment. Foarte puţine.

Min 90+1 - FINAL: România pierde amicalul cu Polonia, scor 1-4!
Min 90 - Alibec se descurcă excelent în banda stângă, dar centrarea lui este trimisă în corner
Min 80 - Alibec loveşte bara, după o lovitură de cap
Min 69 - Maxim a primit de la Vlad la 16 metri şi a tras puternic, dar mingea s-a pierdut în pădurea de picioare din careul polonez
Min 64 - A intrat Alibec în locul lui Alexe
Min 50 - Nica a dinamizat partea dreaptă a defensivei, acolo unde Măţel a fost mână moartă în prima repriză
Min 48 - Maxim, intrat în a doua repriză, a adus ceva nou în jocul României, însă rezultatele întârzie să se vadă şi pe tabelă
Min 46 - A început a doua repriză! Piţurcă a făcut mai multe modificări la pauză: Răduţ, Mateiu, Budescu, Nica, Luchin, Maxim şi Bălgrădean au fost trimişi în teren, în locurile lui Măţel, Alexe, Grigore, Grozav, Stanciu, Lung şi Neagu
Min 45 - PAUZĂ! România este condusă de Polonia cu 4-1

Min 41 - GOL ROMÂNIA 1-4! Grozav profită de o gafă a portarului Słowik şi trimite în poarta goală
Min 36 - Şutul lui Grozav este blocat de portari şi primim doar corner
Min 33 - GOL POLONIA 0-4! Lukasik trimite cu călcâiul din 6 metri, dintre Grigore şi Nistor
Min 27 - GOL POLONIA 0-3! Wawrzyniak şutează în bară, mingea revine la Teodorczyk, care face dubla din apropiere
Min 26 - Teodorczyk trece puţin pe lângă o centrare în faţa porţii
Min 24 - GOL POLONIA 0-2! Teodorczyk marchează după o ezitare a lui Dragoş Grigore
Min 18 - Chiţu trimite de la 16 metri, cu efect, milimetric pe lângă poarta polonezilor
Min 14 - GOL POLONIA 0-1! Pawlowski deschide scorul cu un şut cu efect, la colţul lung, din interiorul careului
Min 10 - Polonezii au încercat două raiduri, însă de fiecare dată defensiva tricoloră a rezistat şi a dat dovadă de siguranţă
Min 5 - Chiţu pătrunde în careu şi centrează periculos, dar mingea îi depăşeşte pe atacanţii noştri
Min 3 - Început mai bun pentru ai noştri, care pun presiune pe defensiva poloneză încă din startul meciului
Min 1 - A început partida!

Echipele de start:

ROMÂNIA: Lung jr - Măţel, D. Grigore, Găman, Al. Vlad - Nistor, Neagu - Chiţu, N. Stanciu, Alexe - Grozav

Rezerve: Buzbuchi, Bălgrădean, Luchin, Bălaşa, Răduţ, Maxim, Budescu, Nica, Bărboianu, Mateiu, Antal, Alibec

POLONIA: Słowik - Broź, Jędrzejczyk, Celeban, Wawrzyniak - Wszołek, Łukasik, Kaźmierczak, Pawłowski, Sobota - Teodorczyk

Rezerve: Skorupski, Jodłowiec, Stępiński, Furman, Kucharczyk, Kupisz

UPDATE 21:20 - Câteva zeci de persoane şi-au făcut apariţia la stadionul Municipal de Atletism din Malaga, unde se va disputa partida amicală România - Polonia. fanii români au agăţat în tribune mai multe steaguri şi bannere cu însemnele tricolore.

Aurelian Chiţu l-a impresionat pe selecţioner în cele cinci zile de antrenamente din Spania şi va fi titularizat în amicalul de azi, cu Polonia

Fotbalistul de 21 de ani va bifa azi prima prezenţă la naţionala mare, el fiind convocat în premieră de selecţioner cu ocazia stagiului de pregătire din Spania

Naţionala experimentală a lui Piţurcă va juca azi, de la ora 21:45, primul amical din 2013, contra unei echipe a Poloniei alcătuită, aşa cum este şi a noastră, doar din jucători din campionatul intern. Cu ocazia meciului din această seară, selecţionerul vrea să vadă la lucru mai mulţi fotbalişti, dar cea mai mare surpriză din "11"-le pe care se gândeşte să îl trimită în teren este reprezentată de Aurelian Chiţu. Mijlocaşul de 21 de ani va fi singurul fotbalist al Viitorului pe care antrenorul naţionalei îl va titulariza contra Poloniei. De la echipa lui Hagi au mai fost chemaţi alţi trei jucători: Buzbuchi, Alibec şi Bălaşa.

Sfaturile lui Piţi: "Învaţă să dai şi cu dreptul!"
Piţurcă a fost impresionat de calităţile lui Chiţu şi de modul în care acesta s-a pregătit în ultimele zile şi, încă de la început, i-a acordat o atenţie aparte tânărului mijlocaş. Alături de Marius Alexe, Aurelian Chiţu a fost unul dintre jucătorii care au primit cele mai multe indicaţii din partea selecţionerului la antrenamentele din Spania. "Chiţule, încearcă să dai şi cu dreptul, trebuie să dai şi cu dreptul!", a fost unul dintre sfaturile pe care Victor Piţurcă i le-a dat obsesiv "stângaciului" de la Viitorul Constanţa.

Îl odihneşte pe Maxim?
O altă mişcare surprinzătoare a lui Piţurcă va fi titularizarea lui Alexandru Vlad, de la Pandurii. Fundaşul stânga al gorjenilor nu făcea, iniţial, parte din lotul de 23 de jucători convocaţi pentru cantonamentul din Spania, dar după ce antrenorul tricolorilor a renunţat la Laszlo Sepsi, Vlad a apărut în cantonamentul naţionalei. O altă variantă pentru postul de fundaş stânga ar putea fi Ştefan Bărboianu, de la Astra. Tot pentru meciul de azi, Piţurcă intenţionează să îl odihnească pe Alexandru Maxim, transferat recent la VfB Stuttgart. O decizie în cazul acestuia va fi luată la şedinţa tehnică de dinaintea jocului.

800.000 de euro este cota de piaţă a lui Chiţu, conform site‑ului de specialitate transfermarkt.de