Cum s-a terminat Portugalia U21 - Elveţia U21, în grupa României

14 nov 2017 6629 afişări Nationala

Echipa naţională de tineret a Portugaliei a învins, marţi, la Pacos de Ferreira, reprezentativa similară a Elveţiei, cu scorul de 2-1, în grupa a opta de calificare la Campionatul European U-21 din 2019, grupă din care face parte şi România.

Portughezii au deschis scorul în minutul 10, după golul lui Diogo Goncalves, iar Diogo Jota a marcat pentru 2-0, în minutul 29. Cinci minute mai târziu, Joao Carvalho a ratat un penalty pentru gazde. Unicul gol al oaspeţilor a fost înscris de Ulisses Garcia, în minutul 39.

• Portugalia U-21: Pereira - Dalot, Dias, Ferro, Ribeiro - Antunes, P. Rodriguez, Delgado (Dias 66') - Goncalves (Xadas 78'), Carvalho, Jota (Tavares 57'). Selecţioner: Rui Jorge.
  • Elveţia U-21: Kobel - Hefti, Lauper, Zesiger, Garcia (De Oliveira 66') - Lotomba, Grgic, Sow (Spielmann 78'), Ruegg (Haas 57') - Oberlin - Ajeti. Selecţioner: Heinz Moser.

În urma acestei victorii, Portugalia a acumulat şapte puncte şi a urcat pe locul 3 în grupă, la patru puncte de liderul România, care are însă un meci jucat în plus. Partida Ţara Galilor - România a început la ora 20:00.