Acasa » Fotbal Intern » Naționala » Cu cine atacăm, Edi? George Pușcaș, început de sezon dezastruos și convocat în detrimentul standardelor impuse de Iordănescu la națională

Cu cine atacăm, Edi? George Pușcaș, început de sezon dezastruos și convocat în detrimentul standardelor impuse de Iordănescu la națională

05 sept. 2023, 16:42, Naționala
Cu cine atacăm, Edi? George Pușcaș, început de sezon dezastruos și convocat în detrimentul standardelor impuse de Iordănescu la națională
George Alexandru Puscas (Genoa) Italian soccer Serie B match Genoa CFC vs Ternana Calcio, Luigi Ferraris stadium, Genoa, Italy - 12 Mar 2023,Image: 762287743, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Edi Iordănescu, selecționerul României, l-a convocat pe George Pușcaș, atacantul în vârstă de 27 de ani de la Genoa, deși nu a jucat niciun meci oficial în noul sezon.

Cu cine atacăm, Edi? George Pușcaș, început de sezon dezastruos și convocat în detrimentul standardelor impuse de Iordănescu la națională

Echipa națională a României se pregătește pentru meciurile cu Israel (sâmbătă, 9 septembrie, ora 21:45, Arena Națională), respectiv Kosovo (marți, 12 septembrie, ora 21:45, Arena Națională), din cadrul preliminariilor Campionatului European din 2024.

Pentru aceste partide, Edi Iordănescu a convocat jucători în formă, dar și câțiva fără meciuri în picioare în noul sezon. Printre aceștia din urmă se numără George Pușcaș, atacant care nu a bifat nicio partidă pentru Genoa în acest sezon din Serie A, deși a pus umărul la promovarea echipei.

George Pușcaș nu a mai jucat un meci oficial de pe 19 iunie, când a intrat pe teren pentru doar 18 minue în Elvația – România, scor 2-2.

În ceea ce privește reușitele sale, George Pușcaș nu a mai marcat de șase luni. Ultimul său gol a fost înregistrat pe 6 marie, în victoria cu Cosenza, scor 1-0, în Serie B.

„Recunosc că avem 2-3 nume la lot care nu traversează cele mai bune perioade în acest moment. Au nevoie de minute, dar au sprijinul meu. Nu-mi place să fie mulți jucători care să traverseze o astfel de perioadă, însă sunt fotbaliști cu experiență la națională, jucători de Primera sau Serie A, nu ne permitem luxul să-i pierdem”, a fost argumentul lui Edi Iordănescu, pentru FRF TV.

  • 2.5 milioane de euro este cota de piață a lui George Pușcaș, potrivit Transfermarkt.
  • 4 goluri în 25 de meciuri a marcat George Pușcaș pentru Genoa în sezonul trecut din Serie B.

Lotul convocat de către Edi Iordănescu pentru meciurile cu Israel și Kosovo

PORTARI
Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 3/0), Ștefan Târnovanu (FCSB, 1/0), Marian Aioani (Farul Constanța, 0/0)

FUNDAȘI
Andrei Rațiu (Rayo Vallecano | Spania, 11/1), Cristian Manea (CFR Cluj, 23/2), Andrei Burcă (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 19/1), Adrian Rus (Pafos | Cipru, 17/1), Radu Drăgușin (Genoa | Italia, 7/0), Bogdan Racovițan (Raków | Polonia, 0/0), Mario Camora (CFR Cluj, 10/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 28/2)

MIJLOCAȘI
Vladimir Screciu (Universitatea Craiova, 1/0), Tudor Băluță (Farul Constanța, 12/0), Marius Marin (Pisa | Italia, 11/0), Darius Olaru (FCSB, 11/0), Alexandru Cicâldău (Konyaspor | Turcia, 30/4), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 60/12), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 46/2), Deian Sorescu (Raków | Polonia, 12/0), Olimpiu Moruțan (Ankaragucu | Turcia, 9/1), Ianis Hagi (Deportivo Alaves | Spania, 26/2), Florinel Coman (FCSB, 7/0), Valentin Mihăilă (Parma | Italia, 12/3)

ATACANȚI
George Pușcaș (Genoa | Italia, 36/10), Denis Alibec (Muaither | Qatar, 31/3), Daniel Bîrligea (CFR Cluj, 0/0)