Campionii mondiali, prea buni pentru naţionala lui Isăilă: Anglia U21 - România U21 2-1

24 mar 2018 6073 afişări Nationala

Echipa naţională de tineret a României a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), de reprezentativa similară a Angliei, într-un meci de pregătire disputat pe stadionul Molineux, din Wolverhampton. Această generaţie a Angliei a câştigat, în 2017, Campionatul Mondial sub 20 de ani.

Unicul gol al României a fost înscris de Valentin Costache, în minutul 79, însă gazdele conduceau deja cu 2-0. Cu mai mulţi jucători care evoluează constant în Premier League prezenţi în echipă, englezii au deschis scorul în minutul 8, prin Demaray Gray, atacantul fostei campioane a Angliei, Leicester City. Al doilea gol a fost marcat, în minutul 72, de fundaşul Clarke Salter, fotbalist împrumutat de Chelsea Londra la divizionara secundă Sunderland.

Selecţionerul Daniel Isăilă nu i-a avut la dispoziţie pentru acest meci pe cinci dintre jucătorii importanţi în meciurile din preliminariile pentru Euro 2019. Dennis Man, Alexandru Cicâldău, Cristi Manea şi Ionuţ Nedelcearu au convocaţi la prima reprezentativă pentru partidele de pregătire cu Israel şi cu Suedia. De asemenea, George Puşcaş a fost lăsat să joace la echipa de club, el fiind suspendat pentru următoarele două meciuri oficiale de la echipa naţională.

Cu toate acestea, tricolorii au avut o evoluţie bună, reuşind să îşi creeze mai multe ocazii importante de gol, iar pe final, în minutele de prelungire, puteau chiar egala. Cea mai mare şansă irosită a fost în prima repriză, când Andrei Ivan a lovit bara după ce pasa lui Florinel Coman l-a lăsat singur cu portarul advers.

La meci au asistat 15.394 de spectatori. Printre aceştia s-au aflat, conform organizatorilor, aproximativ 1.000 de suporteri români.

Anglia U21: 1. Henderson - 2. Alexander-Arnold, 5. Tomori, 6. Clarke-Salter, 3. Walker-Peters - 7. Dowell (20. Maddison, 84), 8. Maitland-Niles (21. Onomah, 70), 4. Ejaria, 10. Gray (Cpt.) (19. Kenny, 59) - 11. Lookman, 9. Abraham (12. Lewin, 84). Selecţioner: Aidy Boothroyd. Rezerve: 13. Burgoyne, 14. Chilwell, 15. Davies, 16. Fry, 23. Worrall, 24. Sessegnon.

România U21: 1. I. Radu (Cpt.) - 17. Butean (2. Căpuşă, 86), 5. V. Ghiţă, 4. Paşcanu, 3. A. Radu (22. Olteanu, 69) - 8. Oaidă (20. A. Ciobanu, 46), 16. Dr. Nedelcu (13. D. Dumitrescu, 86) - 14. M. Dobre (19. Costache, 62), 10. I. Hagi, 7. Fl. Coman - 9. A. Ivan (11. Ad. Petre, 69).

Pe perioada cantonamentului tricolorii vor disputa încă un meci amical, cu Wolverhampton U23, pe 27 martie de la ora 16:00 (ora României), tot pe acelaşi stadion.