Acasa » Fotbal Intern » Ce făcea fotbalistul Nandito Badea în Londra cu 3 zile înainte de înjunghierea jurnalistului la comanda regimului din Iran, potrivit procurorilor: „Dacă mă nășteam altceva pe pământ, eram groapă!”

Ce făcea fotbalistul Nandito Badea în Londra cu 3 zile înainte de înjunghierea jurnalistului la comanda regimului din Iran, potrivit procurorilor: „Dacă mă nășteam altceva pe pământ, eram groapă!”

Alin GrigoreGabriel Berceanu
Ce făcea fotbalistul Nandito Badea în Londra cu 3 zile înainte de înjunghierea jurnalistului la comanda regimului din Iran, potrivit procurorilor: „Dacă mă nășteam altceva pe pământ, eram groapă!”
Nandito Badea, pe vremea când juca pentru Astra într-o partidă cu Petrolul. În imaginea alăturată, fostul fotbalist apare în Londra // Fotomontaj ProSport

ProSport a publicat cazul fotbalistului român plătit de Iran să înjunghie la comandă un jurnalist în Anglia, potrivit procurorilor britanici. Procesul a început pe 18 mai 2026. Fapta a avut loc pe 29 martie 2024, în fața casei din Wimbledon a jurnalistului englez de origine iraniană, Pouria Zeraati.

În procesul început la Londra sunt implicați trei români. Conform procurorilor, fostul fotbalist de la Astra Giurgiu, Nandito Badea (21 ani), este cel care l-ar fi înjunghiat de trei ori pe jurnalistul englez care a supraviețuit atacului violent.

Ce făcea fotbalistul Nandito Badea în Londra cu 3 zile înainte de înjunghierea jurnalistului la comanda regimului din Iran

Conform contului său de TikTok, Nandito Badea se afla în Londra cu trei zile înaintea atacului. Acesta apare într-un clip filmat chiar de el pe străzile capitalei Angliei și postat pe contul personal la data de 26 martie 2024.

În clipul filmat apare alături de un prieten. Nandito Badea se filmează în timp ce pe fundal rulează un sunet viral pe TikTok la acel moment.

„Oameni buni, vreau să vă povestesc, nu că sunt amărât vai de capul meu. Și dacă aveam o țigară, fumam o țigară, dar n-am. Dacă mă nășteam altceva pe pământ, eram groapă”, este sunetul de pe fundal, pe care Nandito Badea se filmează în timp ce repetă cuvintele de mai sus.

De altfel, Nandito Badea era un obișnuit al Londrei. Acesta a postat mai multe fotografii în februarie 2023 în timp ce se afla în fața diferitelor obiective turistice din Regatul Unit.

Drama lui Nandito Badea: de ce s-a retras din fotbal 

ProSport a publicat mai multe materiale ample legate de acest subiect, a scris și despre drama trăită de Nandito Badea de-a lungul copilăriei sale, potrivit foștilor coechipieri și antrenori, dar și cum s-a retras acesta din fotbal la o vârstă fragedă. Pe lângă Astra, mijlocașul central a mai jucat în Liga 3, la CS Blejoi.

Jurnalistul Pouria Zeraati a supraviețuit atacului și continuă să fie jurnalist și prezentator TV pentru Iran International, instituție media de limbă persană cu sediul la Londra, finanțată de Arabia Saudită și orientată împotriva regimului de la Teheran.

Ceilalți doi atacatori ai jurnalistului sunt David Andrei și George Stana. Primul, momentan arestat în România, ar fi fost șoferul cu care s-a plecat de la locul faptei. Al doilea, Stana, cel care l-ar fi imobilizat pe jurnalist. În tot acest timp, Nandito Badea ar fi fost cel care l-a abordat inițial pe Pouria Zeraati și, imediat, l-ar fi înjunghiat de trei ori în coapsă cu un cuțit.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]