Marea surpriză a campionatului a lovit din nou. Sepsi a bătut cu 3-0 la Chiajna, e lider la egalitate cu FCSB și are cea mai bună apărare. Ionuț Badea, în pericol după a treia înfrângere consecutivă la scor

Autori: Octavian Vasilescu, Răzvan Stîngă Publicat: 14 Sep. 2018, 20:16 Actualizat: 14 Sep. 2018, 20:17 Fotbal Intern

Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat în deplasare la Chiajna, scor 3-0, i-a administrat lui Ionuț Badea a treia înfrângere consecutivă cu același scor, și a ajuns la egalite cu FCSB, 14 puncte, pe primul loc în Liga 1 Betano.

Timp de 75 de minute, fotbalul a fost de un nivel slab pe sinteticul din Ilfov, ocaziile venind rar și, mai degrabă, întâmplător. Dar ultimul sfert de oră a adus trei goluri ale covăsnenilor și a dus, în cele din urmă, la o nouă umilință pentru Concordia. Primul a lovit Tandia, în minutul 76, cu un șut deviat care l-a păcălit pe tânărul Costache. Apoi, peste șase minute, Nouvier a scăpat singur cu portarul, a finalizat calm și destinația celor trei puncte era clară: Sfântu Gheorghe.

În prelungiri, Tandia a avut din nou noroc, a rămas singur cu Costache și a făcut 3-0, punând capăt unui meci din care oaspeții au scos maximum fără să strălucească.

Dacă Concordia se scufundă în clasament (șapte puncte în opt etape) și are trei înfrângeri consecutive cu 3-0, Sepsi e, de departe, marea surpriză a startului de sezon. Covăsnenii au ajuns la 14 puncte, tot atâtea câte are și liderul FCSB, și se laudă cu cea mai bună apărare din Liga 1 Betano – patru goluri primite în opt meciuri.

Concordia Chiajna – Sepsi Sf. Gheorghe 0-3 (Tandia 76, 90+1, Nouvier 82),

• Concordia Chiajna: Costache – Matei, Leca, Marc, Nivaldo – Gorobsov (Cristescu 80), Bucșa, Prepeliță (Guessan 80) – Bawab (P. Ivanovici 85), Batin, Grădinaru
  • Rezerve: Greab, Bărboianu, Albu, Fota
  • Sepsi: Niczuly -Sato (I. Ursu 83), Jovanovic, Diarrassouba, De Moura – Vașvari (Karnitskiy 69), Velev – Nouvier (Hamed 90+2), Fulop, Drăghici – Tandia
  • Rezerve: Fejer, Prosser, Simonovski, Dodoi

Minutul 90+4 FINAL!

Minutul 90+1 GOOOOOOL Sepsi! Tandia înscrie singur cu portarul advers.

Minutul 82 GOOOOOL Sepsi! Nouvier scapă din marcaj și îl învinge pe Costache printr-o execuție de efect.

Minutul 76 GOOOOOL Sepsi! Tandia ajunge în marginea careului cu fundașii centrali în fața sa și alege să tragă. Mingea e deviată, sare peste portarul Costache și cade în poartă.

Minutul 46 Începutul reprizei secunde!

Minutul 45 Finalul primei reprize.

Minutul 1 A început partida.

Concordia Chiajna și Sepsi deschid etapa a 8-a a Ligii 1 Betano, iar meciul se anunță unul interesant, cele două formații afându-se în situații total diferite. Dacă Sepsi continuă seria jocurilor bune, începute în play-off-ul sezonului trecut, și se află pe locul 5 cu 11 puncte, Chiajna se găsește într-un moment dificil. A acumulat 7 puncte, iar postul lui Ionuț Badea este în pericol. Echipa a marcat 6 goluri și a primit 11, fiind a treia cea mai slabă formație din campionat la acest capitol. Forța ofensivă a  celor din Sf. Gheorghe va pune probleme importante gazdelor, care în ultima partidă din campionat, chiar dacă a aliniat cea mai bună linie defensivă de care dispune, nu i-a făcut față lui Poli Iași, care s-a impus cu 3-0.

De partea cealaltă, Sepsi a câștigat meciul de pe teren propriu, în compania Dunării Călărași, scor 1-0, grație unui gol marcat în debut de golgeterul covăsnenilor, macedoneanul Simonovski.

În privința meciurilor directe, Concordia nu a pierdut în fața lui Sepsi, înregistrând două victorii și două egaluri.