Walter a demisionat din Comitetul Executiv

Șeful de la Petrolul nu vrea să ia parte la o ședință în care să fie decapitată Universitatea Cluj
Walter a demisionat din Comitetul Executiv

Water era membru al CEx ca reprezentant al cluburilor din Liga I

Florian Walter , președintele Consiliului de Administrație de la Petrolul, și-a dat ieri demisia din funcția de membru în Comitetul Executiv al FRF. Ales în principalul organism de conducere ca reprezentant al cluburilor din Liga I, în ianuarie 2012, omul de afaceri ar fi renunțat la CEx din motive subiective. „Nu vrea să voteze și nici să ia parte la o ședință în care se va decide soarta Universității Cluj”, spun apropiați ai finanțatorului.


Walter a intrat pentru prima oară în CEx pe când era la Universitatea Cluj, în Liga a 2-a. După ce ardelenii au promovat, președintele lor și-a încercat șansa și ca reprezentant al Ligii I, el câștigând alături de Valeriu Argăseală un mandat de doi ani.
Al treilea candidat a fost atunci Iuliu Mureșan (CFR). Walter și-a păstrat poziția și după ce a trecut la Petrolul, în regulamentul de aplicare al Statutului FRF fiind precizat clar că membrii CEx trebuie să dețină în perioada mandatului fără întrerupere funcția de președinte de club. Înlocuitorul său trebuie ales în termen de 30 de zile de Adunarea cluburilor din Liga I.
Teoretic, din vară Walter ar trebui să revină ca patron la Universitatea Cluj.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]