Vine Dolha, se pregătește Lobonț de plecare ?

Căutările lui Mircea Rednic pentru găsirea titularului din poarta „câinilor" au luat sfârșit. După ce ProSport a anunțat, în exclusivitate, încă de săptămâna trecută, că Emilian Dolha e dorit în „Groapă", afacerea s-a oficializat ieri. Dinamo a reușit să obțină semnătura lui „Ema"
Vine Dolha, se pregătește Lobonț de plecare ?

Căutările lui Mircea Rednic pentru găsirea titularului din poarta „câinilor” au luat sfârșit.

După ce ProSport a anunțat, în exclusivitate, încă de săptămâna trecută, că Emilian Dolha e dorit în „Groapă”, afacerea s-a oficializat ieri. Dinamo a reușit să obțină semnătura lui „Ema”, fostul elev al lui Rednic de la Rapid, din perioada 2002-2003. Ce înseamnă asta? Că Lobonț va pleca aproape sigur din „Ștefan cel Mare”, după ce România își va încheia aventura la Euro 2008.

Deși au fost interesați de alți portari cu o cotă ridicată în campionatul nostru (Stăncioiu, Marius Popa sau Pantilimon), roș-albii au optat în cele din urmă pentru Dolha. Motivul? Fostul giuleștean a venit liber de contract și, în plus, are experiența câștigată în Polonia, acolo unde a fost desemnat cel mai bun portar. El a evoluat doi ani în Polonia, la Wisla Cracovia, unde a fost pregătit de Dan Petrescu, și la Lech Poznan.  Ultima grupare a condiționat despărțirea pe cale amiabilă de goalkeeperul de 27 de ani de faptul ca Dolha să nu accepte vreo ofertă din campionatul leșilor.

Fostul internațional s-a aflat în negocieri cu Dinamo timp de trei săptămâni, iar lucrurile s-au clarificat ieri. După ce dimineață a mers în cantonamentul de la Săftica pentru ultimele discuții cu Rednic, jucătorul a semnat actele la prânz, iar aseară s-a antrenat alături de noii săi colegi

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]