Viitorul sună bine… pentru Steaua!** Stanciu a întors meciul, Alibec – gol și assist. Gol senzațional Antal, ‘dublă’ Celeban: Vaslui – Viitorul 3-2. VIDEO REZUMAT

• Publicat:
  • Actualizat:

FC Vaslui a câștigat aseară meciul cu Viitorul în urma unei erori monumentale a fundașului constănțean. Stanciu și Celeban au pus și ei umărul la primul success al moldovenilor în acest an

Celeban a marcat aseară prima „dublă” în Liga I
Nicolae Stanciu a dat două pase de gol după ce a semnat cu Steaua

Ce noroc pe FC Vaslui. Echipei lui Viorel Hizo i-au lipsit trei minute pentru a continua seria negativă din acest an. Fără nicio victorie în 2013, moldovenii au fost salvați de fundașul Piotr Celeban, autor a două goluri aseară.
„Dulăul” a început meciul cu o surpriză: proaspăt transferat la Steaua, Nicușor Stanciu a fost lăsat pe banca de rezerve, în locul său intrând din primul Popovici. Iar acest lucru s-a văzut. Vasluienii au avut o primă repriză palidă, în care nu au legat mai mult de trei pase, iar despre ocazii nici nu a putut fi vorba. Iar după 45 de minute, Viitorul a intrat la pauză, logic, cu avantaj pe tabelă, după golul lui Dică (20).

Porumboiu a intrat la pauză în vestiar
La pauză, nervos pe evoluția elevilor lui Viorel Hizo (n.r. – care e suspendat), Adrian Porumboiu a mers val-vârtej la vestiare și și-a muștruluit jucătorii. Rezultatele s-au văzut imediat. Stanciu a intrat pe teren din minutul 46 și a schimbat, alături de Celeban, fața meciului. Dacă fundașul polonez a marcat o „dublă”, mijlocașul transferat din vară la Steaua a pasat decisiv la golurile doi și trei ale gazdelor. Cu toate acestea, eroul Vasluiului a fost aseară constănțeanul Bejan. Cu trei minute înainte de final, acesta i-a pus mingea pe tavă lui Celeban, iar fundașul gazdelor a îndeplinit o simplă formalitate. Și a adus prima victorie pentru FC Vaslui în 2013: 3-2 cu Viitorul.

Ionuț Vână (18 ani) a debutat în Liga I la Vaslui după ce l-a înlocuit, în minutul 73, pe Chițu. Vână a pasat decisiv la reușita de 2-2 a lui Alibec

Domnul Porumboiu a fost în vestiar, dar nu mi-a impus nicio schimbare. A avut un mesaj pozitiv pentru jucători
Dorin Zotincă, antrenor secund FC Vaslui

Dică, la a opta reușită în acest sezon

Atacantul Nicolae Dică (33 de ani) a marcat din nou aseară într-un meci din Liga I. Fosta vedetă a Stelei a punctat în minutul 20 al partidei din deplasare, cu FC Vaslui, cu un șut superb, din interiorul careului. A fost cea de-a opta reușită a lui Dică în acest sezon al campionatului. Vetereranul constănțenilor este cel mai bun jucător din lotul Viitorului, fiind printre puținii care are o evoluție constantă.