Viitorul - Sepsi 2-3. Neagoe învinge la "curtea Regelui"! Tandia a dat lovitura pe final, după ce s-a distrat cu fundaşii lui Hagi

20 oct 2018 9548 afişări Comentează şi tu Liga 1

Viitorul - Sepsi 2-3 (Luchin 13, T. Băluţă 81 / Jovanovic 7, Mensah 66, Tandia 86)

Echipele de start:

• Viitorul: Cojocaru - Mladen, Luchin, Ţîru, De Nooijer - Achim, T. Băluţă, Vînă - A. Natkho, Voduţ, Drăguş
  • Rezerve: Buzbuchi - Ghiţă, Măţan, Ciobanu, Boboc, Artean, Houri
  • Sepsi: Niczuly - De Moura, Viera, Jovanovic, Sato - Velev, Vaşvari - Drăghici, Nouvier, Fl. Ştefan - Tandia
  • Rezerve: Fejer - Ad. Rus, Simonovski, Hamed, Karnitski, Mensah, Ursu

Minutul 90+2: Final de meci la Ovidiu!

Minutul 86: GOOOOOOOOOOOL SEPSI! Tandia înscrie cu un şut puternic, cu stângul, la colţul lung. Atacantul lui Sepsi s-a distrat cu apărarea echipei lui Gică Hagi.

Minutul 81: GOOOOOOOOOOL VIITORUL! Tudor Băluţă egalează cu o lovitură de cap, profitând de o ieşire hazardată a lui Niczuly.

Minutul 66: GOOOOOOOOOL SEPSI! Covăsnenii revin la conducere prin Mensah, jucător intrat în această repriză secundă în locul lui Ştefan.

Minutul 46: A început repriza a doua la Ovidiu!

Minutul 45+2: Final de primă repriză la Ovidiu!

Minutul 13: GOOOOOOOOOOOOOL VIITORUL! Luchin egalează repede! Tot cu lovitură de cap, tot dintr-o lovitură de colţ, executată perfect de Ionuţ Vînă.

Minutul 7: GOOOOOOOOOOL SEPSI! Jovanovici înscrie cu capul, din careu, după o centrare din corner, a lui Drăghici!

Minutul 1: A început meciul de la Ovidiu!

Viitorul şi Sepsi sunt despărţite de trei puncte în clasamentul Ligii 1 Betano. Trupa lui Gică Hagi ocupă locul al patrulea, cu 19 puncte, la patru distanţă de liderul CFR Cluj, în timp ce Sepsi este pe locul şapte, la egalitate cu U Craiova, ocupanta ultimului loc ce asigură prezenţa în play-off. Echipa pregătită de Gică Hagi vine după două victorii consecutive în campionat, împotriva unor adversari dificili. Aceştia au învins Astra pe teren propriu, scor 1-0, şi au plecat cu toate cele trei puncte de pe terenul celor de la Poli Iaşi, după meciul câştigat cu scorul de 2-1. De partea cealaltă, Sepsi vrea să-şi ia revanşa după înfrângerea din ultima etapă, împotriva celor de la Gaz Metan Mediaş.

Cele două formaţii care se vor întâlni astăzi la Ovidiu au în componenţă jucători selecţionaţi de Mirel Rădoi la reprezentativa U21 a României, care s-a calificat la Campionatul European din 2019, găzduit de Italia şi San Marino. Fosta campioană a României i-a dat pe Radu Boboc, Virgil Ghiţă, Andrei Ciobanu, Alex Măţan şi Ianis Hagi, în timp ce formaţia antrenată de Eugen Neagoe i-a avut pe fundaşii Adrian Rus şi Florin Ştefan. Viitorul a avut doi reprezentanţi şi la naţionala mare pentru dubla cu Lituania şi Serbia, pe Tudor Băluţă şi Denis Drăguş.