VIDEO | FCSB – FC Oleksandriya 1-1. Gnohere a rupt plasa în prelungirile primei reprize, ucrainenii au egalat după o neînțelegere în apărarea lui Dică

VIDEO | FCSB - FC Oleksandriya 1-1. Gnohere a rupt plasa în prelungirile primei reprize, ucrainenii au egalat după o neînțelegere în apărarea lui Dică

FCSB a înregistrat o remiză, în al doilea amical din Olanda. Împotriva celor de la Oleksandriya, elevii lui Dică înregistrat scorul de 1-1. În primul amical, împotriva selecționatei jucătorilor liberi de contract din Olanda, FCSB a defilat și a câștigat cu 7-0.

Dică pare că și-a conturat primul „11”, după ce a aliniat încă din primul minut ceea ce are mai bun la dispoziție. Man a fost jucătorul care a fost folosit pe postul jucătorului U21, iar tânărul a avut o evoluție entuziasmantă. Gnohere a marcat în prelungirile partidei, atunci când a câștigat un duel umăr la umăr cu un adversar și a tras ca din tun pentru 1-0.

După pauză, ucrainenii au fost mai lucizi și au marcat la una dintre puținele șanse avute în meci. Defensiva lui Dică a gafat, Filip, folosit pe postul de fundaș central, a fost depășit, iar din poziție de doi contra unu cu Stăncioiu aceștia nu au iertat. Până la finalul celor 90 de minute, nu a mai fost înregistrată nicio ocazie periculoasă de nicio parte.

FCSB – FC Oleksandriya 1-1 (Gnohere min. 45+2)

• FCSB: Niță (Stăncioiu) – Enache, Larie, Bălașa (Filip), Junior Morais (Momcilovic) – Pintilii (cpt) (V. Achim), Ov. Popescu (Teixeira) – Man, Budescu (De Amorim), Tănase (Jakolis) – Gnohere.
  • Rezerve: Stăncioiu, Niga – Simion, L. Filip, Tudorie, Pleașcă, Momcilovic, Jakolis, Mihalcea, Achim, Benzar, Teixeira, Grecu, De Amorim.

LIVE VIDEO: FCSB – Oleksandriya

A doua repriză a meciului

Prima repriză a meciului

20:38 GOOOOL Oleksandriya! Neînțelegere în apărarea lui Dică, un adversar îi ia fața lui Lucian Filip, ucrainenii scapă în poziție de doi la unu cu Stăncioiu, iar portarul FCSB-ului nu are nicio șansă.

20:35 Ies Pintilii și Bălașa, intră Achim și Filip.

20:23 Ies Ovidiu Popescu, Tănase și Niță și intră Teixeira, Jakolis și Stăncioiu.

20:19 Dintr-o lovitură liberă din marginea careului, mingea trimisă puternic de Budescu e deviată puțin pe lângă poartă.

19:54 GOOOOOL FCSB! Gnohere și-a dat la o parte un adversar, după un duel umăr la umăr, și a marcat cu un șut puternic la colțul scurt.

19:35 Fază frumoasă construită de Larie și Man. Fundașul central l-a lansat în bandă pe mijlocaș, acesta și-a întors un adversar în marginea careului, a pătruns până în apropierea portaruui, dar a amânat șutul prea mult, iar mingea a fost respinsă de apărarea adversă.

19:26 Adversarii execută de pe partea stângă o lovitură liberă, un fotbalist reia cu capul spre poartă, dar Niță e atent și reține fără probleme.

19:15 Lovitura liberă executată de Budescu este respinsă din careu de un adversar.

19:06 A început partida.

18:14 Echipa de start a FCSB-ului.

FCSB are programat astăzi al doilea amical din cadrul stagiului de pregătire din Olanda. În primul meci, elevii lui Dică au învins cu 7-0 o selecționată a jucătorilor liberi de contract din Olanda.

FC Oleksandriya, locul 5 în sezonul trecut în Ucraina, este adversara de astăzi a roș-albaștrilor. Dacă Denis Alibec este încă nerefăcut după accidentarea la inghinali care l-a ținut departe și de lotul național, Dică se va putea baza pe Budescu și Gnohere, jucători care au reușit câte o ‘dublă’ în primul meci test. De asemenea, este așteptat să debuteze și Robert Grecu, tânărul venit o dată cu Dică de la SCM Pitești. Meciul va începe la ora 19:00, ora României.

Roș-albaștrii au avut parte și de o surpriză în cantonamentul din Olanda. Alexandru Chipciu și Nicolae Stanciu, foștii jucători ai Stelei, i-au vizitat pe fotbaliștii lui Dică.

Cu excepția acestui meci, FCSB mai are de disputat două partide amicale: cu Waasland-Beveren, pe 4 iulie, și cu KV Oostende, pe 7 iulie.