VIDEO | Denis Alibec a "rupt blestemul"! A reuşit o "dublă" de toată frumuseţea în partida cu Viitorul. De când nu mai marcase atacantul

8 feb 2019 3056 afişări Comentează şi tu Liga 1

Denis Alibec (28 de ani) a marcat abia al treilea gol în acest sezon din Liga 1 Betano, în meciul dintre Astra şi Viitorul. Atacantul a dus scorul la 3-0, prin intermediul unei faze caracteristice, în care a preluat cu spatele la poartă, s-a întors şi a şutat la colţul lung, ca mai apoi să înscrie din pasa lui Belu-Iordache.

Astra - Viitorul, live text aici!

Şeptarul echipei din Giurgiu nu trece prin cea mai bună perioadă, dar încearcă să revină la forma care l-a făcut unul dintre cei mai apreciaţi fotbalişti din România. Alibec a fost titular în partida pe care Astra a disputat-o cu Viitorul, iar, după o primă repriză în care a reuşit să pună umărul la marcarea primului gol, în cea de-a două repriză s-a descătuşat.

Atacantul Astrei a marcat prima dată în minutul 51, când a primit în careu o centrare, s-a întors cu faţa la poartă şi a marcat cu un şut la colţul lung. Fostul vârf al FCSB a reuşit dubla în minutul 65, când a trimis mingea direct în poartă din pasa lui Belu-Iordache.

Aceste reuşite pot însemna un restart pentru Alibec, care nu mai marcase de patru luni şi jumătate. Mai exact, atacantul nu mai marcase de pe 14 septembrie 2018, din victoria cu 2-1 în faţa lui Dinamo, în deplasare.

Ultima oară când Denis Alibec  a reuşit ”dubla” a fost în 2016-2017, într-un meci al celor de la FCSB cu U Craiova, pe Arena Naţională, încheiat cu scorul de 3-0. Atunci, actualul şeptar al giurgiuvenilor a înscris primele două goluri ale echipei antrenate atunci de Laurenţiu Reghecampf şi a pasat decisiv la golul al treilea, semnat de Antonio Jakolis.