Victorie cu cap

Redactor:
Daniel Remes

Primul joc al Unirii Urziceni pe teren propriu în calitate de campioană a României a fost unul special pentru Vasile Maftei. După 10 ani petrecuți în Giulești, actualul fundaș dreapta al Unirii a evoluat sâmbătă seara pentru prima dată împotriva fostei sale echipe, Rapid.
La intrarea formațiilor pe teren, un spectator i-a strigat lui Maftei: „Vasile, ai greșit echipa!”. Fundașul a schițat un zâmbet scurt în colțul gurii și și-a luat locul în noua sa formație. Era însă un zâmbet amar…Totuși, nu putea să lase ușor în spate 10 ani de bucurii, succese și dezamăgiri la Rapid.

Odată început meciul, Maftei lasă deoparte politețurile și pune osul la fiecare tentativă alui Cecinha și Bozovic de a trece de el. Unirea începe meciul în forță și, după doar 13 minute, deschide scorul la o fază pe cât de simplă pe atât de neînțeles pentru fundașii giuleștenii. Maftei execută o aruncare de la margine, Rusescu deviază pe spate,iar Pădurețu, singur în careul mic, trimite simplu cu capul: 1-0.
Peste alte șapte minute, Sorin Frunză trimite un șut la corțul scurt, dar Marinescu este la post. Rapidul nu se regăsește. Elevii lui Hizo nu pot desface blocul compact al Unirii, iar pasele nnumărate în lateral, în scot din minți pe Hizo. Și când se gândesc să atace poarta lui Tudor, rapidiștii o fac pe partea dreaptă a Unirii, acolo unde Maftei a blocat tot. Singura ocazie a Rapidului o consemnăm în minutul 22, când o pasă în adâncime a lui Iencsi în găsește pe J. Pinto. Vârful rapidist profită de ezitarea lui Epaminonda, dar voleul său trece peste. În minutul 33, gazdele ratează o altă ocazie, prin Frunză, care e blocat în ultima clipă de Bozovic.
În repriza secundă se joacă pe contre. Gazdele ratează primele, prin Frunză (47) și Rusescu (49), iar Rapidul ripostează prin Herea (șut peste din 5 metri în minutul 62), Cecinha (șut parat de Tudor în minutul 64) și Spadacio (șut pe lângă în minutul 76). Din păcate, nervii și+au făcut și ei simțită prezența pe teren, centralul Istvan Kovacs împărțind cartonașe cu frenezie. Minutul 80 aduce o nouă ocazie pentru Rapid. Cecinha trimiteun voleu dela 18 metri, dar balonul ocolește poarta lui Tudor. Rapidul a terminat jocul în atac, dominând campioana, dar victoria aparținut campioanei. O campioană pragmatică, care a știut exact ceea ce vrea și care a obținut exact ceea ce și-a propus: victoria și primele trei puncte în acest sezon.

Maftei și-a învins fosta echipă, dar a părăsit terenul accidentat, fiind înlocuit cu Mehmedovic, în minutul 78. Momentul a fost unulemoționant, Maftei fiind aplaudat de întreg stadionul, semn că și-a câștigat deja respectul fanilor, așa cum a făcut-o și în Giulești, timp de 10 ani.
Ultimele secunde au fost dramatice, Unirea scoțând mingea de pe linia de pe porții de trei ori!