Vașvari, gol de trei puncte. FC Botoșani – ACS Poli Timișoara 1-0

• Publicat:
  • Actualizat:

Meci nebun pe stadionul Municipal din Botoșani între echipa locală și Acs Poli Timișoara. Două eliminări, trei goluri anulate, ratări incredibile și un joc mai spectaculos decât se aștepta toată lumea ținând cont că se înfruntau două echipe care se luptă pentru menținerea în Liga I.

Cu un moral bun după victoria cu FC Brașov, botoșănenii au început în forță partida cu ACS Poli Timișoara și au încercat să tranșeze repede disputa. Prima șansă de gol a gazdelor a venit în minutul 12 când Vașvari a șutat de la 25 de metri dar Nono Claro a respins în corner. Un minut mai târziu, Ivanovs are și el șansa golului dar încearcă o execuție pretențioasă și fundașii timișoreni resping din fața porții. Prima ocazie a oaspeților a venit în inutul 18 dar Trandu nu a profitat de gafa defensivei botoșănene. In minutul 21, Poli Timișoara a rămas în zece oameni. Popovici l-a lovit cu cotul în cap pe Croitoru iar în momentul în care arbitrul l-a văzut pe mijlocașul botoșănean cu fața plină de sânge a scos cartonașul roșu. Cu un om în plus, FC Botoșani forțează și în minutul 27 Vertelis marchează. Centralul validează golul dar intervine arbitrul adițional și golul este anulat pentru fault în atac. Oaspeții au șansa deschiderii scorului în minutul 33. Szekely a scăpat singur cu Lazăr, a pătruns în careu și a șutat pe lângă poartă.

La cinci minute de la reluarea părții secunde, timișorenii rămân în nouă oameni. Gorobsov are un atac direct pe glezna lui Croitoru și este eliminat. În minutul 65 FC Botoșani deschid scorul printr-un euro gol marcat de Vașvari. Mijlocașul botoșănean a marcat de la peste 30 de metri. Cu doi oameni în plus, FC Bottoșani a controlat partea secundă iar în minutul 70 putea majora scorul dar Codoban a irosit o mare ocazie de gol. În minutul 73 oaspeții au marcat și ei dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Cum nu mai aveau nimic de pierdut, timișorenii au forțat și au avut șansa egalării în minutul 83. Șeroni a reluat cu capul din interiorul careului dar Lazăr a scos incredibil. În prelungirile partidei oaspeții au cerut penalty pentru un henț în careu dar centralul a făcut semn că jocul poate continua.

Vezi echipele de start:

FC Botoșani: Lazar – Patache, Sg. Oltean, Ivanovs, Bordeanu – Tincu, Vașvari – M. Croitoru, Vertelis, Hadnagy – Stojkov

Rezerve: Curileac, Codoban, Puri, Cârjan, Ghinga, Fulop, Acsinte

CLICK AICI pentru comentariul LIVE TEXT al partidei

ACS Poli Timișoara: Nuno Claro – Mera, Șeroni, Scutaru, Morariju – Gorobsov, Poparadu – Popovici, Boldea, Trandu – Szekely

Rezerve: Pap, Dobrosavlevici, Keita, Kneeshaw, Himcinschi, Hasani, Fl. Nanu

FC Botoșani o întâlnește pe ACS Poli Timișoara pe teren propriu, de la 14:00, într-un meci contând pentru etapa 22 a Ligii 1.

Cele două echipe se luptă pentru salvarea de la retrogradare, iar în acest moment ambele sunt deasupra „liniei”. Oaspeții ocupă locul 11, cu 26 de puncte, în timp ce gazdele sunt pe 13, cu 23 de puncte.

Antrenorul celor din Botoșani, Leontin Grozavu, vrea a doua victorie consecutivă după succesul din etapa trecută, scor 2.1, în fața celor de la FC Brașov. Acesta a mai declarat că partida cu ACS Timișoara este una extrem de importantă în ecuația salvării de la retrogradare.

„După Victoria cu FC Brașov, urmează un nou meci foarte important. Cu Timișoara va fi iar un joc de șase puncte! Un joc cu o echipă aflată în vecinătatea noastră în clasament. Va fi din nou un joc dificil, dar cred că după victoria cu FC Brașov, moralul tuturor este în creștere. Nu ne considerăm favoriți și nici nu avem voie să tratăm jocul lejer. Ați văzut Argentina, o echipă «stelară», care ne-a tratat cu un aer de superioritate și a fost greu să se remonteze. Când tratezi un adversar de sus, poți avea surprize. Să nu uităm că Timișoara este echipa care are mai multe puncte în clasament, așa că nu avem voie să tratăm jocul cu lejeritate”, a spus Leontin Grozavu.