13 mai 2018 6709 afişări Comentează şi tu Liga 1
Un tren prin halta Giurgiu. CFR a câştigat lejer partida cu Astra şi poate deveni mâine campioană, dacă FCSB pierde la Craiova. Cronica meciului de la Giurgiu ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Ţucudean şi Omrani au marcat golurile care au stabilit soarta partidei de la Giurgiu, încă din prima repriză. Radunovic a fost scos în minutul 20 de Mulţescu şi a vrut să se ia la bătaie cu cei din staff-ul tehnic.

CFR a jucat un meci cât un titlu pe terenul Astrei. Încă o seară decisivă dintr-un final de campionat nebun, de care clujenii trebuiau să treacă victorioşi pentru a nu da primul loc din mână. FCSB îşi lega speranţele de Gigi Mulţescu, în duelul antrenorilor cu o plăcere excesivă pentru organizarea defensivă. “SMURD-ul” a jucat din nou cu 3 fundaşi centrali, în timp ce Petrescu a contracarat cu două vârfuri clasice: Omrani şi Ţucudean. Atmosfera a fost una propice clujenilor, pentru că liniştea din tribune absorbea din tensiunea partidei. Nici Astra n-a părut într-o seară în care să dea mari emoţii adversarului, aşa că CFR a început să forţeze. Iliev i-a luat mingea de pe cap lui Ţucudean (5) şi tot portarul bulgar a apărat şutul lui Bordeianu (7).

Radunovic, găsit vinovat de Mulţescu

Greşelile din apărarea Astrei au fost taxate până la urmă de clujeni. Minge lungă a lui Bordeianu, Radunovic a sărit pe sub minge ca un începător, Hoban a urmărit şi l-a lasăt cu poarta goală pe Ţucudean (12). Era 1-0 pentru CFR, iar Mulţescu l-a scos pe Radunovic 8 minute mai târziu. Muntenegreanul a părut că vrea să-i bată pe Mulţescu şi pe secunzii săi, dar nici după ieşirea acestuia Astra nu a arătat mai bine. Echipa lui Mulţescu n-a arătat nici un moment că joacă pentru o primă uriaşă, cum se anunţa înainte de meci, ci mai degrabă ca o echipă descumpănită că nu poate evolua în cupele europene, aflată într-un război pe care nu-l poate câştiga.

2-0 şi liniştea din final

CFR şi-a văzut de drumul spre titlu, iar Omrani a făcut 2-0 după un corner şi o fază “biliard”. Speranţele FCSB-iştilor deveneau nule. Primele semne de viaţă ale echipei preluate de “SMURD” au venit înainte de pauză. Arlauskis a scos mingea pusă de Abang la rădăcina barei (41). Clujenii putea marca golul trei în debutul reprizei secunde. Iliev şi Polczak le-au interzis însă scorul de forfeit lui Ţucudean şi Omrani (47). Ce a urmat n-a avut istorie. Dan Petrescu a ordonat menţinerea rezultatului, Astra a fost şi mai descumpănită şi mai neputincioasă şi ardelenii au făcut penultimul pas spre titlu. CFR aşteaptă acum meciul de la Craiova. Dacă FCSB pierde, jucătorii lui Petrescu pot deveni campioni de la televizor. În caz contrar totul se va juca în ultima etapă, cu Viitorul lui Hagi.