U Craiova - Dunărea Călăraşi 1-0. Victorie chinuită pentru olteni. Mateiu a marcat un gol senzaţional, Mitriţă s-a ales cu o nouă suspendare

2 dec 2018 5224 afişări Comentează şi tu Liga 1
U Craiova - Dunărea Călăraşi 1-0. Victorie chinuită pentru olteni. Mateiu a marcat un gol senzaţional, Mitriţă s-a ales cu o nouă suspendare REMUS BADEA / MEDIAFAX FOTO 4 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17742122/3/coregrafie.png

Gerul, adversarul neprovocator şi recolta slabă, de un singur punct în ultimele două etape, a alb-albaştrilor au prilejuit cea mai scăzută asistenţă de la inaugurarea noului „Ion Oblemenco”, numai vreo 2 mii de temerari luând loc (la figurat, fiindcă era imposibil să stai pe scaun) în tribune la meciul Ştiinţei cu Dunărea Călăraşi. Mangia şi-a avertizat public elevii că nu mai e loc de greşeli dacă se vrea rămânerea în obiectiv, în timp ce echipa lui Alexa adunase 8 meciuri fără victorie şi ajunsese pe loc de baraj înaintea duelului din Bănie.

Nu a fost nicio surpriză că jocul s-a disputat din start în jumătatea oaspeţilor, care s-au aşezat într-un 5-4-1 dens, cu Mediop abandonat la centru pentru a specula eventualele contre. Mitriţă a avut un şut „de dezmorţire” în primele minute, dar Lungu era încălzit deja şi n-a fost surprins. Când oltenii păreau în mare lipsă de inspiraţie în faţa tranşeelor concepute de Alexa, a venit soluţia de la distanţă, propusă de cel mai în formă jucător al Universităţii, Alex Mateiu, cu o reuşită de colecţie, a treia a sa din acest sezon. Până la pauză, Bancu putea dubla avantajul, cu o execuţie ingenioasă, dar Lungu şi-a confirmat numele şi s-a întins până la încheietura barelor.

După pauză, fotbalul a îngheţat şi el în Bănie. În loc de ocazii, oltenii au strâns cartonaşe, iar oaspeţii au dat primele semne că pot mai mult decât să se apere. Cucu a avut şansa egalării din careu, dar i-a lipsit precizia. Pe final, gazdele au tremurat şi la figurat, pentru o victorie chinuită, adusă de golul de senzaţie al lui Mateiu.

U Craiova - Dunărea Călăraşi 1-0 (Mateiu 23)
Arbitru:
Andrei Chivulete (Bucureşti). Asistenţi: Ciprian Danşa (Satu Mare) şi Mircea Orbuleţ (Bucureşti)
Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)

Craiova: Pigliacellis - Martic, Donkors, T. Ferreira, Bancus - Mateiu, Cicâldăus - Meza Colli (Bărbuţ 77), Mihăilă (Fedele 83), Mitriţăs - Koljics
Rezerve: L. Popescu - R. Popa, Briceag, N. Rocha, Burlacu
Antrenor: Devis Mangia

Dunărea: C. Lungu - Gligorovs, Walace, Şeroni, D. Ispas - Carnat, G. Honciu, Bourceanu, Mendy - N. Mediops (Clemence 65), B. Kanda (S. Cucu 60)
Rezerve: G. Popa - V. Alexandru, G. Simion, Keyta, V. Munteanu, Clemence
Antrenor: Dan Alexa

Minutul 90+3: Fluier final!  Craiova nu a convins, dar s-a impus graţie unui eurogol marcat de Mateiu, în prima repriză. În urma acestui succes, Craiova rămâne pe 4 şi se apropie la două puncte de FCSB, care va juca de la 20:00 cu Gaz Metan. Pentru etapa următoare, la Chiajna, Mangia nu se va putea baza pe Donkor şi Mitriţă, care au fost avertizaţi.

Minutul 72: Şansă uriaşă pentru Dunărea. Stelian Cucu "a bărbierit" mingea în şase metri, iar şutul acestuia a trecut peste poarta apărată de Pigliacelli. Aflat într-o poziţie ideală, jucătorul intrat în minutul 60 a avut golul egalizator în gheată, dar a reluat lamentabil.

Minutul 57: Portarul Pigliacelli a fost avertizat după ce a dat în minge, deşi centralul Andrei Chivulete fluierase şi jocul era oprit.

Minutul 46: S-a reluat partida din Bănie. Nu s-au efectuat modificări la pauză.

Minutul 45+1: Pauză la Craiova. Oltenii au dominat autoritar, în timp ce  oaspeţii s-au aşezat pe două linii şi au aşteptat contraatacul izbăvitor.

Minutul 34: Primul cartonaş galben al partidei a fost încasat de Nicuşor Bancu, pentru o intrare întârziată la mijlocul terenuluii.

Minutul 32:  O nouă şansă pentru Craiova. Bancu a trimis cu boltă la bara a doua, iar Cezar Lungu s-a aruncat pe spate şi a reuşit să respingă în afara terenului.

Minutul 23: GOOOL Craiova!  Mateiu a trimis direct în plasa laterală cu un voleu de la 20 de metri. Cicâldău a centrat la prima bară, mingea a fost respinsă în afara careului, dar optarul din Bănie a venit lansat şi a trimis din prima la colţul lung. Mijlocaşul a lovit mingea cu exteriorul, iar Cezar Lungu a plonjat în gol, fără şansă.

Şut şi... GOOOL! REMUS BADEA / MEDIAFAX FOTO

Minutul 21: Suporterii Craiovei din Liga 1 Betano au expus o scenografie în timpul meciului cu Dunărea Călăraşi. În spatele autocarului condus de ultraşii olteni sunt două vehicule care s-au ciocnit fronatl. Unul este roşu şi are imprimată pe o portieră emblema lui Dinamo, iar maşina albastră are CSA trecut la numărul de înmatriculare.

Minutul 20: O nouă şansă pentru Craiova. Mitriţă a încercat să-l învingă din nou pe Cezar Lungu cu un şut de la distanţă, dar de această dat nu a mai trimis pe spaţiul porţii. Nou-promovata se închide foarte bine, iar oltenii nu găsesc drumul spre poarta adversă.

Minutul 3: Ocazie pentru Craiova. Alexandru Mitriţă a pătruns în centru din banda stângă, a şutat puternic la colţul scurt, dar Cezar Lungu a plonjat şi a respins cu vârful degetelor. Căpitanul oltenilor a sperat că îl poate prinde pe contre-pied pe Lungu, dar portarul lui Dan Alexa a fost la post.

Minutul 1: A început partida din Bănie. Dan Alexa a fost nevoit să efectueze o modificare de ultim moment: Kanda începe ca titular, după ce Keyta a acuzat dureri cu puţin timp înainte de startul partidei. Înaintea meciului a fost intonat imnul naţional, după ce ziua de ieri a marcat 100 de ani de la Marea Unire.

După două meciuri consecutive fără victorie în Liga 1 Betano, U Craiova primeşte vizita celor de la Dunărea Călăraşi, echipă pe care este nevoită să o învingă pentru a mai rămâne în cărţile pentru primul loc. În ultima partidă, oltenii au pierdut pe terenul celor de la FC Botoşani, scor 2-1, la debutul lui Liviu Ciobotariu pe banca echipei moldovene. De partea cealaltă, Dunărea Călăraşi poate profita de paşii greşiţi făcuţi de Dinamo, Poli Iaşi şi Concordia Chiajna şi poate avansa în clasament în cazul unei victorii. Echipa lui Dan Alexa nu a mai câştigat un meci în Liga 1 Betano de pe 15 septembrie, scor 3-2 împotriva celor de la FC Botoşani.