Turcii spun că Steaua e într-o situație mai gravă decât Fener! „Beșiktaș și Fenerbahce pot folosi asta în apărarea lor! De ce UEFA se grăbește să ia o decizie?”

Steaua, Beșiktaș și Fenerbahce au fost audiate ieri la sediul UEFA de la Nyon, iar forul european urmează să ia o decizie în privința excluderii sau păstrării celor trei echipe în ediția 2013-2014 a cupelor europene.
Turcii spun că Steaua e într-o situație mai gravă decât Fener! "Beșiktaș și Fenerbahce pot folosi asta în apărarea lor! De ce UEFA se grăbește să ia o decizie?"

Steaua, Beșiktaș și Fenerbahce au fost audiate ieri la sediul UEFA de la Nyon, iar forul european urmează să ia o decizie în privința excluderii sau păstrării celor trei echipe în ediția 2013-2014 a cupelor europene.

Dacă Valeriu Argăseală s-a declarat optimist înainte și după ce dosarul Stelei a ajuns pe masa Comisiei de Disciplină a UEFA, același lucru se poate spune și despre formațiile din Turcia, chiar dacă la o primă vedere Beșiktaș și Fener par victime sigure în condițiile în care au fost găsite vinovate pentru aranjarea mai multor partide.

Fener, găsită vinovată pentru blaturi, dar…
În mod paradoxal, o parte a presei din Turcia pune cazul Stelei față în față cu cel în al lui Fenerbahce și concluzionează că fosta campioană a Turciei ar trebui să beneficieze de clemență. Turcii par să omită Fenerbahce a fost găsită vinovată pentru blătuirea mai multor meciuri în sezonul 2010-2011, când de altfel a și câștigat titlul în fața lui Trabzonspor și susțin că UEFA ar trebui să aștepte și răspunsul definitiv al justiției din Turcia.

Turcii comit însă o gafă în prezentarea cazului Stelei, afirmând că Gigi Becali se află acum după gratii pentru că ar fi încercat să aranjeze meciul Steaua – Cluj.

.…”De ce UEFA nu așteaptă un răspuns definitiv al Justiției, ca în cazul Steaua?”


„Beșiktaș și Fenerbahce ar putea folosi cazul Stelei în apărarea lor. În 2008, justiția din România a început o anchetă ca urmare a suspiciunilor de aranjament ce planau asupra meciului Steaua – Cluj. Procesul a durat 4 ani și jumătate, iar UEFA a așteptat finalizarea anchetei. Acum conducătorul Stelei, Gigi Becali, este în închisoare.

În cazul lui Fener, au trecut abia doi ani de când justiția și-a început treaba. Ancheta nu s-a finalizat încă și e așteptat răspunsul la apel. În acest punct UEFA ar trebui să răspundă la această întrebare: „Ați așteptat 4,5 ani pentru ca Justiția din România să ajungă la o concluzie, iar aici vorbim doar despre 2 ani de procese și o acțiune nefinalizată. De unde această grabă să luați o decizie?”„, notează ziariștii de la Fanatik.

UEFA va da un răspuns final în cazul celor 3 echipe pe 24 iunie.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]