Trebuia sau nu să continue meciul Viitorul – Dinamo? „Ambele echipe ar fi trebuit să piardă cu 0-3”. Video cu incidentele produse de fanii „câinilor”

Redactor:
Bogdan Savin
  • Publicat:
  • Actualizat:
Trebuia sau nu să continue meciul Viitorul - Dinamo?

Viitorul a învins, luni, pe teren propriu, 5-0, pe Dinamo, în ultima partidă a etapei I a Ligii 1. Enervați de umilința din teren, fanii roș-albi au răbufnit. I-au înjurat pe patronul Ionuț Negoiță și pe antrenorul Eurgen Neagoe după numai 25 de minute de joc, i-au cerut demisia tehnicianului, iar după golul de 3-0 al echipei lui Hagi, din minutul 66, mai mulți suporteri ai „câinilor” au intrat pe teren, dar forțele de ordine au intervenit și i-au evacuat de pe suprafața de joc. Partida a fost reluată după 20 de minute, după ce galeria dinamovistă a fost evacuată. A mai rămas totuși o mică parte dintre ultrași, iar unul dintre ei a intrat pe gazon pentru a-l apostrofa pe Neagoe, dar a fost scos repede de pe teren și meciul a continuat până la fluierul final al arbitrului Marcel Bîrsan.

Ion Crăciunescu, fost mare arbitru internațional, a anunțat că ambele echipe ar fi trebuit sancționate. „Regulamentul spune că în cazul unor incidente grave arbitrul va întreupe jocul pe o perioadă de 10 minute, timp în care jucătorii pot părăsi terenul de joc sau să meargă la cabine. Regulamentul specifică însă clar că pauza nu poate dura mai mult de 10 minute.

În cazul unor incidente grave, echipa gazdă va pierde meciul cu 0-3 pentru organizare deficitară. Dacă se dovedește că și fanii oaspeți au contribuit la incident, cum e cazul aici, ambele echipe pot pierde cu 0-3.

La noi, jocul va continua. Arbitrul lasă cât vrea el. La noi, el și ceasul lui sunt suverani. Am mai văzut cazuri. Sunt niște reguli care nu se respectă, ca în România”, a declarat Ion Crăciunescu la Digi Sport.

Dar, fostul arbitru Cristi Balaj susține că Marcel Bîrsan a aplicat corect regulamentul. „Ca arbitru nu ai ce să faci decât să aștepți evacuarea. Chiar dacă s-a întârziat cu 10-15 minute reluarea jocului… probabil că dacă efectivul jandarmeriei era mai amplu se putea interveni. Dar ținând cont de toate aceste detalii, eu cred că s-a procedat corect”, a spus Balaj la Telekom Sport.

VIDEO AICI CU INCIDENTELE DE LA VIITORUL – DINAMO

CITEȘTE ȘI Florin Prunea îi apără pe ultrașii lui Dinamo, care au oprit meciul cu Viitorul: „Nu sunt niște vagabonzi” + Susținere necondiționată pentru Eugen Neagoe: „Am venit să facem treabă! Rămâne”