Tocană, tocană, tocăNiţă! "Perlele" Tănase şi Chipciu au îngropat Steaua: Chiajna - Steaua 0-0, 4-3 după lovituri de departajare

31 oct 2012 39558 afişări Comentează şi tu Liga 1
Tocană, tocană, tocăNiţă! "Perlele" Tănase şi Chipciu au îngropat Steaua: Chiajna - Steaua 0-0, 4-3 după lovituri de departajare Tocană, tocană, tocăNiţă! "Perlele" Tănase şi Chipciu au îngropat Steaua: Chiajna - Steaua 0-0, 4-3 după lovituri de departajare 52 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/10268314/4/bif2003.jpg

Chipciu şi Tănase au intrat la pauză, dar ei au ratat de la 11 metri

Portarul Niţă a fost omul meciului, după ce a apărat două penalty-uri

Ţărăneşte sau nemţeşte? Dilema principală înainte de startul meciului de aseară dintre Chiajna şi Steaua, echipe antrenate de doi tehnicieni în conflict. Personal, tactic, dar şi în ceea ce priveşte pregătirea fizică. Chiar dacă au încercat să păcălească publicul cu un pupic cald înainte de start, Ilie Stan şi Laurenţiu Reghecampf au luat imediat poziţii de luptă. Primul a încercat să fie şiret şi să-i dea peste cap planurile stelistului. A schimbat celebrul deja "4-4-2 tărăneşte" într-un 4-1-4-1. Reghecampf nu a părut impresionat şi a rămas la al său "4-2-3-1 nemţeşte", dar format din fotbalşti prieteni cu titularii. Adică echipa cu care atacă meciurile în care primul "11" se odihneşte.

Şi Steaua începe bine. Adi Popa bagă "a cincea" la motoretă şi ajunge singur în careu, dar şutul nu-l bate pe Niţă. Vine minutul 12 şi iese la rampă Mihai Costea. Nilă. Sau Nilao, numele brazilian pe care l-a primit aseară din peluză după mai multe faze tratate cu... călcâiul. Mai întâi reia spectaculos, cu spatele la poartă, dar greşeşte ţinta. Apoi descoperă că are şi viteză, lucru pe care părea că l-a uitat la Craiova, e altruist şi pasează în careu. Adi Popa are milă de Niţă şi pune latul neinspirat de la 14 metri (28). Steaua ratează ocaziile, dar Chiajna nici nu joacă rău. Îi lipseşte ceva în atac, acolo unde se tot poticnesc. "Ţărăneşte" mai merge doar câteva minute. Mingea e la centru, la alintatul Tibi Bălan, care joacă de parcă face o favoare cuiva, mijlocaşul pasează din prima la Costea, iar olteanul pică "împuşcat" în careu. Penalty? Nu, dar nici simulare.

Chiajna, periculoasă pe final

"Dumitraş, hai mai repede că are Reghe 2 pauză /2 final!", strigă spectatorii înainte de pauză, când fundaşul întârzie un aut. Steaua mută cu Tănase şi Chipciu, dar nu se schimbă nimic. Nici n-are ce în condiţiile în care Rocha e "lat", iar Bălan continuă să doarmă. Letargie până pe final, atunci când Chiajna preia iniţiativa. Ilfovenii presează, iar după minutul 75 Popovici ratează în două rânduri. De înscris, putea înscrie şi Bălan, dar "foarfeca" lui n-a avut forţă. S-a ajuns în prelungiri, apoi la penalty-uri. Unde s-a mers cap la cap până la 3-3, după care Georgian şi Chipciu au ratat. Zuluf a marcat, iar Niţă a apărat lovitura lui Tănase. 4-3 şi Chiajna e în sferturi!

În iarnă îi voi da afară pe Bălan, Rocha, Filip şi Dumitraş pentru că ăştia patru îmi iau banii la mişto
Gigi Becali, patron Steaua

4 foşti fotbalişti ai Concordiei au fost aseară titulari în primul "11" al lui Reghe: Adi Popa, Filip, Rocha şi Gardoş

INEDIT
"Eliminare" hazlie a lui Tibi Bălan

În minutul 101, Tibi Bălan a simulat un fault în careu, iar centralul Balaci i-au acordat cartonaş galben şi, imediat, pe cel roşu. Convins şi el că mai avea un avertisment, stelistul a plecat glonţ spre vestiare! În acel moment, banca tehnică a Stelei i-a semnalat centralului că era primul "galben" pentru Bălan, iar jucătorul a fost rechemat de la vestiare!

REACŢIE
Pupături între antrenori

Conflictul dintre Laurenţiu Reghecampf şi Ilie Stan pare să se fi încheiat aseară, înaintea meciului. După ce Ilie Stan şi-a asumat meritele pentru pregătirea fizică a steliştilor, fapt pentru care a fost contrat de Reghe, cei doi şi‑au dat mâna. Antrenorul Stelei a făcut primul pas spre împăcare.

DECLARAŢIE
"CFR a fost echipa României, nu Steaua"

Chiar dacă Steaua defilează în Liga I, preşedintele CFR-ului, Iuliu Mureşan, nu dă înapoi. "Suntem în cărţi cu toate obiectivele din acest sezon, ne dorim calificarea în primăvara Champions League şi nici la titlu n-am renunţat. Suntem cea mai bună echipă din România în ultimii şapte ani, nu Steaua", a spus Mureşan.

1-0, transformă Pană

Min 120 - Chiajna şi Steaua termină la egalitate cee 120 de minute de joc, iar calificarea se va decide la penalty-uri

Min 114 - Tănase centrează înşelător de pe stânga, dar mingea se scurge pe lângă poarta lui Niţă

Min 111 - SCHIMBARE CHIAJNA: intră Damian în locul lui Serediuc

Min 106 - A început repriza secundă a prelungirilor

Min 105 - Se încheie prima repriză de prelungiri

Min 100 A - Bălan vede galben pentru simulare şi arbitrul Balaci îi arată roşu, crezând că era al doilea avertisment. Jucătorul se îndrepta spre vestiare, dar a fost întors de central şi a continuat jocul

Min 99 - Zuluf scapă spre poarta lui Stanca, dar alunecă în timp ce încearcă să îşi potrivească balonul, după care este deposedat, iar Creţu încheie cu un şut slab

Min 95 A - Pană vede galben pentru o ţinere din spate la Chipciu

Min 93 - Serediuc interceptează un balon la mijlocul terenului, dar încheie cu un şut defectuos de la 20 de metri

Min 91 - Se fluieră startul primei reprize de prelungiri

Min 90+4 - FINALUL PRIMELOR 90 DE MINUTE! Chiajna - Steaua e 0-0 şi se vor juca prelungiri

Min 90+3 - Bălan preia pe piept o centrare a lui Tănase, după care reia din foarfecă, dar Niţă reţine

Min 90+2 A - Ispir vede galben pentru proteste

Min 88 - SCHIMBARE CHIAJNA: intră Zuluf în locul lui Popovici

Min 83 A - Filip vede galben pentru o intrare din spate

Min 81 - Popovici scapă spre poarta lui Stanca, dar şutul lui cu interiorul este parat de portarul stelist

Min 78 - SCHIMBARE STEAUA: intră Nikolic în locul lui Mihai Costea

Min 78 - Pârvulescu trage de la mare distanţă cu dreptul, dar Niţă nu are probleme

Min 75 - Silviu Pană trage din unghi, dar Stanca se opune excelent şi Martinovic trimite în corner

Min 73 - Rocha nu-l menajează pe Niţă la un duel pentru minge, iar portarul ilfovenilor se resimte

Min 66 - Mihai Costea încearcă un şut de la mare distanţă, dar Niţă revine la timp în poartă şi reţine

Min 65 A - Pârvulescu vede şi el galben după o intrare dură la Creţu

Min 64 A - Bambara vede galben pentru întârzierea jocului

Min 62 - SCHIMBARE CHIAJNA: Ilie Stan mută defensiv cu Creţu în locul singurului atacant, Welington

Min 61 A - Tănase vede galben

Min 60 - Chipciu face o cursă pe stânga şi îi pasează lui Mihai Costea la 16 metri, dar reluarea acestuia cu latul trece puţin pe lângă

Min 57 - Gardoş îl pune în dificultate pe Stanca, dar portarul preia cu mult calm şi reuşeşte să respingă

Min 54 - Chiar dacă ocaziile de poartă lipsesc în partea secundă, Chiajna pare mult ma incisivă pe contraatac

Min 47 - Bambara se resimte după un duel cu Dumitraş

Min 46 - A început repriza secundă

Min 46 - SCHIMBARE STEAUA: intră Tănase şi Chipciu în locurile lui Adi Popa şi Prepeliţă

Min 45 - FINAL PRIMA REPRIZĂ: Chiajna şi Steaua intră la cabine la egalitate, 0-0

Min 40 - Mihai Costea face o nouă cursă senzaţională pe partea stângă, intră în careu, fentează doi adversari, după care şutul său este deviat milimetric pe lângă poarta lui Niţă

Min 37 - Mihai Costea pătrunde iar în careu în duel cu Belu, dar cade prea uşor şi nu îl impresionează pe arbitru

Min 34 - Serediuc trage de la marginea careului, dar Martinovic se interpune şi deviază balonul

Min 32 - Tibi Bălan trage din colţul careului, dar mingea se duce peste poartă

Min 27 - Mihai Costea face o fază excelentă în banda stângă, îi scoate lui Adi Popa la 16 metri, dar şutul acestuia este scos de sub transversală de Niţă

Min 22 - Steliştii susţin pressingul, dar defensiva lui Ilie Stan rezistă

Min 17 - Rocha pătrunde în careul ilfovenilor, după care trage dintr-un unghi aproape mort puţin peste poarta lui Niţă

Min 12 - Prepeliţă îi centrează bine lui Mihai Costea la 12 metri, de unde atacantul reia spectaculos, însă pe lângă ţintă

Min 10 A - Gardoş intră dur la Popovici în tuşă şi este avertizat

Min 7 A - Prepeliţă vede primul galben al meciului pentru o intrare cu talpa

Min 1 - Steaua se aruncă rapid în atac şi Adi Popa pătrunde frontal, dar şutul său este blocat de Niţă

Min 1 - A început meciul!

Vezi aici toate rezultatele din optimile Cupei României!

CONCORDIA: Fl. Niţă - Belu, Fl. Ilie, Leca, Ghionea, Bambara - S. Pană, Ispir, Popovici, Serediuc - Welington

Rezerve: Cobrea, Belica, G. Damian, V. Creţu, Zuluf, And. Stan, D. Stan

Antrenor: Ilie Stan

STEAUA: Stanca - Dumitraş, Martinovic, Gardoş, Pârvulescu - Adi Popa, Prepeliţă, Filip, Bălan - Rocha, M. Costea

Rezerve: V. Cojocaru, Chipciu, Tănase, Puşcaş, Roşu, Machado, Nikolic

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Steaua este în faţa ultimul meci dinaintea "eternului derby" cu Dinamo. Roş-albaştrii se deplasează la Chiajna, pentru duelul din Cupă, cu formaţia lui Ilie Stan, Concordia. Cupa pare un obiectiv secundar pentru trupa lui Reghe, în condiţiile în care toţi cei din Ghencea respiră pentru titlul 24 şi o nouă participare în Ligă, dar tehnicianul a dat asigurări că va trata cum se cuvine şi această competiţie.

Astfel, chiar dacă Becali a anunţat că Steaua va folosi o echipă formată exclusiv din rezerve, se pare că antrenorul a decis să introducă şi câţiva jucători de bază, conştient de dificultatea meciului. Chiajna are un parcurs foarte bun pe teren propriu în acest sezon, fiind învinsă într-un singur joc din cele 7 disputate. Mai mult, ilfovenii s-au dovedit a fi printre cei mai periculoşi adversari întâlniţi de Chipciu&Co în acest sezon: Reghecampf cu siguranţă nu uită că în prima etapă formaţia lui Ilie Stan a avut o prestaţie extrem de bună în Ghencea, roş-albaştrii impunându-se greu, cu 1-0.

Trebuia să se joace pe Naţional Arena

După tragerea la sorţi a optimilor Cupei României, steliştii anunţau prin vocea preşedintelui Valeriu Argăseală că le vor propune omologilor de la Concordia Chiajna ca meciul direct din această fază să se dispute pe Naţional arena, şi nu pe stadionul ilfovenilor, aşa cum prevedea regulamentul. Iniţial oficialii ilfovenilor au fost de acord cu propunerea, dar Ilie Stan a refuzat să renunţe la avantajul terenului propriu, astfel că partida va avea loc aşa cum s-a stabilit la tragerea la sorţi.

Probleme pentru "Iliesta"

Ilie Stan are serioase probleme de efectiv înaintea meciului din această seară. Antrenorul ilfovenilor nu se va putea baza pe Simion - suspendat -, dar şi pe doi dintre mijlocaşii de bază din acest sezon: Florin Purece şi Sorin Paraschiv. De asemenea, Cârstea (o absenţă mai veche a formaţiei Chiajna) nu va fi apt de joc.

Primul resimte încă dureri la claviculă, după ce a fost lovit de Paul Codrea în meciul cu Rapid (0-0), în timp ce fostul căpitan al Stelei acuză o accidentare pe care a suferit-o săptămâna trecută.