Șumudică, nemulțumit de egalul cu Viitorul: „Ne-am molipsit din Anglia de acel fair-play englezesc. Nu am știut să tragem de timp pe final”

Șumudică, nemulțumit de egalul cu Viitorul:

Astra a condus de fiecare dată în meciul cu Viitorul, dar în cele din urmă a obținut doar un punct din confruntarea cu echipa lui Hagi. Marius Șumudică afirmă că nu are un lot care să-i permită să ducă o luptă pe mai multe fronturi, iar oboseala jucătorilor săi s-a văzut pe final de meci când Viitorul a egalat.

Marius Șumudică își acuză voalat adversarii că au tras excesiv de timp și trimite „săgeți” către steliști: West Ham este o echipă mai puternică decât Partizan Belgrad, adversara Stelei din turul trei preliminar al UEFA Champions League, este de părere tehnicianul giurgiuvenilor.

„S-a văzut o lipsă de prospețime fizică. Nu am un lot încât să schimb o echipă întreagă. Ne mai trebuie 3-4 jucători. Îmi pare rău că am condus și am fost egalați, am luat gol în ultimul minut din prima repriză și în ultimele minute din a doua. Ne-am molipsit din Anglia de fair-play englezesc. Nu am știut să tragem de timp așa cum au făcut adversarii noștri. Am înțeles că am avut penalty în minutul 90+4, dar și Gică a avut un penalty neacordat etapa trecută. Poate există o balanță în fotbalul românesc și etapa viitoare îmi vor da mie penalty. West Ham e o echipa din Anglia, nu din Bosnia sau Serbia. Sperăm să vină lumea la stadion, avem nevoie de un public numeros pentru a ne califica”, a declarat Marius Șumudică.

Astra Giurgiu a terminat la egalitate, duminică, pe teren propriu, scor 2-2 (1-1), cu formația FC Viitorul, într-un meci din etapa a IV-a a Ligii I.

Golurile gazdelor au fost marcate de Găman ’40 și Budescu ’80, în timp ce pentru oaspeți a înscris Cernat, în minutele 44 și 90+2.

1-0: Budescu a executat un corner de pe partea stângă și Găman a înscris cu o lovitură de cap de la 3 metri.

1-1: Tănase a centrat din partea dreaptă și Cernat a înscris cu un șut din voleu de la 11 metri.

2-1: Budescu a marcat cu un șut la colțul scurt din lovitură liberă lateral stânga.

2-2: Chițu a centrat din partea dreaptă și Cernat a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap din 7 metri.