Steaua, implicată într-o partidă trucată: ”Ni s-a spus că nu trebuie să câştigăm”. Mărturisirea lui Jean Vlădoiu: "Am rămas şocat. Am dat bară şi la două minute am fost schimbat"

24 oct 2018 4104 afişări Liga 1

Steaua ar fi fost implicată într-un blat. Potrivit lui Ion Vlădoiu (49 de ani), conducerea le-ar fi transmis fotbaliştilor că nu trebuie să câştige o partidă cu Gloria Bistriţa, din septembrie 2000. Partida la care face referire fostul fotbalist s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Vlădoiu a mărturisit că a avut o bară în ultimele minute, când scorul era egal, iar ulterior a fost schimbat de antrenorul Victor Piţurcă. "În sezonul 2000-2001, la un meci cu Bistriţa, ni s-a spus că nu trebuie să câştigăm. Am rămas şocat. Eu am dat bară şi la două minute am fost schimbat", a declarat Ion Vlădoiu pentru Gsp. ro.

Finalul sezonului a găsit Steaua pe prima poziţie, acela fiind primul titlu din cariera de antrenor a lui Piţurcă. Gloria Bistriţa încheia stagiunea pe locul 7.

Vlădoiu a evoluat pentru Steaua în perioadele (1990-1993, 1995-1995 şi 2000-2001). Fostul atacant a marcat în total 60 de goluri, în 122 de prezenţe.