Steaua - FC Vaslui 1-1!

27 feb 2009 66 afişări Comentează şi tu Liga 1
Steaua - FC Vaslui 1-1! LIVE TEXT Steaua - FC Vaslui 1-1! Bogdan Stancu egalează cu o "foarfecă laterală"! 19 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/4005362/5/6f8y9741.jpg

Pe Ghencea s-au dus doua lupte. Pe de-o parte cea dusa de cele doua echipe pe gazon si de cealalta parte razboiul aprig dus de ultrasii stelisti impotriva patronului Becali.

In teren, Steaua a primit o replica puternica din partea Vasluiului. Ba chiar, mai puternica decat se astepta. In timp ce stelistii inca incercau sa-si aseze jocul, moldovenii au trimis mingea in plasa. Milisavljevic a patruns excelent in careu, a scos in centru, iar Wesley si-a indeplinit rolul, aducand golul.

Ros-albastrii au avut nevoie cam de 20 de minute pentru a-si porni cu adevarat motorul. Insa atunci cand au ajuns la turatia optima, ocaziile au inceput sa curga. Iar Bogdan Stancu a fost de fiecare data gasit la finalizare. Mai intai, reluarea sa a ratat de putin poarta (20), apoi nu l-a invins pe Kuciak dintr-o pozitie ideala (26), dar “Motanul” a inscris la a treia incercare, in minutul 27, cu o executie spectaculoasa, reluare din cadere, la capatul unei faze desenata impecabil.

Dupa egalarea Stelei, partida nu a mai oferit momente importantein ultimul sfert de ora al reprizei.

La reluare, Moldovan arata ca e nemultumit de atacul echipei sale. Il scoate pe Burdujan si-l baga pe Temwanjera. Dar mutarea nu se vede, caci cei care stapanesc jocul sunt jucatorii gazda. E clar, Steaua arata mai bine. Reinventata la constructie, mai insistenta in atac. Stancu joaca cu multa ambitie, Nicolita lupta ca de obicei, iar tribunele incep pentru cateva momente sa lase deoparte rafuielile cu patronul si sa-si sustina favoritii. Lipseste doar golul decisiv. Sansele Stelei de a-l mai inscrie scad insa atunci cand Toja e eliminat, cu cateva minute inainte de final.

Se termina egal, la capatul unui meci frumos. Vasluienii pleaca multumiti, cu un punct important in buzunar. In schimb, Steaua a jucat, dar n-a scos rezultatul care sa o ajute.

Steaua: Zapata - Ogăraru, Baciu, Ghionea (c), Golansky - Ov. Petre - Nicoliţă, Dayro Moreno, B. Stancu, Toja - Kapetanos

FC Vaslui: Kuciak - Buhuş, Cânu (c), Farkaş, H. Luz - Milisavijevic, Pavlovic, Ghencev,  Gheorghiu - Burdujan, Wesley