Steaua - Astra 1-1! Ilie a demisionat!

20 sep 2010 97 afişări Comentează şi tu Liga 1
Steaua - Astra 1-1! Ilie a demisionat! LIVE TEXT Steaua - Astra 1-0! Primul gol pentru Kapetanos în acest sezon 7 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/7320514/5/rp2i8184.jpg

Ilie Dumitrescu a demisionat aseară de la Steaua după ce echipasa a obţinut doar o remiză, 1-1, în Ghencea, cu Astra. Tehnicianula renunţat la presiunea spectatorilor, care i-au cerut să plece.Ime­diat după această decizie, conducătorii de la Steaua l-au sunatpe Hagi. Favorit la preluarea funcţiei pare a fi însă DanPetrescu!

Cel puţin în prima repriză, Steaua n-a însemnat decât centrarealui Dodel, care începe să şi merite numărul 10, şi golul cu capulal lui Kapetanos din minutul 17. În rest, foarte puţin fotbal şimai mult o luptă surdă, cu nişte ploieşteni apatici şi lipsiţi deorice vlagă, semne care confirmă zvonurile conform cărora Selymesîşi stoarce jucătorii la antrenamentele zilnice.

Mai mult, în minutul 34, Steaua a dovedit din nou nesiguranţăîntr-o apărare care suferă schimbări continue şi Fatai a fost la unpas să egaleze, dar şutul său de la 16 metri a fost prins înultimul moment de Tătăruşanu.

Măţel aînmormântat Ghencea

Roş-albaştrii n-au arătat mai bine după pauză, ba dimpotrivă.Băieţii lui Ilie Dumitrescu, în loc să încerce să rezolve meciul,au intrat cu mentalitate de echipă mică, decisă să-şi conservepreţiosul 1-0. Şi acest lucru i-a iritat pe cei aproximativ 6.000de spectatori care, pe lângă frig, au fost nevoiţi să îndure şi 25de minute de dominare a Astrei.

Cum norocul îi mai răsplăteşte câteodată şi pe cei îndrăzneţi,Măţel a înmormântat Ghencea în minutul 71, când a transformatperfect o lovitură liberă de la marginea careului. Steaua s-aaruncat apoi în atac, roş-albaştrii au acuzat un penalty neacordatla Bicfalvi.

Fataiputea aduce victoria Astrei

Pe fondul dominării steliste, totuşi ploieştenii au fost aproapede a da lovitura de graţie. Cu trei minute înainte de final, Fataia ratat o superocazie, iar publicul a început apoi să-i strigedemisia lui Ilie Dumitrescu. Acesta a renunţat la post după meci.Gigi Becali n-a făcut niciun efort să-l oprească. Patronul segândeşte deja la înlocuitor.¢

1 gol a reuşitMăţel în cariera sa în Liga I şi acesta marcat aseară contraStelei

0 Astra e singuraechipă din Liga I care nu a înregistrat nicio victorie în cele 8etape

"Sunt un fraier. Mă nenorocesc pe baniimei", Gigi Becali, patron Steaua

Selymes,nervos pe Tudor
Tehnicianul oaspeţilor a fost nervos la primul său meci pe bancatehnică împotriva Stelei. Selymes l-a certat încă din primul minutpe Claudiu Tudor, care a fost înlocuit în minutul 28 de Strătilă,jucător achiziţionat din Ghencea. Supărat din cauza schimbării,mijlocaşul nici măcar n-a mai dat mâna cu antrenorul.

Ilie,spionat de cei de la Napoli

Duelul dintre foştii colegi din "Generaţia de Aur", Dumitrescuşi Selymes, a fost urmărit şi de doi emisari ai clubului Napoli.Cel mai probabil, la sfârşitul săptămânii viitoare, antrenorulStelei îl va trimite în Italia pe Leo Strizu pentru a urmări şi elpartida Napoli - Chievo. Meciul dintre Steaua şi Napoli se vadisputa săptămâna viitoare, în direct pe Pro TV.

Ilie numai câştigase de 4 meciuri

Ilie Dumitrescu, al doilea antrenor pe care l-a avut Steaua înacest sezon, a rezistat pe bancă 41 de zile, interval în care adisputat opt partide: cinci în Liga I şi trei în Europa League.Bilanţul este dezamăgitor pentru o echipă de talia roş-albaştrilor.Calificarea cu emoţii în grupele Europa League a fost umbrită deeşecul la scor înregistrat cu FC Liverpool, iar în campionat încăse mai vorbeşte de înfrângerea şocantă de la Urziceni, în faţa uneiechipe încropite cu 24 de ore înaintea partidei.

∞Steaua - Victoria Brăneşti 2-1 (Liga I)
∞Steaua - Grasshopper Zürich 1-0 (Europa League)
∞FC Vaslui - Steaua 0-3 (Liga I)
∞Grasshoppers Zürich - Steaua 1-0 (Europa League)
∞Steaua - Poli Timişoara 1-1 (Liga I)
∞Unirea Urziceni - Steaua 1-0 (Liga I)
∞Liverpool - Steaua 4-1 (Europa League)
∞Steaua - Astra Ploieşti 1-1 (Liga I)