Start lansat spre titlu pentru CFR! Sepsi s-a înclinat în faţa campioanei, scor 3-1. "Bijuteria" lui Ţucudean a anunţat festivalul de goluri din Gruia

9 mar 2019 16735 afişări Comentează şi tu Liga 1

CFR Cluj - Sepsi OSK 3-1 (Ţucudean 1, Djokovic 57, Deac-pen. 90+3/Vaşvari 48)

CFR Cluj a început perfect play-off-ul datorită victoriei cu 3-1 în faţa lui Sepsi OSK. Determinarea campionilor a dus la un gol rapid, încă din secunda 20 a partidei, atunci când George Ţucudean a şutat puternic sub bară.

Sepsi a reacţionat, dar egalarea a venit abia în repriza secundă. În minutul 48, Mensah l-a depăşit pe Culio în bandă, l-a servit pe Vaşvari în faţa porţii, iar acesta din urmă a egalat. Campionii au reuşit să gestioneze mai bine situaţia şi au trecut în avantaj prin Djokovic, în minutul 57, cu o lovitură de cap, iar Deac a stabilit scorul final în minutul 90+3 dintr-un penalty comis de Mensah. De altfel, jucătorul lui Sepsi a fost eliminat pentru al doilea galben, la fel ca şi Culio, care a plecat de pe teren mai devreme.

În urma acestei victorii, CFR Cluj a acumulat 30 de puncte şi ocupă primul loc în play-off. FCSB se află pe locul secund cu 25 de puncte, U Craiova o urmează cu 23 de puncte, pe patru se află Astra cu 21 de puncte, Viitorul e pe cinci cu 19 puncte, toate cu un meci în minus, în timp ce Sepsi ocupă ultimul loc în play-off, cu 19 puncte.

Echipele de start:

• CFR: Arlauskis - Manea, Lang, Mureşan, Camora - Djokovic, Bordeianu, Culio     - Deac, Ţucudean, Omrani
  • Rezerve: Fernandez - Boli, Peteleu, Hoban, Al. Ioniţă, Moutinho, Costache
  • Sepsi: Niczuly - Rudol, Viera, Jovanovic, Sato - Velev, Vaşvari - Moura, Flores, Fl. Ştefan - Tandia
  • Rezerve: Fejer - Hamed, Hadnagy, Popescu, Carnat, Mensah, Karnitsky

Minutul 90+4 Finalul meciului!

Minutul 90+3 GOOOOOOOL CFR! Deac nu iartă de la punctul cu var şi înscrie în plasa laterală.

Minutul 90+2 Mensah vede şi el al doilea galben, după ce a faultat în propriul careu. CFR va beneficia de o lovitură de pedeapsă.

Minutul 70 Culio este eliminat, după ce a încasat al doilea galben. Mijlocaşul l-a faultat pe Moura, după ce iniţial, la primul galben, protestase la o decizie a arbitrului.

Minutul 57 GOOOOOOOOL CFR! Deac bate perfect o lovitură liberă din dreapta, iar Djokovic se înalţă în careu şi înscrie cu capul, după ce mingea a lovit şi bara.

Minutul 54 Manea şutează mult peste poartă de la 30 de metri.

Minutul 48 GOOOOOOOOL Sepsi! Mensah îl depăşeşte pe Culio în bandă şi centrează în faţa porţii, iar Vaşvari reia în poartă pentru 1-1.

Minutul 46 S-a reluat partida dintre CFR şi Sepsi.

Minutul 45+1 Pauză în Gruia!

Minutul 36 Sato şutează puternic din lateral, da Arlauskis se întinde frumos şi respinge în corner.

Minutul 34 Camora îşi ia inima în dinţi şi trage, dar mingea e deviată în corner.

Minutul 16 Deac trimite cu capul spre poarta adversă, dar Niczuly reţine.

Minutul 13 CFR vrea să facă spectacol! Cristi Manea a reluat din "foarfecă" centrarea lui Djokovic, dar mingea s-a dus puţin pe lângă poartă.

Minutul 1 GOOOOOOOOL CFR! Incredibil! Campioana deschide scorul după doar 20 de secunde. Omrani a centrat din dreapta, mingea a ajuns la Deac, care a trimis-o spre Ţucudean, iar golgheterul a tras puternic pentru 1-0.

Minutul 1 A început partida din Gruia.

19:30 Avem echipele de start! Boli, abia revenit la CFR, e pe bancă, în timp ce Adam Lang i-a luat locul în apărare lui Vinicius.

CFR Cluj şi Sepsi OSK se înfruntă pentru a treia oară consecutiv, iar gruparea din Sfântu Gheorghe vrea să se revanşeze după cele două înfrângeri cu 1-0. Campioana en-titre pleacă cu prima şansă, având o cotă de 1.5 pentru o eventuală victorie contra lui Sepsi. Partida de la Cluj va marca oficial startul playoff-ului. Până acum, fiecare sezon jucat pe sistemul playoff/plyaout a fost câştigat de echipa care s-a încoronat şi campioană în sezonul regular. CFR Cluj intră în playoff de pe prima poziţie, cu două puncte avans faţă de FCSB.