Stâlpul Dănciulescu!** Dinamo încearcă să formeze o echipă de tineri, dar Danciu-gol rămâne baza. Analiza post pe post de la ultimul amical

Dinamo încearcă să formeze o echipă de tineri, dar golurile din victoria (2-1) cu Torpedo Kutaisi au fost marcate de atacantul de 36 de ani. Ceilalți fotbaliști ofensivi au fost inexistenți

Dinamo va întâlni duminică, în finala Marbella Cup, câștigătoarea dintre Dinamo Kiev și Atletico Paranaense
ProSport a analizat jocul lui Dinamo în meciul de aseară cu Torpedo Kutaisi. Iată concluziile:

PORTARI
Bălgrădean nu a avut probleme în prima repriză, datorită faptului că adversarii din Georgia nu au inițiat vreun atac care să-i amenințe poarta. Intrat la pauză, nici Naumovski nu s-a confruntat cu dificultăți serioase până în ultimele zece minute. Macedoneanul a încasat un gol la colțul scurt în minutul 83, dar a avut ulterior o intervenție foarte bună în fază de unu la unu.

FUNDAȘI
În general, linia defensivă a lui Dinamo s-a mișcat bine aseară, cu mențiunea că fundașii laterali, Rus și Mușat, n-au avut nicio contribuție în faza de atac. Cel din urmă a și greșit la unicul gol al echipei din Kutaisi, după ce a lăsat descoperită partea stângă. În schimb, „centralii” Luchin, Grigore, Dandea și Scutaru au jucat destul de sigur și nu le-au oferit prea multe spații adversarilor. Totuși, dacă pe tot parcursul meciului apărarea a dat încredere, spre final final aceasta a dat unele semne de dezorganizare.

MIJLOCAȘI
Începutul ambelor reprize a fost dominat copios de Dinamo, iar acest lucru li s-a datorat, în bună măsură, mijlocașilor de bandă. Strătilă și Filip au furnizat pasele pentru golurile lui Dănciulescu, în timp ce Curtean și-a respectat bine sarcinile de joc și a oferit pase utile coechipierilor din atac. În prima repriză, mijlocașii centrali Munteanu și Boubacar au contribuit la realizarea unui pressing agresiv, la fel ca în meciul cu Poznan, dar au și complicat lucrurile în unele momente, din cauza paselor greșite. În repriza secundă, postul de închizător a fost preluat de Grigore.

ATAC
Dănciulescu a fost MVP-ul partidei, prin cele două goluri marcate, în urma plasamentului perfect pe care l-a avut în fața porții adverse. În rest, ceilalți atacanți utilizați de Cornel Țălnar au fost aproape inexistenți, lucru subliniat prin imposibilitatea de a-și crea ocazii clare de gol.

Cornel Țălnar a început ieri din primul minut cu Grigore, Luchin și Alexe, abia reveniți de la echipa națională. Ultimii doi au și bifat câteva minute împotriva Australiei, cu mai puțin de 18 ore înaintea meciului cu Torpedo

DINAMO TORPEDO KUTAISI 2-1

Bălgrădean – Rus, Luchin, D. Grigore, Mușat – Strătilă, Boubacar, C. Munteanu, Curtean – Dănciulescu, Alexe
Au mai intrat: Naumovski – Scutaru, Dandea, Rotariu, Stănescu, Roman, Axente, Cristea
Antrenor: Cornel Țălnar