Spectacol total în ultimul amical al steliștilor | Steaua – PAOK Salonic 4-3. Jucătorii lui Reghecampf au revenit de la 1-3. Toate golurile s-au marcat în prima repriză

Spectacol total în ultimul amical al steliștilor | Steaua - PAOK Salonic 4-3. Jucătorii lui Reghecampf au revenit de la 1-3. Toate golurile s-au marcat în prima repriză

Steaua a înâlnit POAK Salonic în ultima partidă de pregătire din cantonamentul efectuat în Olanda. Elevii lui Laurențiu Reghecampf s-au impus cu scorul de 4-3 prin golurile marcate de Tudorie (38”, 45”), Stanciu (37”) și Enache (23”). Cojocaru a greșit decisiv la primul gol al elenilor din minutul trei și și-a înscris în proprie poartă în minutul 28.

Cu trei zile înainte de a disputa finala Cupei Ligii împotriva celor de la Chiajna, roș-albaștrii au întâlnit în ultimul meci de pregatire pe PAOK. Grecii au deschis repede scorul după doar trei minute când în urma unei lovituri de cap după o centrare în șase metri. Cojocaru a atins mingea, dar nu a putut-o opri din a intra în poartă.

Echipa din Salonic a mai ratat două ocazii mari, înainte ca Enache să restabilească egalitatea. Fostul jucător al Astrei a înscris cu capul după un corner bătut de Stanciu. Grecii preiau din nou conducerea după o mare eroare a lui Cojocaru care a și fost schimbat imediat cu Niță. PAOK și-a majorat avantajul prin Jairo în munutul 31 care l-a învins pe Niță din lovitură liberă. Era 3-1 pentru greci.

Pintilii a ieșit deoarece a acuzat probleme la spate în urma unei intrări a unui adversar.

Steaua a reușit în doar opt minute să întoarcă scorul. Mai întâi Stanciu a redus din diferență după o acțiune solitară. A recuperat, a driblat și a marcat cu un șut din careu. Tudorie a egalat pentru Steaua cu o lovitură de cap. Stanciu a șutat, iar portarul advers a respins în față unde se afla fostul jucător al Oțelului. Același Tudorie a făcut 4-3 chiar înainte de pauză cu o reluare din marginea careului la care portarul nu a avut reacție.

În repriza secundă în ciuda unui joc pe contre și cu ceva ocazii de ambele părți, nicio echipă nu a mai reușit să marcheze.
Vice-campioana României încheie perioada de pregătire cu o victorie și se pregătește acum de meciul cu Concordia Chiajna.

articol scris de Cătălin Chivulescu

Min. 90+3 Fluier final. Steaua obține cea mai spectaculoasă victorie din această vară. În același timp, a fost pentru prima dată când a primit gol în partidele de pregătire. Toate cele șapte goluri s-au marcat în prima repriză, cele mai multe după erori copilărești în apărare.

Min. 61 Aganovic trage frumos la vinclu, portarul lui PAOK reușește să scoată

Min. 50 Hamroun își încearcă șutul de la distanță, însă trage peste bara transversală

Min. 46 A început repriza a doua

Min. 45 GOL STEAUA! Tudorie face dubla și aduce Steaua în avantaj. Tudorie a tras slab de la marginea careului, pe jos, dar șutul a fost plasat la colț și portarul lui PAOK a fost din nou învins. Rezultat la pauză: Steaua – PAOK 4-3

Min. 38 GOL STEAUA! Tudorie face 3-3. Stanciu a tras frumos de la 20 de metri, portarul lui PAOK a respins în față și Tudorie a reluat din prima, din apropiere

Min. 37 GOL STEAUA! Stanciu insistă pentru o minge în preajma careului advers, recuperează în fața unui adversar, driblează un jucător al lui PAOK și înscrie cu un șut din 7 metri

Min 31: PAOK majorează avantajul după un gol superb marcat de Rodrigues din lovitură liberă

Min 28 Grecii preiau din nou conducerea după o gafă monumentală a lui Cojocaru

Min 23 Gabriel Enache egalează, cu o lovitură de cap, după un corner executat de Stanciu din partea dreaptă.

Min. 20 Ratare uriașă pentru PAOK! Jairo s-a distrat cu apărare Stelei, l-a driblat în lateral și pe Cojocaru și a tras la poartă. Goalkeeper-ul Stelei a revenit însă și a respins în corner. Grecii au pus stăpânire pe joc

Min. 18 Ratare PAOK! Lovitură liberă pentru greci de pe partea dreaptă, centrare la bara a doua, căpitanul lui PAOK este nemarcat și reaia cu capul. Din fericire pentru steliști, a tras puțin pe lângă poartă

Min. 7 Lovitură liberă periculoasă pentru poarta lui PAOK. Nicușor Stanciu a tras puțin pe lângă de la 18 metri, poziție centrală

Min. 3 GOL PAOK! A fost o centrare din lovitură liberă și un jucător al lui PAOK a reluat cu capul din 6 metri. Cojocaru poartă o parte din vină, deoarece a luat gol pe colțul scurt

Echipa de start a Stelei:

Cojocaru – Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovic – Sulley, Pintilii (cpt) – Popa, Stanciu, Hamroun – Tudorie.
Rezerve: Niță – Ovidiu Popescu, Chipciu, Achim, Golubovic, Aganovic, Vîlceanu

Steaua dispută în această seară, de la ora 18:00, ultimul amical din această vară. Adversară îi va fi PAOK Salonic, echipă ce va juca în preliminariile Ligii Campionilor. După acest meci, steliștii vor reveni în țară și vor pregăti finala Cupei Ligii, programată duminică.

Steaua a avut prestații excelente în meciurile amicale din această vară. Jucătorii lui Laurențiu Reghecampf n-au pierdut niciunul dintre cele cinci meciuri pe care le-au disputat în cele două stagii de pregătire. Ba mai mult, n-au primit niciun gol până acum. Însă printre cele mai importante teste este cel cu PAOK Salonic.

PAOK a câștigat play-off-ul pentru al doilea loc al Greciei în preliminariile Ligii Campionilor și este al doilea cel mai puternic adversar din această vară, după Dinamo Zagreb. Partida va începe la ora 18:00 și se va juca pe un stadion de lângă Arnhem, Olanda. Interesant este că unul dintre steliști ar putea trece în tabăra adversă, la finalul meciului. Fernando Varela este dorit cu insistență de PAOK, însă până acum n-au reușit să ajungă la o înțelegere cu Gigi Becali în privința prețului.

Acesta este pentru Steaua ultimul amical din această vară. Jucătorii lui Reghecampf vor reveni apoi în țară, unde vor pregăti primul meci oficial din acest sezon, finala Cupei Ligii cu Concordia Chiajna, duminică, de la 20:30.