Sezon de coşmar, final pe măsură! Tristă despărţire pentru Flavius Stoican de Poli Iaşi, după 0-2 cu Botoşaniul în Copou

1 iun 2019 799 afişări Liga 1
Sezon de coşmar, final pe măsură! Tristă despărţire pentru Flavius Stoican de Poli Iaşi, după 0-2 cu Botoşaniul în Copou Poli Iaşi şi-a încheiat sezonul cu o înfrângere pe teren propriu, 0-2 cu FC Botoşani în play-out. Foto: Dragoş PĂŞCĂNEANU / Mediafax foto

Poli Iaşi a încheiat în genunchi un sezon pe care trebuie să-l dea uitării cât mai repede. La ultima reprezentaţie din acest sezon, meci ce a însemnat şi despărţirea antrenorului Flavius Stoican de echipa pe care a antrenat-o în ultimele două sezoane, Iaşiul a avut o nouă prestaţie modestă şi a bifat un eşec greu de digerat pentru fani, 0-2 acasă cu rivala din regiune FC Botoşani.

Jucătorii trimişi de Flavius Stoican în teren, câţi au mai rămas în Copou după ce majoritatea titularilor au primit liber sau au plecat deja, nu au fost în stare să-i ofere tehnicianului o despărţire frumoasă de public. Conştient că ultima impresie contează, Stoican a evitat să joace din start cu juniorii, a trimis în teren tot ce avea mai bun la dispoziţie dintre cei rămaşi, dar asta nu l-a ajutat să se despartă cu un rezultat bun de Copou. Şi poate că a regretat la final că nu le-a dat credit din start copiilor.

După o primă repriză echilibrată, dar anostă, fără ocazii, Botoşaniul a ieşit mult mai decisă de la cabine şi s-a impus de o manieră clară în repriza secundă. Chiar şi fără cvartetul ofensiv format din Golofca, Roman, Ongenda şi Fabrini, Botoşaniul lui Ciobi a marcat de două ori în repriza secundă şi a ratat alte câteva ocazii mari, reuşind să bifeze al cincilea succes consecutiv.

Burcă a deschis scorul la două minute după pauză, cu o lovitură de cap, după un corner bine bătut de Rodriguez, iar Holzmann a închis tabela în minutul 67, după o cursă superbă de 40 de metri şi o combinaţie cu Corban.

Oaspeţii s-ar fi putut impune la scor de forfait, ca şi în turul play-out-ului, dar Corban a ratat singur cu portarul Rusu, pe final, lobul său fantezist trecând pe lângă poartă.

La cealaltă poartă… mai nimic! Spre disperarea lui Stoican, care a mizat la meciul său de despărţire de Copou pe dorinţa unor jucători cărora le-a dat poate prea multă încredere în acest sezon. Iar ei au dezamăgit din nou! Aşa cum au făcut-o aproape întreg sezonul.

Flavius s-a despărţit de Copou cu un gust amar lăsat de această evoluţie ştearsă şi de rezultat, dar cu satisfacţia reuşitei din sezonul trecut, când a egalat cea mai bună performanţă din istoria fotbalului ieşean.

De cealaltă parte, Liviu Ciobotariu, şi el la ultimul meci pe banca Botoşaniului, şi-a luat rămas bun de la echipă în cel mai frumos mod posibil. Cu a cincea victorie consecutivă şi cu satisfacţia că a reuşit să redreseze la scurt timp după startul play-out-ului o echipă ce părea la pământ.