Se topește Oțelul

Fără câteva piese importante, Oțelul lui Grigoraș a fost o victimă sigură în fața vasluienilor, mai ales în prima parte a meciului. După eșecul de la Cluj din fața campioanei, Vasluiul a pornit ca din tun în meciul cu gălățenii, iar în minutul 17 gazdele aveau deja 2-0 pe tabelă.

Mai întâi Cânu reia la colțul scurt al lui Kolev, după un șut din prima în urma unui stop frumos pe piept, din centrul careului, apoi Pavlovic împinge mingea în poartă, după o reluare spectaculoasă cu exteriorul, a lui Farkaș, în urma unui corner. După o jumătate de oră, Oțelul se apropie pentru prima dată de poarta lui Kuciak, dar, niciun gălățean nu e pe fază, după ce balonul traversează careul vasluian, tot după un corner.

Până la pauză nu se mai întâmplă nimic important, iar Vasluiul intră la cabine cu un avantaj de două goluri pe tabelă.

Surprinzător parcă, cei care înscriu în debutul reprizei secunde sunt oaspeții. La 10 minute de la reluare, Oțelul intră în joc, după o reluare spectaculoasă a lui Elek, cu capul, sub bară, din 6 metri. Meciul se deschide, apar tot mai multe ocazii la cele două porți. În minutul 67, Temwanjera o irosește pe cea mai mare dintre acestea, după ce reia tot din 6 metri, cu genunchiul, în transversală!

Cu un sfert de oră înainte de final, Oțelul e la un pas de egalare, însă Giurgiu ratează ținta, după o cursă de la jumătatea terenului și un șut peste transversală, de la 14 metri, talonat de Cânu.

Scor final 2-1 pentru Vaslui, iar elevii lui Moldovan depășesc Steaua și urcă pe locul 7, în timp ce gălățenii încep să tremure, după ce bifează a 4-a înfrângere consecutivă și rămân cu doar 7 puncte peste linia retrogradării!