S-a tras la sorţi programul ediţiei 2013-2014 a Ligii 1! Dinamo - Steaua, etapa a IV-a

8 iul 2013 32798 afişări Liga 1
S-a tras la sorţi programul ediţiei 2013-2014 a Ligii 1! Dinamo - Steaua, etapa a IV-a

UPDATE: Campioana României, Steaua Bucureşti, va începe pe teren propriu sezonul 2013/2014 al Ligii I, urmând să întâlnească echipa Ceahlăul Piatra Neamţ, în timp ce deţinătoarea Cupei României, Petrolul Ploieşti, va juca în deplasare cu Universitatea Cluj.

Primul derbi al campionatului, Dinamo - Steaua, va fi programat în etapa a patra.

Programul sezonului 2013-2014 al Ligii I, care începe la 20 iulie, este următorul:

Etapa I

Corona Braşov – Oţelul Galaţi

Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti

Pandurii Târgu Jiu – FC Braşov

Săgeata Năvodari – Gaz Metan Mediaş

ACS Poli Timişoara – Dinamo Bucureşti

FC Botoşani – CFR Cluj

FC Vaslui – Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna

Viitorul Constanţa – Astra Giurgiu

Steaua Bucureşti - Ceahlăul Piatra Neamţ

Etapa a II-a

Oţelul Galaţi – Universitatea Cluj

Petrolul Ploieşti – Pandurii Târgu Jiu

FC Braşov – Săgeata Năvodari

Gaz Metan Mediaş – FC Botoşani

Dinamo Bucureşti – FC Vaslui

CFR Cluj – ACS Poli Timişoara

Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna – Viitorul Constanţa

Astra Giurgiu – Steaua Bucureşti

Ceahlăul Piatra Neamţ – Corona Braşov

Etapa a III-a

Corona Braşov – Astra Giurgiu

Universitatea Cluj – Ceahlăul Piatra Neamţ

Pandurii Târgu Jiu – Oţelul Galaţi

ACS Poli Timişoara – Gaz Metan Mediaş

FC Botoşani – Săgeata Năvodari

FC Vaslui – CFR Cluj

Viitorul Constanţa – Dinamo Bucureşti

Steaua Bucureşti – Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna

Petrolul Ploieşti – FC Braşov

Etapa a IV-a

Săgeata Năvodari – ACS Poli Timişoara

Oţelul Galaţi – Petrolul Ploieşti

FC Braşov – FC Botoşani

Gaz Metan Mediaş – FC Vaslui

Dinamo Bucureşti – Steaua Bucureşti

CFR Cluj – Viitorul Constanţa

Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna – Corona Braşov

Astra Giurgiu – Universitatea Cluj

Ceahlăul Piatra Neamţ – Pandurii Târgu Jiu

Etapa a V-a

Corona Braşov – Dinamo Bucureşti

Universitatea Cluj – Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna

Pandurii Târgu Jiu – Astra Giurgiu

ACS Poli Timişoara – FC Botoşani

FC Vaslui – Săgeata Năvodari

Viitorul Constanţa – Gaz Metan Mediaş

Steaua Bucureşti – CFR Cluj

Oţelul Galaţi – FC Braşov

Petrolul Ploieşti – Ceahlăul Piatra Neamţ

Etapa VI-a

Săgeata Năvodari – Viitorul Constanţa

FC Botoşani – FC Vaslui

FC Braşov – ACS Poli Timişoara

Gaz Metan Mediaş – Steaua Bucureşti

Dinamo Bucureşti – Universitatea Cluj

CFR Cluj – Corona Braşov

Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna – Pandurii Târgu Jiu

Astra Giurgiu – Petrolul Ploieşti

Ceahlăul Piatra Neamţ – Oţelul Galaţi

Etapa a VII-a

Corona Braşov – Gaz Metan Mediaş

Universitatea Cluj – CFR Cluj

Pandurii Târgu Jiu – Dinamo Bucureşti

FC Vaslui – ACS Poli Timişoara

Viitorul Constanţa – FC Botoşani

Steaua Bucureşti – Săgeata Năvodari

Oţelul Galaţi – Astra Giurgiu

Petrolul Ploieşti – Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna

Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Braşov

Etapa a VIII-a

Săgeata Năvodari – Corona Braşov

ACS Poli Timişoara – Viitorul Constanţa

FC Botoşani – Steaua Bucureşti

FC Braşov – FC Vaslui

Gaz Metan Mediaş – Universitatea Cluj

Dinamo Bucureşti – Petrolul Ploieşti

CFR Cluj – Pandurii Târgu Jiu

Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna – Oţelul Galaţi

Astra Giurgiu – Ceahlăul Piatra Neamţ

Etapa a IX-a

Corona Braşov – FC Botoşani

Universitatea Cluj – Săgeata Năvodari

Pandurii Târgu Jiu – Gaz Metan Mediaş

Viitorul Constanţa – FC Vaslui

Steaua Bucureşti – ACS Poli Timişoara

Oţelul Galaţi – Dinamo Bucureşti

Petrolul Ploieşti – CFR Cluj

Astra Giurgiu – FC Braşov

Ceahlăul Piatra Neamţ – Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna

Etapa a X-a

Săgeata Năvodari – Pandurii Târgu Jiu

ACS Poli Timişoara – Corona Braşov

FC Botoşani – Universitatea Cluj

FC Vaslui – Steaua Bucureşti

FC Braşov – Viitorul Constanţa

Gaz Metan Mediaş – Petrolul Ploieşti

Dinamo Bucureşti – Ceahlăul Piatra Neamţ

CFR Cluj – Oţelul Galaţi

Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna – Astra Giurgiu

Etapa a XI-a

Corona Braşov – FC Vaslui

Universitatea Cluj – ACS Poli Timişoara

Pandurii Târgu Jiu – FC Botoşani

Steaua Bucureşti – Viitorul Constanţa

Oţelul Galaţi – Gaz Metan Mediaş

Petrolul Ploieşti – Săgeata Năvodari

Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna – FC Braşov

Astra Giurgiu – Dinamo Bucureşti

Ceahlăul Piatra Neamţ – CFR Cluj

Etapa a XII-a

Săgeata Năvodari – Oţelul Galaţi

ACS Poli Timişoara – Pandurii Târgu Jiu

FC Botoşani – Petrolul Ploieşti

FC Vaslui – Universitatea Cluj

Viitorul Constanţa – Corona Braşov

FC Braşov – Steaua Bucureşti

Gaz Metan Mediaş – Ceahlăul Piatra Neamţ

Dinamo Bucureşti – Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna

CFR Cluj – Astra Giurgiu

Etapa a XIII-a

Corona Braşov – Steaua Bucureşti

Universitatea Cluj – Viitorul Constanţa

Pandurii Târgu Jiu – FC Vaslui

Oţelul Galaţi – FC Botoşani

Petrolul Ploieşti – ACS Poli Timişoara

Dinamo Bucureşti – FC Braşov

Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna – CFR Cluj

Astra Giurgiu – Gaz Metan Mediaş

Ceahlăul Piatra Neamţ – Săgeata Năvodari

Etapa a XIV-a

Corona Braşov – FC Braşov

Săgeata Năvodari – Astra Giurgiu

ACS Poli Timişoara – Oţelul Galaţi

FC Botoşani – Ceahlăul Piatra Neamţ

FC Vaslui – Petrolul Ploieşti

Viitorul Constanţa – Pandurii Târgu Jiu

Steaua Bucureşti – Universitatea Cluj

Gaz Metan Mediaş – Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna

CFR Cluj – Dinamo Bucureşti

Etapa a XV-a

Universitatea Cluj – Corona Braşov

Pandurii Târgu Jiu – Steaua Bucureşti

Oţelul Galaţi – FC Vaslui

Petrolul Ploieşti – Viitorul Constanţa

FC Braşov – CFR Cluj

Dinamo Bucureşti – Gaz Metan Mediaş

Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna – Săgeata Năvodari

Astra Giurgiu – FC Botoşani

Ceahlăul Piatra Neamţ - ACS Poli Timişoara

Etapa a XVI-a

Corona Braşov – Pandurii Târgu Jiu

Universitatea Cluj – FC Braşov

Săgeata Năvodari – Dinamo Bucureşti

ACS Poli Timişoara – Astra Giurgiu

FC Botoşani – Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna

FC Vaslui – Ceahlăul Piatra Neamţ

Viitorul Constanţa – Oţelul Galaţi

Steaua Bucureşti – Petrolul Ploieşti

Gaz Metan Mediaş – CFR Cluj

Etapa a XVII-a

Pandurii Târgu Jiu – Universitatea Cluj

Oţelul Galaţi – Steaua Bucureşti

Petrolul Ploieşti – Corona Braşov

FC Braşov – Gaz Metan Mediaş

Dinamo Bucureşti – FC Botoşani

CFR Cluj – Săgeata Năvodari

Rapid Bucureşti / Concordia Chiajna – ACS Poli Timişoara

Astra Giurgiu – FC Vaslui

Ceahlăul Piatra Neamţ – Viitorul Constanţa

Cea de-a 18-a participantă în sezonul viitorul al Ligii I va fi desemnată în urma unui meci de baraj între echipele Rapid Bucureşti şi Concordia Chiajna, care va avea loc sâmbătă.


UPDATE: A început şedinţa care va stabili programul sezonului viitor al Ligii 1.

Dumitru Dragomir s-a declarat mulţumit că se vor găsi din nou 18 echipe pe prima scenă a fotbalului românesc.

"Am reuşit să avem din nou 18 echipe, aşa cum scria în regulament. Rapidul şi Chiajna vor juca un baraj de rămânere în Liga 1, nu unul de promovare." a spus Dumitru Dragomir.


În această dimneaţă, de la ora 10.00, este programată tragerea la sorţi a etapelor pentru următorul sezon de Liga I.

Iată cele 17 echipe sigure de prezenţa lor în viitoarea ediţie a Ligii 1: Steaua, Pandurii Târgu Jiu, Petrolul Ploieşti, Astra Giurgiu, FC Vaslui, Dinamo, FC Braşov, Gaz Metan Mediaş, Oţelul Galaţi, Universitatea Cluj, CFR Cluj, Viitorul Constanţa, Ceahlăul Piatra Neamţ, FC Botoşani, Săgeata Năvodari, ACS Poli Timişoara şi Corona Braşov.

Comitetul executiv al FRF a decis ca sâmbăta viitoare Rapid şi Concordia Chiajna să joace un meci de baraj pentru a se stabili care va fi a 18-a formaţie din viitorul sezon.

Rămâi pe ProSport.ro ca să afli programul viitoarei ediţii a Ligii 1

Versiune selectată: mobil / standard

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul S.C. WEB EDITING DEVELOPMENT SRL.