S-a aşternut resemnarea la Chiajna? Reacţia lui Falub şi discursul lui Bergodi de la pauză

15 mai 2019 2843 afişări Liga 1

Concordia Chiajna a pierdut dramatic partida de pe terenul lui FC Voluntari, scor 2-1, după ce echipa lui Adrian Falub (47 de ani) a condus încă din minutul 1, prin golul marcat de Grădinaru. Gazdele au revenit prin ”dubla” lui Tudorie din finalul partidei, şi a ”securizat” cele trei puncte. Cristiano Bergodi (54 de ani) este mulţumit de jocul elevilor săi.

Acesta a dezvăluit ce le-a spus jucătorilor la pauză, când tabela arăta 1-0 în favoarea Concordiei Chiajna: ”Am avut emoţii, vreau să-mi felicit băieţii pentru ca au crezut pana la sfarsit ca se poate câştiga meciul. Am avut o gramada de ocazii şi nu am reuşit să dăm gol. A fost un duş rece, foarte rece pentru noi. Nu a fost uşor. Am vorbit cu băieţii la pauză, le-am spus să stea calmi pentru că meciul e lung.  A fost un meci de ”infarct”, trei puncte extraordinare pentr noi. Când e un meci direct cu echipă care joacă ultima şansă, normal e greu pentru noi. Întâlnim duminica viitoare Dunărea Călăraşi. Avem şanse, nu vreau să spun ce procentaj avem pentru salvarea de la retrogradare. Am pierdut un pic de echilibru, am câştigat meritat”, a spus Bergodi, la finalul partidei, la Digi Sport.

Adrian Falub s-a arătat dezamăgit de rezultatul final. Acesta consideră că jucătorii Chiajnei ar fi meritat mai mult după această partidă: ”E dificil de vorbit acum. Am pierdut dintr-un penalty şi o lovitură liberă. Eu nu aş fi dat penalty. Dacă ar fi dat goluri din fazele pe care le-ar fi avut... părerea mea este că nu a fost nici penalty şi a fost fault la portar. Rămânem cu impresia că am făcut un joc bun, din păcate am pierdut pe final de meci. Nemeritat, după părerea mea. Toate meciurile sunt speciale pentru noi, sunt ca nişte finale pentru noi. Am jucat bine, chiar dacă ei şi-au creat ocazii”, a punctat Falub, după care a vorbit şi despre posibilitatea ca ilfovenii să se salveze de la retrogradare: ”Sunt şapte puncte, matematic sunt şase, dar e dificil. Ne-am propus să ajungem la baraj, asta este ţinta noastră”.

Dinamo (acasă), Dunărea Călăraşi (deplasare), Poli Iaşi (acasă) şi Gaz Metan (deplasare) sunt ultimele adversare ale Concordiei Chiajna din play-out. Aceştia sunt pe ultimul loc, cu 16 puncte, la şapte puncte de locul de baraj, ocupat de Hermannstadt.