Reghecampf și-a TATUat echipa pentru Ajax:** Steaua – Slovan 3-1! Brazilianul Tatu a dat un gol și a avut o evoluție apreciată

Reghecampf și-a TATUat echipa pentru Ajax:** Steaua - Slovan 3-1! Brazilianul Tatu a dat un gol și a avut o evoluție apreciată
  • Publicat:
  • Actualizat:

Elevii lui Laurențiu Reghecampf au bătut aseară pe Slovan Bratislava cu 3-1. A fost prima victorie după cinci partide în care Steaua s-a făcut de râs cu adversari modești din Ungaria, Azerbaijan, Austria și Cehia

Nikolic a fost introdus pe teren în minutul 68 și a fost folosit fundaș central, în locul lui Gardoș

Steaua s-a chinuit în vara lui 2012, în preliminariile Europa League, cu Spartak Trnava, din Slovacia, echipă ajunsă acum pe ultimul loc în campionat. Aseară, în Antalya, speranțele nu erau mari în fața lui Slovan Bratislava (3-1), prima din „celebrul” campionat slovac. Mai ales în condițiile în care cinci steliști au fost absenți după convocarea la națională, iar printre titulari au fost „adormitul” Rocha, Lucian „degeaba pe teren” Filip și Doru „ce să caute pe lista UEFA?” Bratu. (n.r. – caracterizările sunt făcute de Gigi Becali)

Elevii lui Reghecampf au început inspirat jocul. În minutul 14, Leandro Tatu a finalizat spectaculos, cu capul, o centrare perfectă a lui Prepeliță. După care, ca într-un veritabil film de suspans sau, cum ar zice pariorii, „conduc gazdele și revin oaspeții”, Steaua s-a tăiat. Brusc și dramatic, dacă ne gândim că mai sunt șase zile până la meciul cu Ajax, din Olanda. În minutul 19, Pîrvulescu s-a rătăcit pe stânga, acolo unde a fost titularizat în locul lui Latovlevici, și-a scăpat adversarul care a centrat în careu. Chipciu, căpitan de ocazie, nu s-a obosit să-l ajute, astfel că Peltier a înscris lejer. Până la finalul reprizei nu s-a mai întâmplat nimic notabil, în afară de încercările lăudabile ale lui Gardoș și ale lui Bratu de a stopa atacurile în valuri ale slovacilor. Doar Bagayoko, în minutul 37, a fost aproape de a înscrie, însă Râpă a blocat cu o intervenție la sacrificiu.

Iancu, modest la primul meci
Liderul a vrut să iasă de la vestiare cu altă față. Dar și cu… fețe noi. Gabi Iancu (revenit după operație, conform medicilor, sau „după mici probleme”, conform managerului „Lollipop”) a debutat în tricoul Stelei. A intrat și Mihai Costea, cel din piciorul căruia a plecat centrarea finalizată cu gol de Adi Popa, în minutul 58. Fără să impresioneze, Steaua a preluat conducerea, ipostază cu totul și cu totul nouă în 2013. Revenind la Iancu, fotbalistul de 18 ani a avut o prestație slabă, însă de înțeles după lunga perioadă în care s-a antrenat doar separat din pricina operației la genunchi. Deruta a continuat, iar în minutul 68 Nikolic a intrat pe teren în locul lui Gardoș și a jucat pe postul de fundaș central. Surprinzător, profitând și de oboseala acumulată de slovaci, muntenegreanul s-a descurcat decent pe noua poziție până la final. Mai ales că Mihai Costea a liniștit meciul cu un gol în minutul 75. Astfel, Steaua obține o victorie neașteptată în Antalya, însă lipsa de idei a mijlocului, forma proastă a atacanților, gafele individuale și problemele din apărare fac din perioada următoare una în care Reghecampf va avea, cu siguranță, insomnii.

Programată la ora 19:30, partida de verificare din Antalya a început cu 15 minute de întârziere. Motivul? Brigada de arbitri a avut pană la mașina care-i transporta spre terenul de joc

Steaua – Slovan Bratislava 3-1
Steaua: Cojocaru – Râpă, Bratu, Gardoș, Pârvulescu – Filip, Prepeliță – Adi Popa, Tatu, Chipciu – Rocha
Au mai intrat: Iancu, Latovlevici, M. Costea, Nikolic, Lupu, Năstăsie, Pușkaș
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Presa, interzisă la acțiunile Stelei
Scandalul din ultimele zile, dintre Cornel Dinu și Laurențiu Reghecampf, nu a rămas fără urmări! Conducerea stelistă a considerat că acest iureș creează o atmosferă negativă în lotul liderului Ligii I, iar totul s-a întâmplat din vina presei. Astfel, unul dintre managerii din Ghencea a restricționat accesul reprezentanților mass-media la toate acțiunile Stelei, până la finalul acestui sezon. Trebuie precizat că jurnaliștii vor avea acces la acțiunile media din Europa League, pentru că UEFA impune acest lucru. Interdicția a început cu amicalul de aseară (foto). „După jocurile cu Ajax se ridică și silenzio, și stampa, și tot”, a anunțat Becali aseară.

Min 90 – FINAL DE MECI: Steaua bate cu 3-1 în meciul cu Slovan Bratislava
Min 82 – Intră Roșu în locul lui Prepeliță
Min 81 – Intră Sabo în locul lui Kopunek
Min 77 – Intră Lupu, Năstăsie și Pușkaș, în locurile lui Popa, Pârvulescu și Rocha
Min 76 – Intră Ciklos în locul lui Zofcak
Min 75 – GOL STEAUA 3-1! Mihai Costea primește un balon în careu, întoarce un adversar și trage la colțul lung pentru 3-1
Min 72 – Hlohovsky este înlocuit de Kovac
Min 71 – Cojocaru intervine bine în fața unui atacant slovac
Min 68 – A intrat Nikolic în locul lui Gardoș. Muntenegreanul este folosit ca fundaș central
Min 63 – Rocha trimite cu capul pe lângă, din 5 metri
Min 61 – A intrat Szarka în locul lui Peltier, autorul golului
Min 58 – GOL STEAUA 2-1! Mihai Costea centrează pentru Adi Popa, care reia prin plasă din 6 metri. Arbitrul a validat golul, în ciuda iluziei optice
Min 52 – Mihai Costea trimite bine pentru Rocha, dar slovacii nu au probleme cu brazilianul
Min 48 – Filip își face o minge pentru șut, dar balonul se duce puțin pe lângă
Min 47 – Slovacii trec pe lângă golul doi
Min 46 – A început partea a doua! Au intrat Costea în locul lui Tatu, Iancu în locul lui Chipciu și Latovlevici în locul lui Râpă
Min 45 – FINAL DE PRIMĂ‚ REPRIZĂ‚: Steaua intră la cabine la egalitate cu Slovan, scor 1-1.
Min 43 – Rocha pleacă de la limita ofsaidului, dar tușierul îl semnalizează în ofsaid
Min 41 – Chipciu trage de la peste 25 de metri, dar portarul slovac reține
Min 38 – A Luksik vede galben pentru un fault la Adi Popa
Min 37 – Bagayoko trimite în 6 metri, de unde Râpă respinge cu ceva emoții
Min 35 – Filip comite un fault din imprudență la 20 de metri de poarta proprie
Min 27 – Tatu este cel mai activ om al Stelei în prima jumătate de oră, cu un gol la activ și multe pase utile
Min 25 – Adi Popa intră în careu, dar trage pe lângă
Min 19 – GOL SLOVAN 1-1! Lester Peltier pune latul la o centrare de pe dreapta și îl învinge pe Cojocaru
Min 18 – Pe o respingere, Chipciu încearcă o finalizare cu efect, dar mingea se duce peste poartă
Min 14 – GOL STEAUA 1-0! Prepeliță i-a centrat perfect lui Tatu, care s-a redresat la timp după ce se împiedicase și a reluat cu capul la colțul lung
Min 12 – A Zofcak vede și el galben pentru o intrare din spate la Rocha
Min 11 – A Pârvulescu vede primul galben al meciului
Min 10 – Cojocaru reține fără probleme primul șut pe poartă al slovacilor
Min 9 – Tatu are un început de meci un pic cam superficial, însă se revașează încercând să se replieze cu adversarii după ce pierde balonul
Min 5 – Steliștii au început partida cu un pressing agresiv, care dă roade și este aplaudat de Laurențiu Reghecampf
Min 1 – A început partida, cu lovitura de start a slovacilor!

Meciul va începe cu o întârziere de circa 15 minute. Mașina arbitrilor a făcut pană, iar aceștia nu au mai putut ajunge la ora stabilită. În plus, ei au fost precheziționați de staff-ul Stelei la intrarea pe terenul unde se joacă meciul.

STEAUA: Cojocaru – Râpă, Bratu, Gardoș, Pârvulescu – Filip, Prepeliță – Adi Popa, Tatu, Chipciu – Rocha

Rezerve: Stanca, Costea, Latovlevici, Lupu, Pușkaș, Năstăsie, Roșu, Iancu, Nikolic

Steaua joacă astăzi cea de-a noua partidă amicală din stagiul de pregătire din intersezon. Meciul cu Slovan Bratislava programat să se dispute la ora 19:30 va fi a cincea confruntare pentru steliști în cantonamentul din Antalya, trupa lui Reghe întâlnind până acum pe FC Qabala, Sturm Graz, Dinamo Moscova și Mlada Boleslav.

Roș-albaștrii au înregistrat până acum o singură victorie (2-0 cu Dinamo Kiev), un egal (1-1 cu FC Basel) și nu mai puțin de șase înfrângeri. Partida cu Slovan este penultimul test pentru steliști înaintea confruntării cu Ajax Amsterdam. Pe 9 februarie este programat să se dispute meciul cu FK Jablonec.