Răzbunarea lui Becali: l-a anunţat pe Rădoi pentru că Gâlcă nu s-a supus. Ce a refuzat să facă antrenorul şi ce dispută a avut cu Bourceanu la antrenamente

28 mai 2015 41994 afişări Liga 1

Marţi seară, DigiSport, George Becali prin telefon: “N-aş fi vrut să mai intru în polemici de-astea, dar săptămâna asta o să vă spun concret ceva, prin care vă voi demonstra că dacă eu nu m-aş fi băgat într-o pauză, nu mai contam la campionat. Gata, campionatul era pierdut. E vorba de 3 puncte câştigate, pe care le-am câştigat împreună. O să vă spun în această săptămână”.

ProSport a discutat în ultimele zile cu mai multe persoane din anturajul conducerii FCSB şi a reconstuit relaţia dintre finanţatorul Becali, antrenorul Gâlcă şi jucători în ultimele săptămâni. Episodul la care a făcut referire Becali a avut loc la Braşov, însă culisele meciului sunt mai complicate decât încearcă  finanţatorul să lase senzaţia.

16 mai 2015. Steaua joacă la Braşov un meci capital în lupta pentru titlu. Echipa este pe locul 2, la un punct în spatele liderului ASA Târgu Mureş care joacă pe propriul teren cu Petrolul. Înainte de meci, la prânz, George Becali îl sună pe Costel Gâlcă pentru a-i sugera titularii. Iancu şi Rusescu sunt două nume pronunţate, însă antrenorul se opune titularizării atacantului împrumutat de la Sevilla. “I-a spus că nu e pregătit cum trebuie şi că are nevoie de un atacant care să facă presing, să alerge, iar Gigi i-a răspuns că răspunde pentru decizie”, susţine un apropiat al lui Becali.

Ţucudean a fost titularizat de Gâlcă, însă a jucat foarte slab. La pauză, Steaua era condusă cu 2-1, iar cursa pentru titlu părea compromisă. Imediat după fluierul lui Alexandru Tudor, Gâlcă le-a transmis secunzilor să intensifice încălzirea lui Rusescu. Aici a apărut discuţia pe care o invocă Becali. L-a sunat pe team-managerul Marius Ianuli, nepotul său mai cunoscut după numele “Mache”, şi l-a anunţat să-i ordone lui Gâlcă introducerea lui Rusescu. “Mache a intrat în vestiar cu gândul să-l informeze pe Gâlcă, însă antrenorul i-a retezat-o repede. <<Nu mai veni să-mi spui ce să fac! Vezi că Rusescu se încălzeşte deja>>”. Gâlcă nu l-a introdus pe Rusescu imediat după pauză, aşa cum cerea Becali. Schimbarea s-a făcut în minutul 52, atunci când pe teren a intrat şi Breeveld. Cu cei doi în teren, Steaua a întors rezultatul: 3-2. Rusescu a marcat golurile în minutul 69 şi 77, iar acum două zile Becali a invocat episodul ca pe o dovadă a inspiraţiei sale.

Trei discuţii tensionate în ziua meciului cu Botoşani

La opt zile după episodul Braşov, Rusescu a fost din nou subiect de discuţie între antrenor şi finanţator. În ziua meciului cu FC Botoşani, Gâlcă şi Becali au avut o primă discuţie la prânz. “Gigi l-a sunat pe Costel şi i-a cerut să înceapă meciul cu Rusescu, Iancu, Bourceanu şi Papp. În discuţie a fost nervos, semn că Gâlcă nu accepta. Într-un final, a renunţat la idée şi i-a spus lui Gâlcă să joace cum vrea el! Peste 20 de minute, l-a sunat însă din nou. I-a spus că nu simte siguranţă în formula în care Costel vrea să joace. La un moment, iritat, i-a transmis că el nu vine la stadion la meci”.

Discuţiile nu s-au oprit aici. Cu câteva ore înainte de startul partidei, Gâlcă l-a sunat pe Becali să-i spună echipa. Iancu, Bourceanu şi Papp erau rezerve, doar Rusescu intra printre titulari. “Gigi s-a supărat foarte tare. A venit la meci, dar după aia a aruncat informaţia că vine Rădoi”, spune o sursă apropiată finanţatorului. Intervenţiile de la DigiSport de luni şi marţi seară au completat răzbunarea lui Becali pentru faptul că Gâlcă nu i-a ascultat întru totul ordinele. Chiar dacă Bourceanu a primit două cartonaşe galbene în doar trei minute de la intrarea pe teren, lăsându-şi echipa în 9 oameni într-un moment delicat, Becali l-a apărat, în direct, la DigiSport.

Situaţia lui Bourceanu a fost un alt motiv de contre între Gâlcă şi Becali de-a lungul primăverii. În martie 2015, după înfrângerea cu 3-1 de la Târgu Jiu, meci în care Bourceanu a jucat execrabil, mijlocaşul a refuzat să mai facă deplasarea la Piatra Neamţ. Imediat după, într-o discuţie telefonică, Gâlcă i-a cerut lui Becali, aflat atunci în închisoare, să renunţe la fotbalistul împrumutat de la Trabzonspor. “Gigi a refuzat propunerea lui Gâlcă spunându-i că Bourceanu este un băiat bun, muncitor şi că nu-şi poate bate joc de el, dându-l afară”, explică apropiatul finanţatorului.

O victorie în 5 meciuri cu Bourceanu titular şi înjurăturile la adresa lui Stanciu

Bourceanu a rămas în lotul Stelei, însă a jucat mai puţin după refuzul de a merge la Piatra Neamţ. În 2015, până la înfrângerea cu Pandurii, inclusiv, mijlocaşul fusese folosit  în 6 din cele 7 meciuri ale Stelei. După acea partidă, Bourceanu a mai intrat în doar 4 meciuri din 14.

Fostul căpitan al Stelei a jucat în această primăvară 469 de minute, adunate din 10 partide în care echipa sa a câştigat de 4 ori, a făcut două egaluri şi pierdut de 4 ori. Dacă însă meciurile ar fi durat strict cât timp a petrecut Bourceanu pe teren, Steaua ar fi adunat doar 12 puncte din 30 posibile.

În cele 11 partide în care Bourceanu nu a jucat niciun minut, Steaua a câştigat de 7 ori, a făcut două egaluri şi a pierdut de doar două ori.

În fine, în cele 5 meciuri în care Bourceanu a fost titular, în 2015, Steaua are o singură victorie, două egaluri şi două partide pierdute acasă: 0-1 cu Petrolul şi 0-1 cu ASA. La cele două înfrângeri, titularizarea lui Bourceanu a fost comandată de Gigi Becali, iar Gâlcă s-a supus, însă l-a scos pe mijlocaş de pe teren în minutul 64, respectiv, 60.

„Nu-mi aduc aminte să fi intervenit cândva şi să fi ieşit prost. Nu mă bag des, să ştiţi. Când lucrurile merg bine, nu te bagi. Când ai 13 puncte avans, nu ai de ce să te bagi. Ştii ce frumos e să ai coloană vertebrală când ai banii asiguraţi, 10.000 de euro pe lună, iar patronul riscă 35-40 de milioane?