Rapid – FC Sion 1-1

Rapid - FC Sion 1-1

Rapid a terminat la egalitate, scor 1-1, partida amicală cu FC Sion, în primul joc de verificare din cadrul turneului de pregătire de la Anzére (Elvetia).

Giuleștenii au deschis scorul la două minute de la reluarea reprizei secunde, prin lovitură de cap a lui Ricardo, în urma unei centrări a lui Spadacio, dar FC Sion a egalat în minutul 71, prin Adesinha.

Partida s-a disputat la Saviese, la 20 de kilometri distanță de Anzere.

Echipa de start a Rapidului: Marinescu – Săpunaru, Ricardo Fernandes, Maftei, Bratu – Herea, Grigore, Spadacio, Cesinha – Boya, Răduță

Rapid va mai susține în Elveția încă 3 jocuri de verificare: cu Neuchatel Xamax, la Belfaux (9 iulie), cu Partizan Belgrad, la Renens sau Châtel-St-Denis (12 iulie); și cu Beitar Ierusalim, la Châtel-St-Denis (14 iulie).

Întoarcerea în țară a delegației giuleștene este programată la 15 iulie.

Urmărește aici comentariul live al partidei amicale Rapid – FC Sion

Min. 90 Fluier final. Rapid încheie la egalitate, scor 1-1, partida amicală cu FC Sion, primul meci de pregătire al giuleștenilor în cantonamentul din Elveția

Min. 71 FC Sion egalează printr-un șut al lui Adeshina, de la 16 metri, după o greșeală a lui Andrade. Rapid – FC Sion 1-1

Min. 70 Peseiro îl trimite din nou pe teren pe Maftei, în locul lui Săpunaru

Min. 63. O nouă schimbare la Rapid. A intrat Dobroiu în locul lui Boya

Min. 60 Șutul lui Spadacio este reținut de portarul lui Sion

Min. 47 GOOOOOOOOLLLL RAPID. Giuleștenii reușesc să deschidă scorul, prin Ricardo, care a reluat cu capul, din 7 metri, dintr-o centrare a lui Spadacio

Min. 46 A început repriza a doua a amicalului Rapid – FC Sion. La pauză, Peseiro a efectuat 5 schimbări în garnitura Rapidului. Au intrat Andrade, Julio Cesar, Perjă, M. Constantin și Costin Lazăr, au ieșit Marinescu, Răduță, Bratu, Maftei și Grigore

Min. 45 Fluier final al primei reprize. La pauză, scorul este egal, 0-0

Min. 42 Boya primește un cartonaș galben, pentru un fault

Min. 39 Maftei scoate o minge din 6 metri

Min. 34 Răduță este faultat tare, din spate, dar își revine apoi și continuă partida

Min. 31 Dublă ocazie pentru elvețieni. Marinescu se opune la șuturile lui Saborio și apoi Serezo

Min. 19 Ocazie mare pentru cei de la Sion, după o greșeală a lui Marinescu, care a ieșit greșit, pe sub o centrare. Rapidiștii au fost salvați de Ricardo, care a scos balonul de pe linia porții

Min. 15 Lovitură liberă pentru Rapid, de la 17 metri. Execută Spadacio, direct în zidul celor de la Sion

Min. 10 Șutul lui Grigore, de la 18 metri, este scos de portarul lui Sion

Min. 8 Ocazie importantă pentru Sion, după ce Alvaro Saborio nu reușește să marcheze, singur cu portarul Marinescu

Min. 6 Bâlbâială în apărarea rapidistă, dar resping în cele din urmă fundașii giuleșteni

Min. 4 Lovitură de colț pentru Rapid, fără rezultat însă pe tabela de marcaj

Min. 1 A început prima repriză a amicalului Rapid – FC Sion, primul joc de verificare al giuleștenilor din turneul elvețian