Rapid – Dila Gori 0-1. Giuleștenii au primit gol în minutele de prelungire

Rapid - Dila Gori 0-1. Giuleștenii au primit gol în minutele de prelungire

Rapid a pierdut al treilea amical al cantonamentului din Turcia, 0-1 cu formația georgiană Dila Gori.

Fotbalișrii antrenați de Cristi Pustai au arătat un joc bun, au dominat o bună parte din meci și au ratat cele mai mari ocazii ale meciului prin Daniel Niculae, care nu a reușit să-l învingă, din poziții foarte bune, pe portarul advers.

Singurul gol al partidei a fost marcat de fundașul Kuahadze, în minutele de prelungire, cu o lovitură de cap din centrul careului, în urma unei centrări venite din partea stângă a defensivei rapidiste.

Echipa de start a Rapidului:

Buchta – Săpunaru, Sapina, Cmovs, Josl – Meulens, Pancu, Gecov, J. Oriol –  Benson, D. Niculae
Rezerve: Drăghia, Vasile, Borda, Al. Dan, Cerlincă, Martin, Kikas

18:53 Final de meci. Rapid – Dila Gori 0-1 (0-0). Rapidiștii s-au mișcat bine, au dominat repriza secundă, dar au primit gol la una dintre ultimele faze ale meciului.

18:50 GOL DILA GORI. Georgienii presează pe final, iar defensiva rapidiștilor cedează. O centrare de pe partea dreaptă și o reluare cu capul din centrul careului a fundașului Kuahadze, fără șanse pentru Drăghia, au fost de ajuns pentru ca Rapid să piardă al doilea meci din trei jucate în Turcia.

18:37 Și un debut la Rapid. Bascul Aritz Borda are parte de primele minute în tricoul giuleștenilor. A intrat în locul cehului Pavel Cmovs.

18:36 Încă două schimbări. Nicolae Vasile și Kikas intră pe teren. Ies Joan Oriol și Pancu.

18:28 Perioada bună de joc a Rapidului aduce și o ocazie mare. Giuleștenii execută bine o lovitură liberă, mingea cade în careul georgienilor, ajunge la Cmovs care șutează. Balonul este deviat, ajunge la Daniel Niculae, dar lovitura sa de cap se oprește în bara transversală. Cea mai bună situație a meciului pentru Rapid.

18:24 Pentru că georgienii nu au prea ajuns în zona lui de acțiune nici nu am observat că Drăghia a intrat în locul lui Buchta. Noul portar al Rapidului poartă o mască de protecție.

18:22 Schimbările lui Pustai par să fi revitalizat echipa. Rapid a pus stăpânire pe joc, petrece mult mai mult timp în jumătatea adversă, iar posesia este mult mai bună. Pancu îndeplinește rolul de coordonator de joc și conduce aproape toate fazele de atac. Totuși ocaziile lipsesc.

18:17 Încă două schimbări. Gekov este înlocuit de Alexandru Dan, iar Martin intră în locul lui Meulens, care acuză probleme fizice. Pancu execută o lovitură liberă, prinde poarta, dar șutul nu-i pune probleme portarului advers.

18:15 Au trecut 10 minute din repriza secundă. Meulens este, în continuare, cel mai activ fotbalist al Rapidului. Cerlincă a intrat bine în meci, a combinat de câteva ori cu Joan Oriol, a pasat excelent pentru Daniel Niculae, dar atacantul giuleștean a ratat șutul. Pe faza defensivă nu sunt. momentan, probleme.

18:05 O singură modificare efectuată de Pustai la pauză. Cerlincă a intrat în locul cehului Josl. Tânărul mijlocaș adus de la Rapid CFR Suceava urmează să joace la mijlocul terenului, în banda stângă, iar Joan Oriol va trece pe postul de fundaș stânga.

17:50 Primele 45 de minute s-au terminat. 0-0, după o repriză în care Rapid nu a impresionat. E drept că nici adversarul nu a făcut-o, iar impresia este că antrenorul Cristi Pustai mai are mult de lucru la capitolul omogenitate. Îmbucurător este, însă, faptul că mai toți fotbaliștii aduși în această iarnă sunt peste ce avea Marian Rada la dispoziție în turul campionatului.

17:40 Intrare tare asupra lui Săpunaru. Fundașul rapidist se ridică, iar adversarul său vede cartonașul galben.

17:35 Prima fază legată a elevilor lui Cristi Pustai. Săpunaru și Meulens au comibat foarte bine în banda dreaptă, olandezul a centrat, Daniel Niculae i-a luat fața unui fundaș advers și a reluat cu capul, dar mingea a fost reținută de portarul gruzin. O construcție excelentă a rapidiștilor, în care s-a văzut că, luați individual, fotbaliștii lui Pustai au calitate.

17:25 Meciul nu are un ritm ieșit din comun. Georgienii sunt mai prezenți în mijlocul terenului, au avut câteva acțiuni, dar Buchta a putut sta liniștit. Pentru Rapid, Pancu a executat bine o lovitură liberă, dar reluarea cu capul a lui Săpunaru nu a prins cadrul porții. Cmovs este excelent în apărare, în timp ce atacul are mult de suferit.

17:07 O mutare interesantă a lui Cristi Pustai. Daniel Pancu va juca mijlocaș central în această partidă, alături de cehul Marcel Gecov. De asemenea, Joan Oriol, fundaș stânga la bază, va juca la mijlocul terenului. Un alt detaliu interesant, deși Pancu se află pe teren din primul minut, tot Săpunaru va purta banderola de căpitan și în acest meci.

17:05 A început partida, cu o întârziere de 5 minute.

Rapid va juca, de la ora 17:00, al treilea meci amical al cantonamentului din Turcia. După ce în primul meci au remizat cu Lokomotiv Tbilisi, scor 0-0, iar în a doua partidă au pierdut cu Debrecen, scor 1-2, fotbaliștii antrenați de Cristi Pustai vor evolua împotriva formației Dila Gori, locul secund în prima ligă din Georgia, cu 28 de puncte acumulate în primele 15 etape, unul mai puțin decât liderul Dinamo Tbilisi.

Partida dintre Rapid și formația georgiană trebuia să aibă loc marți, dar Dila Gori își va încehia cantonamentul cu o zi mai devreme decât era prezăvut, astfel că meciul se va juca luni, de la ora 17:00.