2 sep 2018 4297 afişări Comentează şi tu Liga 1
Protestul eternei victime. FCSB - FC Botoşani 2-2, după un meci în care moldovenii au vrut să şteargă ştampila de ”furnizor de puncte” pentru echipa lui Dică foto: Mediafax / Alexandru Dobre

Atunci când ai obţinut doar un egal în ultimele zece meciuri contra FCSB-ului, nu ai voie să te plângi atunci când eşti numit ”furnizor” sau ”curier” de puncte pentru vicecampioană. FC Botoşani, unul dintre partenerii de încredere ai lui Becali în ceea ce priveşte livrarea de jucători cu deschiderea coletului la livrare şi retur gratuit, a venit la Voluntari să joace împotriva FCSB-ului. E altfel de data asta?

Nu pare! E minutul 4 când Man e izbit de un şut-centrare al lui Florinel Coman, totul după o fază frumoasă, şi deschide scorul. Vicecampioana joacă la ”profesionişti” în timp ce moldovenii sunt pe nivelul ”amator”. Pintilii domină centrul terenului şi, chiar dacă Andrei Vlad continuă seria bâlbelor, Botoşaniul pare în alt meci. Lipsa de reacţie e taxată din nou. Florinel Coman e jenat în careu, Feşnic acordă lovitură de pedeapsă, una pe care Gnohere o transformă cu rutina cu care un chirurg cu experienţă rezolvă o apendicită într-o duminică de vară. Abia la 2-0, Botoşani îşi aduce aminte că a menţionat pe la TV, destul de des, că vrea playoff. Golofca îi ameţeşte pe cei de pe dreapta şi e doborât, pe rând, de Pintilii, Jakolis sau Nedelcu. Dintr-o astfel de fază vine, pe final de repriză, lovitura liberă din care Enriko Papa reduce din diferenţă. Şi, culmea, Andrei Vlad nu e vinovat la gol!

O altă repriză sau alt meci?

Devoratorul de fotbalişti îşi face treaba, ca un ceas elveţian, la pauză. Zlatinski, aflat la debut, e scos de pe teren după o evoluţie modestă.  Iar mutarea pare justificată, moldovenii au prins curaj şi ţin de minge, pasează, încearcă. Împinşi de un antrenor, Costel Enache, ce pare că a studiat şi a găsit zonele în care FCSB are probleme, Golofca şi Mihai Roman II scot apele din fundaşii bucureştenilor. Se pare că Botoşaniul vrea mai mult. Incursiunile primului, motivat de felul în care a fost trimis înapoi în Moldova, dau şi rezultate. Pe fondul pasivităţii fecesebiste şi a apărării gazdă obosită de Golofca, Mihai Roman aduce egalitatea printr-un şut de atacant. Dică îl arunci şi pe Moruţan, însă FCSB şi-a pierdut orice urmă de luciditate şi scapă de un penalty la un henţ al lui Nedelcu. Pasele se leagă doar în primii 30 de metri, între fundaşii centrali, după care se trece fie la minge lungă pe Gnohere, fie la lansări în bandă blocate de moldoveni. Nu se schimbă nimic nici după incursiunile de fotbalist ale lui Moruţan, cel care trece în prelungiri de două ori pe lângă golul victoriei.

În final, FCSB rămâne doar cu un 2-2 care măreşte la 2 puncte distanţa faţă de CFR Cluj, echipă ardeleană care a fost învinsă duminică de Viitorul.