Prima victorie pentru Dan Alexa din postura de antrenor în Liga 1. Viitorul – ACS Poli 1-2

Redactor:
Bitescu Wili
Prima victorie pentru Dan Alexa din postura de antrenor în Liga 1. Viitorul - ACS Poli 1-2
  • ACS Poli Timișoara a învins cu 2-1 în deplasare la Chiajna pe Viitorul și trimite echipa lui Hagi în hora retrogradării

ACS Poli se deplasa la Chiajna după trei înfrângeri consecutive pentru un veritabil derby al retrogradării cu Viitorul lui Gică Hagi. Prima repriză a partidei începe excelent și Mircea Axente ratează prima mare ocazie a partidei în minutul 3, când șutul său a trecut puțin pe lângă poarta apărată de Nuno Claro. Gazdele continuă ofensiva, stau sus în jumătatea adversă. Benzar trage mult peste buturi dintr-o lovitură liberă de la 18 metri. Apoi, același Axente șutează foarte bine la colțul scurt, dar portarul portughez scoate în corner.

Pe fondul acestei dominări, Poli deschide scorul  în minutul 19, după centrarea excelentă a lui Nanu, trimisă în poartă de golgheterul timișorenilor, Szabolcs Szekely, aflat la al zecelea gol în acest sezon. Același atacant este blocat în ultimul moment de fundașul Viitorului, Ionuț Larie. De cealaltă parte, în ciuda insistenței din atac, echipa pregătită de Bogdan Vintilă nu se remarcă decât cu șuturi dezamăgitoare peste poartă prin Cristian Daminuță și Alin Cârstocea. Minutele de tatonare de la mijlocul terenului nu rămân fără rezultat. Centralul Alexandru Tudor acordă câte un galben în fiecare tabără: Romario Benzar( Viitorul) și Nicolas Gorobsov (ACS Poli).

Finalul primei părți aduce egalarea pe tabelă- Alexandru Băluță inventează un șut superb din interiorul careului, la colțul lung, iar la cabine se intră cu 1-1. La pauză, Viitorul mută la mijlocul terenului, intră Florin Tănase, iese Alin Cârstocea, în timp ce Dan Alexa produce prima modificare în echipa bănățeană în minutul 51, la înlocuirea lui Gorobsov cu Adrian Poparadu.

Gazdele au reclamat un penalty neacordat

Debutul reprizei secunde este modest, echipele se tem, iar la mijlocul terenului se împart faulturi de joc. Tănase se joacă cu trăirile lui Hagi și simulează un fault la scurt timp după ce Tudor îl trecuse deja în carnețelul cu „galbene” ( în minutul 58), în timp ce „Chirurgul” Alexa mută în compartimentul median prin schimbarea lui Bărbuț cu Boldea. Băluță cade în careu în minutul 64, dar Tudor nu dictează penalty și tribuna oficială a stadionului din Chiajna explodează. La faza imediat următoare, Poli dă lovitura pe contraatac și preia din nou conducerea în urma unui șut de la 7 metri al lui Florin Nanu. Larie trage superb de la mare distanță, însă mingea trece de puțin vinclul porții adverse.

E schimbat Daminuță, mediocru pe durata celor 70 de minute jucate și la scurt timp Tănase șutează la colțul lung, dar Morariju respinge cu capul o minge pe care scria 2-2. Nuno Claro scoate în corner șutul din întoarcere al omni-prezentului Tănase. Până la finalul meciului, gazdele continuă să preseze dar ineficient, Nuno Claro e prea expermentat pentru ristul tânărului Larie. Astfel, Poli pleacă cu trei puncte uriașe de la Chiajna și devansează Oțelul în clasament, echipa „Chirurgului” Alexa fiind pe locul 12.

Primul succes al timișorenilor după trei eșecuri consecutive îi distanțează pe aceștia la șase puncte de echipa lui Hagi. Viitorul pierde trei puncte vitale și caută să recupereze deficitul în deplasarea de la Vaslui sau peste două etape când are loc un alt derby pentru rămânerea în Liga1 : Viitorul – FC Brașov.

Cronică scrisă de Cătălin Rusu

VIITORUL – POLI 1-2

Marcatori: Băluță 43′ / Szekely 19′, Nanu 65′

VIITORUL: (4-2-3-1) 33. Balauru- 30.Benzar, 5. Puțanu, 6.Larie, 13.Toșca – 8.Al.Lazăr, 23.Daminuță (Vînă 72′) – 92. Cârstocea (Fl. Tănase 46′), 9.Gavra , 7.Băluță – 14. Axente ( Țîru 81′)

Antrenor: Bogdan Vintilă

ACS POLI: (4-2-3-1) 1.Nuno Claro – 15.Mera , 7.Belu, 30. Șeroni , 4. Morariju – 10.Gorobsov, 8.Ov.Petre  – 25.Bărbuț (Boldea 59′), 11.Nanu ,21.Trandu – 14. Szekely (Wilson 90′)

Antrenor: Dan Alexa

Cartonașe galbene : Benzar (38′) , Fl. Tănase(58′), Axente (64′) / Gorobsov(42′) , Fl. Nanu(52′) , Șeroni (60′), Szekely (85′)

Asistență : 500 de spectatori

Iată echipele de start:

Viitorul: Balauru – Benzar, Puțanu, Larie, Toșca – A. Lazăr, Daminuță – Băluță, Gavra, Cârstocea – Axente

Rezerve: Buzbuchi, Moga, Tănase, Năstăsie, Țâru, Perju, Vână

MECIUL VIITORUL – ACS POLI POATE FI URMĂ‚RIT LIVE TEXT AICI

ACS Poli: Nuno Claro – Mera, Belu, Șeroni, Morariju – O. Petre, Gorobsov – Bărbuț, Trandu, Nanu – Szkeley

Rezerve: Pap, Roman, Poparadu, Boldea, Nohai, Kneeshaw, Petrovic

Începând cu orele 19:00, la Chiajna, se întâlnesc Viitorul Voluntari și ACS Poli Timișoara, într-un meci contând pentru etapa a 25-a a ediției 2013/2014 a Ligii1. Gazdele ocupă penultima poziție, cu 23 de puncte acumulate, în timp ce echipa bănățeană se află pe locul 13, cu 26 de puncte.

Jocul de la Chiajna are o miză uriașă în lupta pentru retrogradare, intrând în categoria meciurilor de „6 puncte” în care sunt implicate echipele din subsolul clasamentului. Viitorul se află pe ultimul loc în clasamentul returului, în ciuda victoriei din Ștefan cel Mare (2-1) și a egalului obținut în fața fostei triple campioane a României, CFR Cluj (1-1). Situată la peste zece puncte deasupra lanternei roșii, Corona Brașov, echipa finanțată de Gică Hagi ar putea obține a patra victorie pe teren propriu, după precedentele succese cu Vaslui, Corona și Oțelul. De cealaltă parte, echipa din Timișoara a pierdut ultimele două meciuri din campionat ( 0-1 cu F.C Brașov și 0-2 cu SC Vaslui), câștigând doar patru puncte din ultimele 15 puse în joc.  Ambele se află într-o criză evidentă, având nevoie de puncte ca de aer în lupta pentru rămânerea în primul eșalon al fotbalului românesc.

O victorie a gazdelor ar duce la o egalitate de puncte între cele două contracandidate, în timp ce un succes al timișorenilor ar putea  însemna un pas mare spre salvarea clubului promovat în Liga1 în vara anului trecut. Înaintea meciului de diseară, Gică Hagi privește optimist încleștarea cu echipele din a doua parte a clasamentului:  „Mai sunt 10 etape, echipele mici câștigă cu cele mari, sunt 8 echipe, avem multe meciuri acasă, putem să luăm puncte. Mai sunt 30 în joc. Dacă nu ne salvăm, proiectul meu merge în continuare, este unul unic, bazat pe tineri

Ne așteaptă un meci foarte important. Trebuie să o învingem pe ACS Poli Timișoara, nu avem altă variantă
Bogdan Vintilă

Vor fi schimbări în primul unsprezece față de meciul cu Vaslui, dar important e să capacitez echipa, să-i facă să înțeleagă că pot mult mai mult. Am mai zis, chiar dacă multă lume zâmbește sau mă crede nebun, dar eu cred mult în echipă. E adevărat, este un meci greu, este foarte greu să evoluezi când ai pierdut ultimele trei meciuri, practic am ajuns în luptă directă pentru evitarea retrogradării