Poli Timișoara – „U” Cluj 3-0

Poli Timișoara -
  • Publicat:
  • Actualizat:

Poli Timișoara a trecut la pas de ultima clasată, U Cluj, controlând meciul în cea mai mare parte din cele 90 de minute.

Pătrunderile fraților Karamyan pe cele două flancuri clujene nu anunțau decât golurile ce urmau să vină. Arman Karamyan a fost primul care a lovit "șepcile", cu patru minute înaintea pauzei (41′). Fratele său, Artiom, și-a trecut și el numele pe lista marcatorior la 15 minute de la reluare (60′). Golul său a fost foarte asemănător cu cel din prima repriză.

Jucătorii clujului au continuat să se avânte în atac și Ionel Ganea a pus capăt speranțelor ultimei clasate în minutul 81, datorită unei pase excelente de la Aliuță. Și de parcă scorul categoric nu era destul, Edvan a fost eliminat de la gazde, pentru un fault urât. Scor final 3-0.

Echipele de start:

Poli Timișoara: 12. Popa, 30. Bădoi, 16. Luchin, 4. Brezinsky, 25. Milhazes, 31. Abiodun, 7. Aliuță, 17. Borbely, 10. Artiom Karamyan, 9. Ganea (cpt), 11. Arman Karamyan

Rezerve: 1. Zimmermann, 6. Rațiu, 8. Martinez, 13. Srhoj, 15. Axente, 19. Rusic, 27. Bălan

"U" Cluj: 33. Merlier, 18. Ungurușan, 27. Bilica, 2. Cordoș, 14. Dancia, 19. Coman, 21. Edvan, 25. Boudarene, 22. Bundea, 10. Goga (cpt), 23. Silvășan

Rezerve: 12. Oltean, 4. Astorga, 17. Suller, 26. Baiano, 15. Băd, 11. Răducanu, 78. Budean

Comentariul LIVE al meciului:

Min. 90+2: Arbitrul Radu Petrescu pune capăt meciului. Scor final Poli Timișoara – "U" Cluj 3-0

Min. 90+2: Centralul îi acordă al doilea cartonaș galben lui Edvan, pentru un fault urât

Min. 90: Două minute de prelungire

Min. 88:
"U" Cluj încearcă cu ultimele puteri să înscrie golul de onoare

Min. 84: Schimbare Poli:
Artiom Karamyan iese în aplauzele fanilor timișoreni. Tibi Bălan i-a luat locul

Min. 82: Schroj îl înlocuiește pe Aliuță

Min. 81: GOL POLI TIMIȘOARA!!! Ganea a primit o pasă excelentă de la Marian Aliuță, a intrat în careu și l-a executat pe Merlier cu o minge la colțul scurt. 3-0

Min. 74: Schimbare Poli Timișoara:
Martinez intră, Arman Karamyan iese

Min. 68: Schimbare "U" Cluj:
Băd intră și Bundea iese

Min. 66: O lovitură liberă de la 20 de metri-central față de poarta clujului. Mingea a fost deviată de zid și a ajuns la Abiodun
. Acesta a șutat pe direcția lui Merlier și belgianul a respins până la Arman Karamyan, care a înscris. Golul a fost anulat corect pentru off-side

Min. 60: GOL POLI TIMIȘOARA!!! Artiom Karamyan a primit o pasă la marginea careului, a driblat un adversar pe flancul stâng și a șutat la colțul lung, fără speranță pentru Merlier

Min. 57:
Același Goga șutează de la 25 de metri. Popa respinge în corner

Min. 56:
Goga i-a pasat excelent în centrul careului lui Silvășan. Milhazes l-a blocat imediat

Min. 53:
Ganea pătrunde din nou în careu, tot pe flancul drept, a driblat de trei ori și apoi a pierdut balonul

Min. 52:
Ganea a pătruns periculos în careul clujului și a centrat pentru Arman Karamyan, însă acesta nu a intervenit, surprins că mingea a fost scăpată pe sub talpa de un apărător clujean

Min. 50: Artiom Karamyan a văzut un cartonaș galben

Min. 47: Edvan a trimis un șut de la marginea careului mare, puțin pe lângă poarta lui Popa

Min. 46: Repriza secundă a început. Timișorenii au avut mingea de start

Min. 46: Schimbare la pauză la "U" Cluj: Astorga a intrat în locul lui Cordoș

Min. 45: Radu Petrescu pune capăt primului act fără să arate vreun minut de prelungire. 1-0 la pauză

Min. 41: GOL POLI TIMIȘOARA!!! Arman Karamyan a pătruns în careu, a pierdut mingea, dar a recuperat-o foarte repede și a șutat superb balonul, plasându-l în plasa porții lui Merlier, la colțul lung

Min. 39:
Zeno Bundea a primit o minge în poziție regulamentară și a șutat peste poarta lui Marius Popa

Min. 35:
Arman Karamyan l-a lobat pe Merlier după ce a interceptat o centrare scurtă. Mingea a fost respinsă de clujeni, dar doar până la Artiom Karamyan, care a trimis mult peste poartă

Min. 31:
Poli a început să stăpânească jocul. Borbely a trimis peste poartă de la peste 25 de metri

Min. 29: Cea mai mare ocazie a Politehnicii Timișoara: Luchin trimite o minge cu capul în transversală, din doi metri

Min. 26: Arman Karamyan a șutat din interiorul careului mare, dar Cordoș l-a blocat din alunecare

Min. 23:
Atacurile clujenilor îi găsesc aproape de fiecare dată pe Silvășan și Goga în poziții de off-side

Min. 17:
Silvășan a fost la un pas să fure un balon trimis pe un culoar și să treacă de Popa, însă goalkeeperul timișorean a fost mai rapid și a respins mingea

Min. 15:
Mingea sare de la o echipă la cealaltă. Nici Poli nici "U" Cluj nu au consistență în atacurile pe care le întreprind

Min. 9: Arman Kamayan scapă singur pe flancul stâng și este faultat de la spate de Bilica. Sud-americanul a primit un cartonaș galben. Lovitura liberă a fost executată direct pe poartă și Merlier a boxat, înlăturând pericolul

Min. 8: Centrare reluată periculos cu capul de Ganea. S-a semnalizat off-side

Min. 5:
Primul corner al partidei: Bilica a trimis cu capul în brațele lui Popa, însă arbitrul fluierase fault în atac