11 mai 2019 3952 afişări Liga 1
Poli Iaşi - Dunărea Călăraşi 4-0. Victorie clară pentru echipa lui Stoican, care se distanţează de locurile retrogradabile. Aşa arată clasamentul din play-out DRAGOS PASCANEANU / MEDIAFAX FOTO

Iaşiul a răzbunat în meciul cu Dunărea Călăraşi toate nereuşitele şi frustrările acumulate în ultima perioadă. Fără victorie în ultimele patru etape, dar şi fără succes acasă de trei luni încoace, elevii lui Flavius Stoican s-au dezlănţuit în faţa Dunării Călăraşi şi şi-au spălat toate păcatele în faţa propriilor suporteri. Mai ofensivă ca niciodată, Poli a marcat de patru ori şi şi-a creat alte câteva situaţii bune de a marca şi a amintit în multe momente de echipa care făcea spectacol în sezonul trecut.
Ieşenii şi-au arătat intenţiile ofensive încă din start, în primele şase minute având două bune situaţii de a marca. Mai întâi prin Cioinac (minutul 3), al cărui şut a fost respins de portarul Straton în corner, apoi prin Burlacu (6), şutul său, din unghi, la colţul lung, trecând puţin pe lângă poartă. În minutul 24 a venit rândul lui Nascimento să rateze deschiderea scorului, şutul ”decarului” ieşean fiind respins de acelaşi portar Straton.

Inevitabiul s-a produs, însă, pe finalul primei reprize. În minutul 39, Sin i-a pasat cu călcâiul lui Patrick Petre, acesta l-a găsit perfect pe Platini în mijlocul careului, iar mijlocaşul Iaşiului a înscris lejer, stabilit scorul pauzei.

Poli a controlat jocul şi la reluare şi a avut şansa desprinderii în minutul 55, când Mihalache a prins o torpilă de la marginea carelui, dar Straton a respins de sub transversală. Trei minute mai târziu, tribunele au tremurat la lovitura liberă a lui Gabi Iancu, care a trimis mingea în bară.

În ultimele 20 de minute, Iaşiul s-a dezlănţuit efectiv şi a punctat de trei ori pentru cea mai clară victorie obţinută în Copou în acest sezon. Teixeira a făcut 2-0 în minutul 69, dintr-un penalty acordat de asistentul Avram, după un henţ al lui Mendy, Cioinac a majorat diferenţa (74), cu o frumoasă lovitură de cap, iar Patrick Petre a închis tabela în prelungiri. Intrat în teren în minutul 22 în locul accidentatului Burlacu, Petre şi-a încununat cel mai bun joc al său de la venirea în Copou cu golul de 4-0, în minutul 90+2, finalizând superb o fază iniţiată de Platini şi continuată inspirat de Nascimento.

Iaşiul câştigă spectaculos şi îşi asigură într-o mare măsură liniştea în clasament pentru acest final de campionat, în timp ce Dunărea rămâne pe loc retrogradabil, la un punct distanţă de baraj.

Şi dacă în alte dăţi au părăsit terenul într-un cor de fluierături, de această dată elevii lui Stoican au mers la vestiare în aplauzele celor 1500 de spectatori prezenţi în tribune. Şi le-au meritat, după una dintre cele mai bune evoluţii din acest campionat.

Poli Iaşi - Dunărea Călăraşi 4-0 (Platini 39, Teixeira 70, Cioinac 73, P. Petre 90+2)

Echipele de start:

• Poli Iaşi: Rusu - Gallego, Frăsinescu, Mihalache, Sin - Qaka, Cioinac (Mihăescu 80), Nascimento - Platini, Burlacu (Petre 22), Semedo (Teixeira 62)
  • Rezerve: Peralta - Rus, Zaharia, Enoh
  • Dunărea: Straton - Gligorov, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy - Ammari (Keyta 78), Henderson (Honciu 46), Simion, Benzar - Iancu, Souda (Munteanu 59)
  • Rezerve: Calancea - Sîrghi, Filip, Stoica

Minutul 90+2: Final de meci la Iaşi! Echipa lui Stoican câştigă clar,  4-0, şi scapă, momentan, de emoţiile retrogradării. Dunărea nu a putut ”răspunde” după victoria lui Hermannstadt cu Concordia Chiajna, 1-0, şi revine pe loc retrogradabil.

• 14. Concordia Chiajna 16p

Minutul 90+2: GOOOOL Poli Iaşi! Patrick Petre scapă singur cu Straton, îl driblează pe acesta şi trimite mingea în poartă din alunecare pentru 4-0.

Minutul 73: GOOOOL Poli Iaşi! Cioinac primeşte o centrare din corner, reia cu capul şi îl execută pe Cătălin Straton, rămas fără replică.

Minutul 70: GOOOOL Poli Iaşi! Teixeira punctează din penalty şi moldovenii sunt din ce în ce mai aproape de victorie. La acest scor, echipa antrenată de Flavius Stoican este la şase puncte de locul de baraj, ocupat de Hermannstadt.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+3: Pauză!

Minutul 39: GOOOOL Poli Iaşi! Nascimento îi pasează lui Patrick Petre, acesta schimbă partea şi trimite către Platini, iar acesta nu-l iartă pe Straton din poziţie ideală.

Minutul 1:Fluier de start!

Dan Alexa are şansa de a scăpa din zona roşie, dacă obţine un succes la Iaşi. De asemenea, scaunul lui Flavius Stoican se clatină, iar plecarea antrenorului din Copou pare iminentă. Ieşenii speră să pună punct seriei negre de pe teren propriu în meciul de sâmbătă, cu Dunărea Călăraşi. Fără succes în ultimele patru runde şi având în spate o serie incredibilă de trei luni fără victorie pe propriul teren (ultimul succes datează din 10 februarie), echipa lui Flavius Stoican este obligată să câştige disputa cu Dunărea pentru a nu-şi complica şi mai mult situaţia.

Antrenorul Flavius Stoican a admis că în cazul unui succes echipa sa şi-ar asigura într-o mare măsură liniştea pentru ultima parte a campionatului. ”Ne aşteaptă o partidă dificilă, pe care trebuie să o câştigăm. Chiar dacă ei vin după o victorie în faţa celor de la Dinamo, jucăm pe teren propriu şi trebuie să facem totul pentru a lua cele trei puncte. Dacă vom câştiga acest meci, ne vom asigura într-o mare proporţie o linişte pentru partidele viitoare. Sper ca jucătorii să fie conştienţi de importanţa acestui meci”, a declarat Flavius Stoican.

Întrebat cum comentează afirmaţia primarului Mihai Chirica legată de o posibilă schimbare a sa din funcţie, Stoican a precizat că este mulţumit de munca pe care a depus-o în Copou şi că fiecare este liber să-şi exprime o opinie: ”Fiecare om are o opinie, dar eu sunt mulţumit de ceea ce am realizat la această echipă. Indiferent de problemele pe care le-am avut, am luptat până în ultima etapă pentru un loc în play-off. Am suferit în play-out, pentru că nu este uşor să-i faci pe jucători să înţeleagă că a început un alt campionat. Eu am avut o discuţie cu preşedintele şi cu membrii Comitetului Director, care mi-au dat asigurări că voi continua. Mi s-a părut exagerat ce s-a scris înainte de meciul de la Voluntari. Mai avem 3 săptămâni, apoi vom trage linie. Este important ca acest club să continue pe aceeaşi linie, cu gânduri mari de performanţă, dar să vedem şi cu ce ajutăm acest club, pentru că are nevoie de susţinere financiară din toate părţile”.