Poli Iași – Chindia Târgoviște 2-2. Moldovenii s-au văzut egalați după ce au condus cu 2-0. Teja rămâne neînvins și revine pe primul loc

Poli Iași - Chindia Târgoviște 2-2. Moldovenii s-au văzut egalați după ce au condus cu 2-0. Teja rămâne neînvins și revine pe primul loc

Poli Iași – Chindia Târgoviște 2-2 (Loshaj 15, Horșia 23 / Neguț 28, Voduț 50)
Arbitru:
Lucian Rusandu. Asistenți: Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe

Poli Iași: Rusu – Gallego, Frăsinescu, Diallo, A. Radu – Breeveld, Loshaj – Platini, F. Cristea, Horșia – A. Cristea
Rezerve: A. Cobrea, C. Bîrnoi, Hațiegan, Passaglia, Carlone, A. Bălan, Mihalache
Antrenor: Mihai Teja

Chindia Târgoviște: Aioani – Martac, Benga, Leca, Dumitrașcu – Neguț, Bic, L. Mihai, Neciu – Yameogo, Voduț
Rezerve: D. Moldovan – A. Ioniță, Dudea, A. Șerban, Rață, Burlacu, Cherchez
Antrenor: Viorel Moldovan

FINAL: Poli Iași-Chindia Târgoviște 2-2. Moldovenii s-au văzut egalați după ce au condus cu 2-0, dar echipa lui Mihai Teja rămâne neînvinsă și urcă pe primul loc în Liga 1, cel puțin până mâine, când va juca CFR Cluj.

Minutul 50: GOL CHINDIA! Andrei Burlacu îl găsește excelent în careu pe Mihai Voduț, care reia cu capul în poartă.

Minutul 46: A început repriza secundă!

Minutul 45: Pauză la Iași! Gazdele intră în avantaj la vestiare, scor 2-1.

Minutul 28: GOL Chindia! Oaspeții reduc din diferență prin Cristi Neguț, care a primit o centrare de la Martac. Mijlocașul a reluat spectaculos, din cădere.

Minutul 23: GOL Poli Iași! Ovidiu Horșia a fost găsit bine în careu, iar fotbalistul de 18 ani a înscris cu un șut în cros. Este al treilea gol al sezonului pentru fotbalistul împrumutat de la FCSB.

Minutul 15: GOL Poli Iași! Florian Loshaj a primit de la Platini, fotbalistul din Kosovo a pătruns în careu și l-a învins pe Aioani cu un șut plasat.

Minutul 12: Andrei Cristea ratează prima ocazie a meciului de la Iași. Balonul a ajuns în preajma atacantului moldovenilor, în interiorul careului, însă nu a putut trimite periculos.

Minutul 1: A început meciul de la Iași!

Poli Iași o va întâlni, vineri, începând cu ora 18:00, pe Chindia Târgoviște, în etapa a șaptea a Ligii 1, pe stadionul „Emil Alexandrescu”.

„Este un meci foarte greu. Nu poți să te duci pe teren și să spui că „azi am un meci ușor”. Echipa Chindiei joacă un fotbal bun. Poate punctele nu au fost, însă jocul a fost unul bun. Vreau să fim foarte atenți și să ne gândim la victorie. Am câștigat cu FCSB și Dinamo, însă, la sfârșit, se trage linie”, a declarat antrenorul lui Poli Iași, Mihai Teja, la conferința de presă premergătoare meciului.

Poli Iași ocupă poziția a doua în clasamentul Ligii 1, în timp ce Chindia Târgoviște se află pe locul 12, după FCSB și înainte de Academica Clinceni.