Poli Iaşi - CFR 0-1. Incredibil! Ţucudean apare de nicăieri şi aduce victoria în ultimele secunde ale meciului

23 feb 2019 9838 afişări Liga 1

Poli Iaşi - CFR Cluj 0-1 (Ţucudean 90+3)

Echipele de start:

• Poli Iaşi: Peralta - Rus, Gardoş, Frăsinescu, Sin - Mihalache, Cioinac - Platini, Petre, Zaharia - Garros
  • Rezerve: Rusu, Panţîru, Bosoi, Sanoh, Mihăescu, Burlacu, Nascimento
  • CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Lang, Mureşan, Camora - Djokovic, Bordeianu, Culio     - Deac, Costache, Păun
  • Rezerve: Fernandez, Peteleu, Hoban, Moutinho, Petrilă, Ioniţă, Ţucudean

Minutul 90+3 Final de meci! CFR obţine o victorie nesperată.

Minutul 90+3 GOOOOOOOOOOL CFR! Incredibil! Ţucudean vine de pe bancă, scapă de un adversar în drumul spre poartă şi finalizează cu exteriorul la colţul lung pentru 1-0 CFR Cluj.

Minutul 78 Gazdele au cerut penalty! Patrick Petre a luat o acţiune pe cont propriu, a întors la marginea careului, iar Andrei Mureşan a avut o intervenţie perfectă şi a "ciupit" mingea din faţa mijlocaşului advers. Moldovenii au cerut imediat penalty, dar Iulian Călin a luat decizia corectă.

Minutul 62 Patrick Petre şutează în plasa laterală din doar câţiva metri! Deşi era de aşteptat, după eliminarea lui Culio, ca moldovenii să atace, mai ales că au o şansă importantă de a face pasul în play-off dacă obţin cele trei puncte, aceştia nu par capabili să deschidă scorul pe teren propriu.

Minutul 46 A început repriza a doua a partidei din Moldova.

Minutul 45+1 Prima repriză se termină cu o execuţie dezamăgitoare a lui Patrick Petre, care a executat peste poartă o fază fixă.

Minutul 34 În ciuda superiorităţii din teren, moldovenii nu sunt periculoşi. Doar Djokovic a încercat să marcheze, dar mingea trimisă de croat s-a dus mult peste poartă.

Minutul 17 CFR Cluj rămne în 10 oameni! Juan Culio a reuşit să strângă două galbene în doar 17 minute. Prima oară a fost avertizat în minutul 6, iar 11 minute mai târziu şi-a călcat un adversar şi Iulian Călin nu l-a iertat. Campionii au protestat, dar decizia nu a fost schimbată.

Minutul 14 Sin centrează din stânga, dar Garros nu reuşeşte să ajungă la minge, iar aceasta se scurge pe lângă poartă.

Minutul 1 A început partida din Copou, una foarte importantă pentru calculele din play-off.

CFR Cluj va avea parte de o deplasare grea în penultima etapă a sezonului regular, la Iaşi, împotriva lui Poli Iaşi. La meciul din Copou, Alin Minteuan va conduce din postura de principal, încă o dată, echipa pentru care a evoluat şi ca jucător, după plecarea lui Toni Conceicao.

O miză mare au ambele echipe, în această seară. Poli Iaşi e obigată să obţină cele trei puncte pentru a-şi uşura drumul spre play-off, dar, dacă va pierde, o va trimite direct pe Astra în play-off, după ce giurgiuvenii au câştigat, scor 1-0, cu Hermannstadt

De cealaltă parte, CFR poate obţine prima victorie din 2019, iar cele trei puncte ar putea mări distanţa dintre U Craiova şi FCSB, echipe care se vor întâlni duminică într-un meci direct care va avea loc pe Arena Naţională.

Trei dintre jucătorii Iaşului prezenţi pe teren la Ovidiu sunt suspendaţi pentru meciul de sâmbătă, cu campioana CFR Cluj, iar alţi doi potenţiali titulari sunt accidentaţi. Vestea bună este că mijlocaşul la închidere Ionuţ Cioinac şi-a revenit după accidentarea care l-a ţinut pe tuşă la ultimele două meciuri şi este apt de joc pentru duelul cu liderul CFR.

”Avem mai multe probleme de lot pentru meciul de sâmbătă, cu CFR Cluj. Eliminat în partida de la Ovidiu, Semedo este suspendat, la fel şi Kamer Qaka, dar acesta pentru cumul de cartonaşe galbene. Suspendat era şi Dylan Flores, jucător transferat între timp la Sepsi. Astfel, chiar dacă nu pleca la Sepsi, Flores oricum nu avea drept de joc în acest meci. De asemenea, Gallego şi Bădic sunt accidentaţi şi nu vor face parte din lotul de 18. Vestea bună este că Ionuţ Cioinac a fost recuperat şi ar putea juca cu CFR”, a declarat preşedintele executiv Adrian Ambrosie.

Pentru meciul cu CFR Cluj, ieşenii au promisă o primă de 1.000 de euro la victorie, jumătate fiind achitată după partidă şi restul dacă echipa va intra în play-off.